Siyasette Kadın Olmanın Zorlukları

Siyasette Kadın Olmanın Zorlukları
Siyasette Kadın Olmanın Zorlukları

Kadın olmak Ortadoğu coğrafyasında zaten zor iken bir de siyasette kadın olmak çok daha zor. Öncelikle yalnızca kadın olmanın zorluklarından bahsetmek gerekir. Ataerkil bir dünyada yaşıyoruz. İngiltere'sinden tutun da Mısır'ına kadar. Bazı bölgelerde erillik çok daha yoğunken bazı bölgelerde bu erillik biraz daha modernliğin ardına saklanıyor. Kadınlara yalnızca kadın oldukları için var oldukları andan itibaren kimi görevler biçiliyor. Ev temizliği, ev idaresi, çocuk bakımı, yemek ve daha benzer birçok görev. Doğal olarak kadının özgürlüğü birçok noktada kısıtlanmış oluyor.

Kadınlar Hangi Alanlarda Geri Plana Atılıyor?

Artık kadın ve erkek eşitliği ağızlara pelesenk olmuş durumdadır. Fakat şu sorulmalıdır, gerçekten eşitler mi? Elbette hayır. Duruma dair birkaç örnek verilebilir. Kadınlar anne olduktan sonra, çocuklarının tüm sorumluluğu artık onun üzerinde olmuş oluyor. Baba faktörü sadece işe gidip para kazanma görevini üstleniyor. Ancak günümüz koşullarında çok az anne çalışmıyor. İş alanında da kadınlar çoğu kez arka plana atılıyor. Cinsiyete göre iş ayrımı dünyanın her yerinde mevcut. Kadınların istismara uğradığı gerçeği ise her gün yüzümüze tokat gibi vuran bir gerçek. Medeniyet ve modernizm açısından örnek gösterilen Avrupa'da bile bunun örnekleri görülebilir.

Siyasette Kadın Olmanın Zorlukları

En zoru siyasette kadın olmak. Çünkü aslında demokratik ve bir kitleye hitap eden, yönlendiren bir alan olan siyasette kadın toplumsal olarak zaten geri planda bırakılmış bir unsur olarak varlığını sürdürmeye çalışır. Bahsedilen zorunlu görevlere maruz kalan kadın, tarihin çok sonra bir evresinde siyasal alanda baş gösterebiliyor. Erkeklere oranla siyasi anlamda kazanılmış hakları çok sonra elde eden kadınlar, siyasal faaliyetin %70-80 'ini oluşturan erkek nüfusunun arasında kendi özgün politikasını icra etmeye çalışıyor. Elbette varoluşsal anlamda bu oldukça zor bir hal alıyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica