Sivilce (Akne) Nedir? Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilce (Akne) Nedir? Sivilceler Nasıl Geçer?
Sivilce (Akne) Nedir? Sivilceler Nasıl Geçer?

Genetik sivilce nasıl geçer? Sivilce hayatın bir bölümünde herkesin yaşamını zorlaştırmıştır. Hem görünüş hem de fiziksel acı sebebiyle işkence aleti gibi görev gören bu cilt sorununun birçok nedeni vardır. Her döneme göre nedenleri değişse de sivilceler temelde ergenlik dönemindeki hormon artışından ve stres ile sağlıksız yeme tercihlerinden dolayı artış gösterir. Ancak sivilcelerin ortaya çıkmasının ve uzun süre boyunca hayatı alt üst etmesinin bir nedeni daha vardır. Bu neden genetik nedenlerdir. Yani sivilce sahibi olmaya başlayan ve çözüm bulamayan kişilerin bu sorunu ebeveynlerinden kaynaklı olabilir. Ebeveynleri sıkıntı çeken insanlar, neredeyse ebeveynleriyle aynı bölgelerde oluşan sivilcelere maruz kalırlar. Bu sivilceler, diğer insanların yaşadıkları sorunlardan daha kötüdür. Bu kişiler için sivilce sorunu kolay geçebilecek bir şey değildir ve ciddi lezyonlara yol açabilir. Hafif tedaviler ve evde uygulanacak yöntemler etki etmez, yaşları ilerlese bile sivilce sorunu devam eder.

Ciltte Neden Sivilce (Akne) Oluşur?

Genetik sivilce nasıl geçer? Genetik yollar yüzünden oluşan sivilceler genlerin belirli özellikleri yüzünden artış gösterir. Aileden gelen kalıtsal bir sorun olabileceği gibi kişinin genleri gereği kişi, fazladan ölü deri üretebilir. Ölü deri üretiminin fazla olması ise gözeneklerin bu ölü deriler tarafından tıkanarak bakteri üretmesine ve bunun sonucunda da sivilcelerin oluşmasına neden olur. Genetik olarak sivilceye yatkınlığı olmayan insanlarla, yatkınlığı olan insanların sivilce sayıları ve iyileşme süreleri arasında ciddi farklar vardır. Ancak hiçbir şey çözümsüz değildir ve sivilce konusunda çaresiz değillerdir.

Sivilcenin kesin çözümü nedir?

Sivilce nasıl geçer? Genetik sivilcelerin doğal yöntemlere cevap vermeme ihtimali çok yüksektir ve bu durumlarda tıp devreye girer. Dermatoloji klinikleri, genetik sivilce oluşumu konusunda yetkili yerlerdir. Genetik sivilcelerin birden fazla tıbbi çözümü vardır. Bu çözümlerin ilki tropikal krem tedavisidir. Tropikal krem tedavisi, genetik olarak oluşan sivilcelerin bulunduğu bölgeye dışarıdan uygulanır. Dışarıdan uygulanan tropikal krem tedavisi, ergenlik döneminde oluşan sivilcelerin kalıcı olmasını engellemek ve kişinin artan sivilcelerinden kurtulmasını sağlamak için yapılır. Jel, losyon gibi çeşitleri olan tropikal tedavinin sorunlu deriye masaj yaparak uygulanabilir. Sadece doktorun muayene sonucunda önerdiği dozda kullanılması gereken ilaç eğer fazla kullanılırsa ciddi yan etkilerin görülmesine sebep olabilir. Genetik olarak sorun çıkaran sivilcelerin tedavisinde tropikal krem tedavisine vücut yanıt vermezse ağızdan alınan ilaç tedavisi başlar. Genellikle antibiyotik ve hormon düzenleyici olan bu ilaçlar, kremle beraber veya tek olarak da kullanılabilir. Ancak ilacın dozu yine doktor tarafından belirlenmelidir. Genetik sivilcelerin bir başka çözümü ise bitkisel peeling yöntemidir. Cildin en üst tabakasına yönelik bir tedavi olan bitkisel peeling uzun süreli bir tedavi yöntemidir. 6 ile 10 seans arasında değişen dozlar halinde uygulanır. Yüzeysel olarak uygulanan tedavinin süresi ise seanslar arası 2 hafta olarak düşünülürse 12 haftalık bir süreç içerisinde devam eder.

Sivilcelerin deri altına uygulanan tedavisi var mıdır?

Genetik sivilcelerin birçok krem ve ilaç tedavisi olduğu gibi deri altına inilerek gerçekleştirilen tedavileri de mevcuttur. Bu tedavilerin ilki cilt mezoterapisi de denilen mezoliftingtir. Mezolifting uygulanma açısından biraz zorlu bir tedavi yöntemidir. Cildin görünen üst derisini beslemek ve tedavi etmek, genetik yollarla oluşan sivilcelerin giderilmesinde yeterli olmayabilir. Burada devreye giren cilt mezoterapisi, cildi asıl besleyen alt derilere besleyici asitlerin ve ilaçların enjekte edilmesiyle gerçekleşir. İğne yardımıyla yapılan cilt mezoterapisi, cildin alt tabakalarına ulaşması sayesinde daha etkili bir tedavi yöntemidir. Cilt mezoterapisi, 3 ile 6 ay arasındaki sürelerde uygulanır. Etkisini ikinci seanstan sonra göstermeye başlayan tedavi yönteminin cildi yenileyici etkisi oldukça güçlüdür. Sadece sivilce tedavilerinde değil, gençleşme işlemlerinde de kullanılan bir yöntemdir. Cilt mezoterapisi dışında yapılacak bir yöntem ise lazer tedavisidir. Lazer tedavisi oldukça güçlü bir yöntemdir ve gerçekten ciddi sivilce vakalarında uygulanmalıdır. Lazer tedavisiyle cildin orta tabakalarındaki sorunlar düzeltilir. Yapılış tekniği olarak cilt mezoterapisinden oldukça farklı olan lazer tedavisi, temel olarak aslında aynı bölgeye yapılır. Cilt mezoterapisi, lazer tedavisinden sonra iyileştirici etkisi olması amacıylageçekleştirilebilir. Ancak lazer tedavisi oldukça etkili olmasının yanında çok zahmetli bir yöntem. Tedavi işlemlerinden sonra tedavi olan kişinin birçok zorlukla baş etmesi gerekiyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica