Şükran Günü Tatili Nedir?

Şükran Günü Tatili Nedir?
Şükran Günü Tatili Nedir?

Enfes Hindi görüntüleriyle bildiğimiz, sadece kuş sütü eksik olan sofralarla özdeşleştirilen ve genelde yeni yıldaki tatil ve Noel kutlamaları ile karıştırılan Şükran Günü ile ilgili bilgiler bu yazıda bulunmaktadır.

Şükran Günü Tatili Nedir?

Şükran Günü ya da orijinal adıyla Thanksgiving Day, tarım mevsiminin sonuna denk gelen hasat dönemini kutlamak amacıyla yapılan bir anmadır. Aslına bakılırsa birçok gelenekte, tarım sonrası yapılan hasadı kutlamak ve yaratıcıya şükrünü eda etmek adına çeşitli kutlamalar yapılmaktadır. Bu nedenle de Şükran Günü de dinsel bir tema ile kutlanmaktadır.

 Şükran Günü kutlaması yapılan ülkelerde, Şükran günü tatili özellikle hafta sonu tatili ile birleştirilecek şekilde Pazartesi ve Perşembe günleri yapılmaktadır. Bunun nedeni de, faklı yerlerde oturan aile bireylerinin bir araya gelerek, toplumun yapı taşı olarak gösterilen ailenin ve aile bağlarının muhafaza edilmek istenmesidir. Günümüzde Amerika, Kanada, Karayipler ve Liberya Cumhuriyeti'nde resmi bir tatil olarak kutlanmakta ve aile bireyleri, büyüklerin evlerinde toplanarak hindi, patates ve bal kabağı ağırlıklı yemekler yenilmektedir.

Şükran Günü Tatili Hangi Tarihtedir?

Şükran Günü tatili için de ülkelerin iklim geçişleri ve dolayısıyla bu iklimler kaynaklı hasat mevsimlerinin de farklı olması nedeniyle farklı tarihler belirlenmiştir. Örneğin, kış mevsimine daha erken girilen Kanada’da Şükran Günü tatili Ekim ayının ikinci Pazartesi günleri kutlanmakta ve resmi olarak Şükran Günü Tatili yapılmaktadır. Amerika’da ise kış mevsiminin biraz daha geç gelmesine paralel olarak, Şükran günü kutlamaları Kasım ayının dördüncü perşembesine denk gelen tarihlerde ifa edilmektedir.

Amerika’da Şükran Günü ayrı bir güzeldir. Çünkü Black Friday indirimleri ile aynı tarihte olan Şükran Günü kutlamalarında insanlar bir yandan aileyle birlikte yenen güzel yemeklerin tadını çıkarırken, diğer yandan da çok ciddi indirimlerin yapıldığı mağazalara akın ederek alış verişin keyfine varırlar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica