Tavuklu Yemekler Kaç Gün Saklanır?

Tavuklu Yemekler Kaç Gün Saklanır?
Tavuklu Yemekler Kaç Gün Saklanır?

Tükettiğimiz gıdaların besin değerleri gibi, saklama süreleri de sağlık açısından hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle gerek hazır gıdaların, gerek evde pişirilen yemeklerin bozulmadan saklanması ve tüketilmesi gerekmektedir.

Gıdaların Bozulması

Gıdaların bozulması; gıdaların çeşitli sebeplerle yapılarının değişerek tüketilebilir halinin yok olmasıdır. Gıdaların bozulmasına biyolojik, kimyasal ve fiziksel etkenler olmak üzere 3 ana etken neden olmaktadır. Gıdaların bozulma süreleri gıda içeriğine ve gıdaların saklama koşullarına göre değişiklik gösterir. Yumurta, süt, peynir, yoğurt, et, balık, bazı sebze ve meyveler dayanıklılığı az olan ve kısa sürede bozulma tehlikesi içeren besinlerdir.

Tavuk İçin Bozulma Süresi

İnsan sağlığı açısından proteinin oldukça önemli bir yeri vardır. Yumurta ve süt gibi gıdalardaki yüksek protein değerini, tavuk etindeki protein değeri takip etmektedir. Yüksek protein içeren tavuk, mikroorganizma oluşumu için elverişli bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda yüksek sıcaklık hem proteinlerin hem enzimlerin yapısını bozduğundan, tavuğun saklandığı ortamın sıcaklığına da çok dikkat edilmelidir.

Tavuk tüketiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta dışarıdan hazır olarak alınmış çiğ tavuğun yapısıdır. Tavuğun görünüşü ve kokusu kontrol edilmelidir. Tavuğun alındığı ilk gün tüketilmesi en doğrusudur. Ancak buzdolabına konulacaksa, dolapta 3 gün ve +4 derece sıcaklıkta tutmak gerekmektedir. Uygun şekilde hazırlanmış çiğ tavuk ise dondurucuda 6-12 ay arası süre saklanabilir.

Tavuk yemekleri ise bu konuda daha risklidir. Çünkü pişirilme esnasında çeşitli fiziksel etkilere maruz kalmıştır. Aynı zamanda çeşitli ek gıdalarla muamele edilmiş, yüksek sıcaklıkta tutularak birçok işlemden geçirilmiştir. Bu da yapısındaki maddelerin bozulmaya daha elverişli hale geldiğinin göstergesidir. Tavuk yemekleri yapılırken, yemek tarifi dikkatle incelenip eklenen gıdalar ve uygulanan işlemler de göz önünde bulundurulmaktadır. Tavuklu yemekler 2-3 günden fazla tutulmamalıdır ve mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica