Tatilinizi Mahveden Güneş Yanığı ve Çözümleri

Tatilinizi Mahveden Güneş Yanığı ve Çözümleri
Tatilinizi Mahveden Güneş Yanığı ve Çözümleri

Güneş yanıkları yüzünden çoğu insanın tatili mahvoluyor. Hatta daha tatilin ilk günlerinden itibaren tatilin tüm keyfi kaçabiliyor. Oysa belki de tüm yıl boyunca bu an için beklediniz. Peki güneş yanığı çözümleri ile bu dertlerden kurtulup tatilinize devam etmek ister miydiniz?

Güneş Yanıkları

En iyi güneş yanığı çözümleri daha oluşmadan güneş yanığına karşı önlem almaktır. Bu aslında hiç de zor olmayan bazı kuralların uygulanmasından ibarettir. Zaten toplamda bir saatinizi bile almayacak olan bu uygulamalarla tatil keyfiniz hiç eksilmeyecek. Bunun için mesela güneş kreminizi eksik etmeyin. Ancak unutmayın ki cilt tipinize göre uygun bir krem kullanmalısınız. Koyu tenler için 15 faktör yeterliyken açık tende bu en az 30 faktör olarak değişir. Üstelik kaç faktör olduğu kadar güneş kremini doğru kullanmanız da çok önemli. En doğru kullanımı için güneşe çıkmadan yarım saat öncesinden güneş kremi sürmeniz gerekir. Daha sonra da her 2 saatte bir güneş kreminizi tazelemeyi de unutmayın. Eğer 11 ile 16 saatleri arasında güneşlenecekseniz toplamda 1 saati aşmayın. Ya da 15 dakika yüzüstü ve bir o kadar da sırt üstü uzanıp güneşin keyfini çıkarmanız daha sağlıklı olur.

Güneşe Doyamadıysanız

Eğer bu kurallara uymadıysanız ve güneşe doyamadıysanız akşama sizi güzel acılı bir cilt bekliyor olacak. Evet, güneş bizim için başta D vitamini olmak üzere pek çok faydası olan bir nimet. Ancak hiç abartmaya ya da şakaya gelmiyor. Zamanı geçince sizi rahatsız etmeden yakıyor. Bu yüzden güneş yanığı olmuşsanız ilk olarak bol bol ılık duş alabilirsiniz. Eğer yanan yerler yanıyorsa siyah çayı şeker atmadan soğutun. Sonra bunu bir bez parçasıyla yanıkların üzerine bastırmadan hafifçe uygulayın. Ya da soğu suyu aynı şekilde uygulayın. İkisi de acıyı hafifletir ve yanıkların çabuk iyileşmesine yardım eder. Eğer bunlar yeterli olmuyorsa bir bez ya da tülbent içine buz koyup bunu yanığın üzerine uygulayın. Güneş yanığı çözümleri için isterseniz aloe vera jelini kullanabilirsiniz. Bunu sadece yanık yerin üzerine hafifçe sürmeniz yeterli olur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica