Uyku ve Uyku Bozukluğu Nedir? Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku ve Uyku Bozukluğu Nedir? Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?
Uyku ve Uyku Bozukluğu Nedir? Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Uykusuzluk; yatağa yattıktan itibaren uyanana kadar geçen zaman içerisinde yeteri kadar zaman uyuyamamak ve bu nedenden dolayı da vücudun dinlenememesi olarak açıklanabilmektedir. İnsanlar yatağa yattıktan sonra uyuyamayıp sürekli olarak sağa sola dönerek huzursuzluk ve strese neden olması nedeniyle uykuları kaçmaktadır. Uykusunu alamayan birey gün içinde sürekli olarak bir stres halindedir ve bu durumda gündelik faaliyetlerini olumsuz etkilemektedir.

Uykusuzluğun nedenleri nelerdir?

Uykusuzluk hastalığı temel olarak stresli bir gün sonunda bireyin yatağa geçtikten sonra o stresi üzerinden atmadığı için vücudun dinlenmesi için yeterli zamanda uyuyamadığı için kaynaklanmaktadır. Bireyin gün içerisinde aşırı derecede yorulması gece yeteri kadar uyuyamamasına neden olmaktadır. Gece yatmadan önce besin tüketilmesi sonu vücut buna tepki olarak ağırlaşma ve rahatsızlık gösterebilir bu durumda da bireyin uyuması kolay olamamaktadır. Fiziksel olarak ağrıları bulunan bireyler gece yattıklarında ağrılarından dolayı uyuyamamaktadır. Ayrıca psikolojik bunalımlar içerisinde ki bireylerinde geceleri huzursuzluk içerisinde olmaları, uykularını almalarına engel olmaktadır. Sinirsel rahatsızlıkları bulunan bireylerde ilaç kullanmadan tam olarak uykularını almaları mümkün olmamaktadır.

İyi bir uyku için neler yapılabilir?

Uykusuzluk bireyin günlük hayatındaki gerekli olan enerjisini etkileyen önemli bir etkendir. Birey gün içinde yaptığı etkinliklerdeki küçük farklılıklar ile bu soruna çözüm bulabilmektedir. Uyku önce duş almak bireyin o günün stresini üzerinden atmasını sağlamaktadır ve böylece de rahat bir uyku uyuyabilir. Gündüz uyumayarak gece daha rahat bir uyku uyunması mümkündür. Ayrıca uyku saati bir düzene koyulmalıdır ve bireyin iyi bir uyku uyuması için bu saatler aksatılmamalıdır. Gün içerisinde tükettiğiniz kahve miktarını azaltın veya tamamen bırakın. Gece yatılan odanın ışık düzeyi az olmalıdır. Yatağını rahatlığının, sertliğinin ve yumuşaklığının bireyin istediği gibi olmasına dikkat edilmelidir.

Uykunun Önemi Bildiğiniz Gibi Değil

İyi ve düzenli bir uykunun önemi insan sağlığı için çok büyük bir önem taşımaktadır. Herkes gerçekten bunu söyler ama ne kadar uyar ya da düzenli bir gece uykusu almayan bir insanı bekleyen problemler nelerdir pek bilinmez. Ne yazık ki çeşitli alışkanlıklar veya durumlar uyku düzeninin önüne geçebilmekte ve insan sağlığını etkileyebilmektedir.

Uykusuzluk Kilo Alımına Sebep Olabilir

Uyku saatleri kısa olan insanların, düzenli uyuyan birine göre kilo alım oranı ya da kilo oranı daha yüksek olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre yeteri kadar uyuyan insanlar daha az kalori almaktadır. Uykusuzluk iştah hormonlarının işleyişini ve düzenini bozmakta olup kilo alımına sebep olabilmektedir.

Uykusuzluk Konsantrasyon ve Üretkenliği Azaltıyor

Zaten aksi beklenemezdi. Uykusunu alamamış, gün içinde yorgun olan bir kişinin yaptığı bir işteki konsantrasyonu ve üretkenliği normale oranla düşer. Bu da kişinin çalışma performansını etkiler. Ayrıca uykusunu iyi almış bir insana göre atletik performansı düşen uykusuz kişi, gün içinde istediği herhangi bir sportif faaliyette bulunmakta güçlük çekebilir.

Kalp Hastalığı Riski Artıyor

Uykusunu alamayan kişilerde kalp hastalığı ve felç riski oldukça artıyor. Araştırmalar düzensiz uyuyanların ve uykusunu alamayanların düzenli uyuyanlara göre kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Ayrıca uykusuzluk kan şekerini de etkiliyor ve şeker hastalığına da yol açabiliyor. Düzenli uyumayan bir kişinin bağışıklık sistemi de tehdit altında kalmaktadır. Bu kişiler hastalıklara daha çabuk yakalanıp iyileşme sürecinde zorluk yaşanmaktadır.

Uykunun Önemi 

Uykusuzluk çeşitli zihinsel sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Uykusuzluk ve depresyon arasında bir doğru orantı vardır. Uzmanların yaptığı tahminlerde depresyon içerisindeki insanların %90 kadarı uykusundan şikâyetçisiyim uyuyamıyor ya da düzenli uyuyamıyor. Ayrıca bu durum insanın sosyal yaşamdaki öz güvenine ve kişiliğine de yansımakta olduğu için insan ilişkilerinin bozulması, sosyal yaşamdan uzaklaşmayı da beraberinde getirebilmektedir. Sağlığınızı korumak için düzenli ve iyi bir uykuya ihtiyacınız olduğunu unutmayınız.

Uyku Sorunu

Uyku insan yaşamının vazgeçilmez kaynaklarından birisidir. Zihinsel ve fiziksel olarak zinde kalabilmek için uykuya ihtiyaç vardır.

Uyku sorunu dünya tarafından yaşanılan bir gerçektir ve bu soruna tam bir teşhis konulamamaktadır. Yaklaşık olarak 85 türde uyku hastalığı vardır. Bunlardan bazıları hayatı riske edecek kadar tehlikelidir. Uyku sorununun getirdiği sonuçlar insan hayatını risk altına alacak problemler doğurur. Bunlar arasında uykusuzluğa maruz kalıp araç kullanmak, uykusuzlukla çalışmak gibi birçok sebebi gösterebiliriz.

Uykusuzluğa insanların etkileri de oldukça fazladır. Örneğin gece kahve içmek. Bu durum vücuda kafein yayılmasına ve uyumamaya sebep olur. Uyumuş olunsa bile uyku direncini düşürür ya da uyku düzenini kaçırır. Sabah erken saatlerde kalkıp gece geç saatlerde yatmak hem uyku düzeninin bozulmasına hem de insanın fiziksel olarak zarar görmesine neden olur.

Uyku Sorununda Çevre Faktörü

Uyku sorununda çevrenin oldukça büyük bir etkisi vardır. Uykuya dalındığı esnada yüksek sesler işitmek, ışıkların kapanmamış olması, odanın hava hali gibi birçok etken de sorunun artmasına sebep olur.

Uyku Sorununu Yenebilme

Uyku sorununu yenebilmenin temel şartlarından biri düzenli beslenmek ve vücut düzenini sağlayabilmektir. Gün içinde yenilen ve içilen maddelere dikkat etmek gerekir. Uykuya dalınacak ortamın hava düzeni iyi sağlanmalı ve uyurken gürültüden eser olmaması gerekir. Ayrıca odayı aydınlatan ışık sistemi doğru seçilmiş olmalıdır. Yani uykuya dalındığı sırada ortamın uykuya zarar verecek birçok faktörden arındırılması gerekmektedir. Işıkların mümkünse kapatılması ya da gözleri etkilemeyecek bir lamba türü kullanılmalıdır.

Ertesi güne dinç ve sağlıklı başlamak isteniliyorsa bu durumlar göz ardı edilmemelidir. Bu durumun önemi iyi kavranmadığı takdirde zihinsel ve fiziksel olarak bazı bozuklular belirti göstermeye başlayacaktır. Daha sonra bu belirtiler vücut üzerinde birçok olumsuzluğa sebep olarak insan yaşamını tehlikeli duruma sokacaktır. Eğer uyku sorunu bunlarla aşılamıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilip bir doktora başvurularak üstesinden gelinmelidir.

Uyku Problemi

Uyku problemi, bir ya da birkaç gün süren uyumama durumu değildir. En az üç hafta süren uykuya başlama fakat devam edememe durumuna uyku problemi denir. Bunun birçok sebebi olabileceği gibi farklı şekillerde de karşınıza çıkabilir. Uykuya dalamama, gece boyunca aralıklarla uyanma ve erken uyanıp tekrar uykuya dalamama uyku problemi yaşayan kişilerde en çok rastlanan durumlardır.

Düşünce hali

Gün içerisinde maruz kaldığımız endişe ve stres iyi bir uyku uyumamızı etkiler. Endişe, kötü uykunun en rastlanan sebeplerinden birisidir. Sürekli düşünce halinde olmak ve bu durumdan rahatsız olmak uykuya dalma da güçlüğe sebep olur.

Uyuduğunuz odanın etkileri

Havanın aşırı sıcak ya da soğuk olması, uyuduğunuz ortamdaki ışık, işittiğiniz sesler iyi bir uyku süreci geçirmeniz de dış etkenlerdir. Uyuduğunuz oda ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. İyi havalandırılmış olmalı, tercihen pencere açık uyunmalı. Sessiz bir ortam uykuya dalmanız için yardımcıdır fakat daha önemli bir ayrıntı ise odanın karanlık olmasıdır. Perdeleriniz dışarıdan gelecek olan aydınlığı tamamen örtmelidir. Odanız karanlık olmalı ve aydınlatmak için ışık kullanmamalısınız.

Sık tüketilen besinler

Kullandığımız ilaçlar kötü uykunun en bilinen nedenlerinden birisidir. Aşırı alkol, nikotin, kafein tüketimi ve kullanılan reçeteli ilaçlar iyi bir uyku sürecini kötü etkiler. Gece yatmadan önce tüketilen alkolün uyumanıza yardımcı olacağı düşünülür. Aslında alkolün uyku bozukluğuna yol açtığı çok az kişi tarafından bilinir. Kahvenin uyanık tutma özelliği vardır, özellikle de gece geç saatler de içilen kahve henüz genç yaşlarda etkisini hissettirmez ve çok iyi uyursunuz. Fakat otuzlu yaşlara gelindiğinde iyi bir uyku süreci geçirmenizi engellemeye başlar. Nikotinin de etkisini aynı şekilde gösterir. Uyku hapları her ne kadar doktorlar tarafından verilse ve kendileri de kullanıyor olsalar da uzun vadede kullanıma uygun değildir.

Rahat Uyku İçin

İnsanlar ömürlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçiriyorlar. Kaliteli bir yaşam için kaliteli bir uyku gereklidir. Tüm günün yorgunluğunun atıldığı yer rahat bir uykudur. Peki, rahat uyku için neler yapılabilir?

Yatak Seçimi

Kendi vücut tipinize uygun bir yatağa sahip olun. Eğer uyuduğunuz yerde rahat edemezseniz, rahat bir uyku uyuyamazsınız. Yatış şeklinizi tanıyın ve bu kriterlere uygun bir yatak satın alın.

Uyku Rutini

Uyumadan önce yaptıklarınız sabit olursa, örneğin müzik dinlemek ya da kitap okumak gibi, beyniniz uyuyacağınız zamanı daha kolay algılar ve böylece daha rahat bir şekilde uykuya dalarsınız. Uykusuzluk sorununuzun önüne geçebilir.

Temiz Çarşaf

Yatak çarşafınızı ve yastık kılıfınızın temiz olması size ferahlık verecektir. Böylece daha huzurlu ve rahat bir uykuya sahip olacaksınız.

Yemek

Yatmadan önceki 2 saatte yemek yemeyin. Bu durum uyumanızı zorlaştıracaktır. Eğer mideniz dolu olursa vücudunuz eforunu bünyenizi yenilemek için tam kullanamayacaktır. Bu durum da tam dinlenmiş bir şekilde kalkamayacaksınız.

Kafeinli Gıdalar

Gün içinde kafein içeren gıdalardan uzak durmanız daha derin bir uyku uyuyabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Ilık Duş

Yatmadan önce hafif sıcak su ile duş almanız vücudunuzu rahatlatacak, kötü enerjinizi alacaktır. Kan dolaşımınız hızlanacaktır ve daha rahat bir uyku uyuyabileceksiniz. Yatmadan önce ılık bir suyla duş almanız faydalıdır.

Aklınızı Rahatlanın

Yatmadan önce günün stresinden bir şekilde kendinizi uzaklaştırın. Kendinizi uyumaya odaklayın ve yatağa öyle girin. Yatakta olumsuzlukları düşünmeyin.

Teknolojik Aletler

Yatak odanızda televizyon bulunmamanız öneriliyor. Bu tip teknolojik aletler sağlık açısından çok zararlı. Yatağa telefonla girmemelisiniz. Yatağa giriş amacınız uyumak olmalı. Böyle olunca beyniniz yatağa girdiğinde uyuyacağınızı algılayacaktır ve daha rahat uyuyacaksınız. Yatakta başka hiçbir şey ile uğraşmamanız rahat bir uyku için çok önemlidir.

Uykusuz Gecelere Son

İnsan hayatının üçte birini uyuyarak geçirir derler. Hayatımızda ne de önemi vardır uykunun. Dalarız bir uykuya, çıkmak istemeyiz. Kimi rüyamız korkutur bizi, kimi sevindirir, kimi ağlatır. Sabah çalan o alarm ne çok kızdırır bizi. Bir türlü yataktan çıkma isteği doğmaz içimize. Berbat olur bir günümüz olur, enerjik olamayız. Ayakta uyuyan birine benzeriz adeta. Zaman gelir açamazsınız gözlerinizi, zaman gelir kapatamazsınız. Peki, eğer uykumuz gelmiyorsa ne yapmalıyız? Artık uykusuz gecelere son! İşte uykuya dalmak için basit ama etkili taktikler;

 1-Ayaklarınızı Kullanın!                                                                                        

Ayak ne alaka diyebilirsiniz. Ancak bu hareketin faydasını görebilirsiniz. Ayak parmaklarınızı kapatıp 10’a kadar sayın, sonra açıp tekrar bu hareketi tekrarlayın. Kaslarınızın gevşemesi ve vücudun rahatlaması beyninize bir uyarı mesajı gönderebilir: Uyu.

 2-Düşünün!

Gözlerinizi kapatın ve hayal edin. Bir okyanusun kıyısında sörf yapıyorsunuz. Aniden kocaman bil dalga geliyor ve sizi alıp götürüyor. Sonra okyanusun ortasında mahsur kalıyorsunuz. Düşünmek beyninizin daha çok çalışmasını sağlayarak daha çabuk uykuya dalmanızı sağlaya bilir.

 3-Sayılardan yardım alın!

Pek çok çizgi filminde vardır koyun sayma yöntemi. Bu da ona benzer bir taktik diyebiliriz. Bir uyku uzmanının tavsiyesine göre 100’den geriye 3’er 3’er sayın. Böylece beyninizi meşgul edip yoruyorsunuz ve uykuya dalmanıza yardımcı oluyor.

4-Kitap Okuyun!

Uyku için gözlerin büyük bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi gözlerimizi yorup onları kapatmanın bir yöntemine bakalım. Loş bir ışıkta kitap okuyabilirsiniz. Loş ışık gözlerinizi yorar ve kendinizi uykuya bırakın.

5-Nefes Alıp Verin!

Belki de sakin olmak için yaptınız bu yöntemi ancak uykuya dalmak içinde karşınıza çıkıyor nefes. Derin nefes alıp verin ve bunu yorulana ve kendinizi uykuya dalmak üzere hissedene kadar tekrarlayın. Uyumanıza yardımcı olabilir.

Uykusuzluğa Doğadan Tarifler

Uykusuzluk birçok hastalığa sebebiyet verebilecek önemli bir sorun.Hafif ve orta dereceli uyku problemleri bitkisel yöntemlerle düzeltilebilir ancak ileri derece uyku problemleri için bir uzmana danışılması gerekmektedir. Uykusuzluğa bitkisel çözüm :

Papatya Çayı : Hafif ve orta dereceli uyku problemlerine faydası büyüktür .Türkiye' de uyku problemleri için en çok tüketilen bitki papatyadır.Hazmı kolaylaştırır ,kalp spazmlarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptiktir.

Şerbetçiotu Çayı : Rahatlatıcı ,uyku getiren ve antiseptik bir bitkidir. Kaygı ve gerginliğin sebep olduğu uyku problemlerine etkisi fazladır. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra hazımsızlığa iyi gelir ve baş ağrısını hafifletir.Depresyon hastaları ve hamilelere önerilmez.

Çarkıfelek Çayı :  Sakinleştirici ,ağrıyı azaltıcı ve kasları rahatlatıcı etkisi vardır. Mutluluk ve iyi hissetme hali yaratarak uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkisi vardır.Aşırı tüketimi halsizliğe neden olur. Alkollü içecekler ve sinir yatıştıran ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Sarı Kantaron Çayı : Sakinleştirici etkisi vardır.İçinde bulunan ''melatonin ''adlı bileşen uyku kalitesini arttırıcı etki yapar.

Kediotu Çayı : Sakinleştirici etkisiyle uykuya geçişi kolaylaştırır. Stres ve kaygıya bağlı uykusuzluk için kullanılır ve yatmadan bir saat önce kullanılması idealdir.

Taze Nane Çayı : Taze nanenin suda demlenerek içilmesi, uykusuzluğa sebep olan stres ve kaygıyı azaltıcı etkisi bulundugundan uykusuzluğa etkili bir çözümdür.

Elma Sirkesi ve Bal Karışımlı Çay : Papatya, kediotu yada çarkıfelek çayına iki çorba kaşığı elma sirkesi ve iki çorba kaşığı bal karıştırarak hazırlanır. Rahatlatıcı etkisi vardır.

Ihlamur:  Sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı etkileri bulunmaktadır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kasları rahatlatmak , ağıları dindirmek ve mide kramplarını gidermekte de etkilidir.

Not : Eğer bu çayları gereğinden fazla tüketirseniz gece uykunuz bölünebilir. Uykuya geçişi kolaylastıran bu çayları uyumadan bir saat once kullanmak idealdir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica