Zaman Aşımına Uğrayan Banka Hesabı Sorgulama

Zaman Aşımına Uğrayan Banka Hesabı Sorgulama
Zaman Aşımına Uğrayan Banka Hesabı Sorgulama

Para hepimiz için oldukça önemli bir metadır. Yastık altı olarak tabir edilen paralar, günümüzde bankalarda muhafaza edilmesi hem güvenli hem de daha kazançlı olduğundan tercih edilmeye başlandı. Evde bulunan paranın hem daha çabuk harcanabilir olması hem de hırsızlık ihtimallerine karşın bankada tutulması oldukça yaygınlaşan bir durum halini aldı.

Para Bankalarda Nasıl Muhafaza Ediliyor?

Paralarını evde bulundurmak istemeyen kişiler farklı şekillerde paralarını değerlendiriyorlar. Bunlar vadeli ya da vadesiz hesap açtırmak, döviz hesabı açtırmak ya da altın hesabı açtırmak gibi yöntemler ile mümkün olmaktadır. Bununla beraber hisse senedi alınması gibi hesaplar da paranın bankada muhafazası için kullanılan yöntemlerdendir.

Bankada Açılan Hesaplar Neden Unutulur?

Şahıslar, çok farklı nedenlerle bankada açtıkları düşük ya da büyük bütçeli hesaplarını unutabilmektedirler. Hastalık, umursamazlık ya da kayıtları kaybetmek gibi nedenler hesapların unutulmasına neden olacaktır. Bununla beraber, hesap açan şahsın vefatı halinde varisleri de bu hesaptan haberdar değiller ise açılan banka hesabı unutulmuş olacaktır.

Banka Hesaplarında Zaman Aşımı Nedir?

Bu husus, Bankacılık Kanunu'nun 62. Maddesi birinci bendine göre açıkça belirtilmiş ve yasal mevzuat ile hukuki hale getirilmiştir. Buna göre, bir hesap üzerinde yapılan herhangi bir işlem üzerinden net on yıl geçmesini takiben, ilgili hesap zaman aşımına uğramış sayılmaktadır.

Banka Hesaplarında Zaman Aşımı Nasıl Sorgulanır?

Yukarıda belirtilen maddenin uygulanması için yayımlanan yönetmelik ile zaman aşımına uğramış olan tüm hesapların listesi, her yıl Şubat ayı ilk gününden itibaren başlamak kaydıyla, Mayıs ayının sonuna değin ilgili bankaların web sitelerinde yayımlanmaktadır. Bu bankalarda sadece o bankadaki zaman aşımına uğramış hesap görülebileceğinden asıl istenen toplu listeler olacaktır. Düzenlenmiş toplu listelere ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (www.tmsf.org.tr) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (www.tkbb.org.tr) ve Türkiye Bankalar Birliği (www.tbb.org.tr) internet siteleri vasıtası ile ulaşılabilecektir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica