Yağ Kaçağı Muayeneden Geçer Mi?

Yağ Kaçağı Muayeneden Geçer Mi?
Yağ Kaçağı Muayeneden Geçer Mi?

Elimiz ayağımız olan araçlarımızın en önemli ve maliyetli parçası şüphesiz motordur. Bu kadar önemli olan motoru korumak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Araç motoru içi bakım; bakım için ise motor yağı önemlidir. Araç motorlarında kullandığımız yağın motor için hayati önemi vardır. Motor yağı; araçların en önemli yeri olan, hareketi sağlayan ve adeta kalp görevi gören motoru korur.

Motor Yağının Önemi

Motor içerisindeki hareketli parçaların kolay hareket etmesini sağlar. Bu parçaların birbirileri ile sürtünmesini ve motorun aşırı ısınmasını engeller. Isınan motorun çabuk soğumasına yardımcı olur. Eğer motorda aşınma oluşmuşsa, aşınmadan dolayı ortaya çıkan küçük parçacıkları temizler. Bu şekilde motorda oluşabilecek kirlilikleri kontrol altına alır. Ayrıca motor yağı; yakıt tasarrufuna ve araç performansına katkı sağlar. Kısaca motor yağı; motorun düzenli çalışmasını sağlar, motoru temizler ve korur.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Motor yağının ne işe yaradığını yukarıda belirtmiştik. Eğer Motor yağı zamanında değiştirilmezse sağladığı yararların hiçbirini göremeyiz. İşlevini kaybeden motor yağı, motoru yeterince koruyamaz, aşınmalara neden olur. Sonuç olarak motorun ömrü kısalır.

Motor için kullanılacak yağ; aracın kullanım kılavuzunda belirtilen cinsteki ile aynı olmalıdır. Ayrıca yağın hangi zaman aralığında değiştirileceği konusunda teknik servisten destek almak gerekir.

Motor Yağı Kaçağı Olan Araçlar Muayeneden Geçer Mi?

Araçlarımızla rahat ve güvenli yolculuklar yapabilmek için araçların bakım ve kontrollerini düzenli yapmak gerekir. Bu bakım ve kontrollerin yapılıp yapılmadığını denetlemek için araçlar özel istasyonlarda denetimden geçirilir. Yapılan kontroller sonucunda eksikleri olan araçların trafiğe çıkmalarına onay verilmez.

Motor yağı kaçağı, araç muayenesi sonucunda tespit edilirse hafif kusur olarak kayda geçer. Muayene esnasında sorun olmaz ve araç muayeneden geçer. Unutmamak gerekir ki; motor yağı kaçağı her ne kadar hafif kusur olarak kabul edilse de, aracınız için ağır sonuçları olabilir. Çünkü yağı eksilen motor zamanla yıpranır, aşınır ve performansı düşer. Bu nedenle acaba yağ kaçağı muayeneden geçer mi? sorusu ile zaman kaybetmektense bir an önce kaçağı tamir etmek daha akıllıca bir çözüm olur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica