Tarihte Kadın Egemen Toplumlar

Tarihte Kadın Egemen Toplumlar
Tarihte Kadın Egemen Toplumlar

Tarihte genel olarak insanlar geçtiğimiz son 4-5 bin yıl içinde her ne kadar ataerkil toplumlar oluştursa da, içlerinde kadınların egemen olduğu toplumlar yok değildir. Kadın egemen toplumların genel özelliklerine bakılacak olursa, toplumun siyasal temsili ve hakimiyeti, kurumların idaresi, soyun belirlenmesi tasarrufu gibi birçok yetki ve ayrıcalığın anne veya anne soyundan gelen en yaşlı kadın bireye ait olduğunu görmekteyiz

Tarihte Kalmış Anaerkil Toplumlar

Tarihte kadınların egemen olduğu toplumlar dendiği zaman muhakkak ki Amazonlar akla ilk gelenlerden biri olacaktır. Savaşan ve yöneten kadınlar olarak bildiğimiz Amazonların toplumunda, ev işlerinden ve çocukların bakımından erkekler sorumluydu. Amazon kadınları ise oldukça iyi at bineri ok atar ve daha iyi savaşabilmek için sağ göğüslerini keserlerdi.

Varlığını Hala Sürdürmekte Olan Anaerkil Toplumlar

Bir başka kadın egemen toplum ise Kızılderililerden Hopilerdir. Bu toplumda geleneksel olarak her doğan birey, annesinin klanına kaydedilir. Toprağı erkek işler ve hasadı eşi olan kadına teslim ederek Hopi erkeği hayatını eşine hizmet ederek geçirir. Kadın, yetersiz bulması halinde evliliği dilediği gibi feshedip kocasını evden atabilir.

Tarihten bu yana varlığını sürdürmekte olan bir diğer anaerkin toplum ise, Endonezya'nın Bukkitingi bölgesinde yaşayan Minangkabau kabilesidir. Müslüman olan bu kabilenin kadınları, evlenmek istediği erkeğin ailesine başlık parası ödemelidir. Eşi uyandıktan sonra ise, annesinin yanına kahvaltıya gitmek zorundadır. Eğer boşanırlarsa, mal paylaşımında erkeğin malik olduğu tüm eşyalar kadının mülkiyetine geçecektir.

Sıradaki anaerkil toplum, Çin'in güneyindeki Mosuo halkıdır. Bu toplumda ise, erkeklerin yönetimde neredeyse hiç sorumluluğu yoktur.

Afrika'nın kızgın çöllerinde yaşamlarını sürdüren Tuaregler de anaerkil bir toplumdur. Tuaregler, Müslüman olmasına karşın kadınları peçe kullanmamaktadır. Evlilik ve boşanma rızası kadınlara ait olduğu gibi, mal paylaşımı durumunda erkeğin şahsi devesi haricinde bir mülkiyeti bulunmamaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica