Yangın Tüpsüz Araç Muayeneden Geçer Mi?

Yangın Tüpsüz Araç Muayeneden Geçer Mi?
Yangın Tüpsüz Araç Muayeneden Geçer Mi?

Günümüzde artan otomobil kullanımı sonucunda, trafikte bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple devlet tarafından bazı önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerden biri ise araç muayenesi adı verilen bir uygulamadır. Araç muayenesi işleminin asıl yapılma nedeni trafikte olabilecek her türlü can ve mal kayıplarının önüne geçmektir. Bu muayene işlemini ülkemizde TÜVTÜRK adı verilen kurum yapmaktadır.

Araç Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ülkemizde otomobil ve benzer segmentteki araçların 2 yılda bir araç muayenesi yapılması zorunludur. Muayenesi olmayan araçlar trafiğe çıkamamaktadırlar. Bu sebeple otomobil sahipleri 2 yılda bir TÜVTÜRK istasyonlarında araçlarının muayenelerini yaptırmak zorundadırlar. Bu muayene işlemi öncesinde online olarak ücretsiz randevu alınarak, muayene için saat ve tarihler belirlenerek, bu belirlenen zamanlarda araçlar muayeneye götürülür. Muayene götürülen araçlar, TÜVTÜRK istasyonlarında belirlenen alanlara götürülerek burada görevliler tarafından araçlar kontrol edilir. Araçlar muayeneye götürülmeden önce yapılması ve bilinmesi gereken bazı kurallar ve kanunlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan kural ise araçlarda yangın tüpü bulunmasıdır.

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uzmanlar, insanların araçlarını muayene götürmeden önce yapması gereken bazı şeyler olduğu konusunda araç sahiplerini uyarmaktadırlar. Bunlardan ilki, araç sahiplerinin muayene öncesinde vergi borcu olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmesidir çünkü vergi borcu, trafik cezası ve herhangi bir kamu borcu olan kişiler, araç muayenesi yaptırabilmeleri için bu cezalarını ödemek zorundadırlar. Muayene öncesinde araçların egzoz ve emisyon oranlarını bu konuda uzman kişilere ölçtürülmesi de bir diğer uyarıdır. Bu kural araçların muayeneden geçmesi için yapılması gereken en önemli sebeplerden biridir. Bu kurallara uymak için araçlarda ilk yardım seti ve yangın tüpü mutlaka bulundurulmalıdır.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi yapılırken görevli kişiler bazı işlemler uygulamaktadırlar. Bunlardan ilki, arabaların görevliler tarafından çalıştırılıp sinyal, sensörler, araç lastikleri ve benzeri aksamları kontrol etmektir. Bir diğer önemli husus ise insanların genellikle sorduğu  yangın tüpsüz araç muayeneden geçer mi? ve benzeri sorulara yöneliktir. Bu konuda araçlarda yangın tüpü, reflektör, ilk yardım seti ve yedek lastik gibi hayati önem taşıyan cihazların olup olmadığına bakılmaktadır. Tüm bu özelliklere sahip olan araçlar muayeneden rahatlıkla geçmektedir. Ülkemizde araç muayenelerinin otomobiller için her 2 yılda bir yapılması da zorunludur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica