Ziraat Bankası Devlet Bankası mı?

Ziraat Bankası Devlet Bankası mı?
Ziraat Bankası Devlet Bankası mı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu üç devlet bankasından biri Ziraat Bankası’dır. Yüzde yüz kamu sermayesiyle işletilen bankanın sermayesi 5.100.000.000’dur. 1863 yılında kurulmuş olan Ziraat Bankası Türkiye’nin en eski bankasıdır. Osmanlı döneminde Mithat Paşa’nın liderliğinde çiftçilerin oluşturmuş olduğu sermaye ile “Memleket Sandıkları” adıyla Ziraat bankasının temelleri atılmıştır.

Ziraat Bankası Devletin mi?

Ziraat Bankası günümüzde hala kamu bankaları arasında yer alan ve en uygun faiz oranlarıyla kredi desteği sunan bir devlet bankasıdır. Çiftçi ve girişimciler başta olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına faiz oranı en uygun olan kredi desteği verilmektedir. Halk için en uygun olan faiz oranlarıyla kredi desteği verildiği için vatandaşlar Ziraat Bankası’na güvenerek kredi çekmektedirler. Ziraat Bankası’nda 30 Eylül 2016 itibariyle 15.156 görevli çalışmaktadır. Ziraat Bankası’nın sahip olduğu yurtiçi şubeleri 1785 tanedir. Ayrıca yurt dışında 22 şube ve 5 alt şubesi ile hizmet vermektedir. Ziraat Bankası devlet bankaları arasında yer alıp tüm hisseleri Hazine Müsteşarlığı’na bağlıdır.

Ziraat Bankasının Kuruluşu Ne Zamandır?

1863’te Osmanlı paşalarından Mithat Paşa’nın lider olduğu ve çiftçilerin sağladığı kaynak yardımıyla ve devlet desteği ve himayesi ile kurulmuş olan “Memleket Sandıkları” adı verilen organizasyon ulusal bankacılığın ilk öreğini teşkil ederek tarihteki yerini almıştır.

Devletin Bankası

Ziraat Bankası ülkemizde faaliyette olan üç bankadan en büyüğüdür. Öyle ki yaşı ülkesinin yaşından daha büyüktür. 152 yaşını geçmiş ve Osmanlı zamanında kurulmuştur. Ancak bu banka ilk olarak Sırbistan sınırlarında yer alan Pirot kasabasında inşa edilmiştir.

Ardından ülke sınırları küçüldüğünden dolayı TBMM’nin kurulmasıyla beraber Ankara’nın Ulus semtine taşındı ve orada tarihi merkez binası adı altında hizmet vermeye devam ediyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica