Xenon Sis Muayeneden Geçer Mi?

Xenon Sis Muayeneden Geçer Mi?
Xenon Sis Muayeneden Geçer Mi?

TÜVTÜRK Yeni Yönetmeliği; Araç muayene istasyonlarıyla hem ulusal standartlar hem de uluslararası standartlarda tüm motorlu kara taşıtlarının muayene sürecini denetlemekle yetkilendirilmiş kuruluş olarak TÜVTÜRK 2014 yılı itibariyle araçların ön düzen aksamı ile ilgili olarak yeni bir düzenlemeye gitti. Bu yeni düzenleme sonucunda da araçların Zenon far sistemlerinde birtakım düzenlemeler ele alarak akıllara takılan tüm soru işaretlerini de böylelikle yanıtlamış oldu. Otomobil tutkunlarını ön düzen aksamı olarak far sistemlerini modifiye ettirdikleri bir gerçek. Fakat yeni yönetmeliğe göre bunun belirli bir kıstası ortaya konuldu. Her ne şekilde olursa olsun araç farının far temizleme, far yıkama mekanizmasının bulundurulması zorunluluğu getirilmiştir. Gaz deşarjlı ön düzen aksamı olarak Zenon (Xenon) far sistemlerinin bu yeni yönetmeliğe tabii olma zorunluluğu getirilmektedir.

Muayeneden Geçmeme Nedeni

TÜVTÜRK tarafından yeni düzenleme elbette tüm motorlu kara taşıtlarını kapsar. Bu anlamda far mekanizmasını 2014 yılındaki değişikliğe göre yenilememiş bulunan sürücülerin araçlarının muayeneden geçmesi kesinlikle olanaklı olmayacaktır. Olanaklı olmadığı gibi ayrıca teknik bakımdan da ağır kusurlu sınıfına dahil edilmektedir. Bu özellikler tarafından değerlendirilecek olunursa Xenon sis muayeneden geçer mi? sorusuna yönelik olarak yeni düzenlemeye dayalı zorunluluk olduğunu belirtmek mümkün. Ayrıca söz konusu yeni düzenleme ile motorlu kara taşıtlarının far sistemlerinden kaynaklanan trafik sorunlarına da el atılmış olmaktadır.

Yönetmelik Değişikliğinin Amacı

Yönetmelik değişikliğinin amacı trafik kurallarına uyumu ve uluslararası standartlara uygunluğu artırmak olarak açıklanmaktadır. Yine bununla birlikte görüş mesafesinin korunması, aracın binek aracı olarak sadece bu amaç doğrultusunda kullanılması, far sistemlerinin fonksiyonunu yitirmemesini sağlamak olarak değerlendirilmektedir. Bütünüyle bu nitelikleri ile yola çıkılarak her anlamda yönetmelik değişikliğinin amaç ve kapsamı da net bir şekilde meydana getirilecektir. Böylece her yönüyle kaliteden ödün verilmeden, yüksek hassasiyet ve standartlara dayanarak geliştirilen yeni düzenlemelerle her anlamda nitelikli olarak hizmet sağlanmaktadır. Sağlanan bu hizmetler çerçevesinde de aracın yeni TÜVTÜRK mevzuatına bağlı olarak yenilenmiş olması ve tüm bu koşullara bağlı olarak geliştirilmiş olması dikkat çeken unsurlar arasında gelmeye devam eden yaklaşımlardır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica