Şişmanlık Nedir, Şişmanlık Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ?

Şişmanlık Nedir, Şişmanlık Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ?
Şişmanlık Nedir, Şişmanlık Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ?

Şişmanlık; Aslında yaklaşık otuz bin yıldır hayatımızda olan, ancak işlenmiş gıdaların artışı sebebiyle daha çok göze batmaya başlayan bir sorun: obezite. Paleolitik çağlardan kalma arşivlerde bile rastlanan şişman insan figürleri, insanların asırlardır bu sorunla uğraştığını kanıtlar niteliktedir.

Halk ağzında şişmanlık, tıp dilinde obezite olarak anılan durum, kişilerin fizyolojik yapısını, vücudundaki tüm sistemleri etkilediği gibi psikolojik ve ruhsal düzenlerini de etkiliyor. Aslında vücutta fazla yağ birikmesi olarak kısaca tanımlanabilen bu durum birçok hastalığa sebebiyet veriyor.

Şişmanlık Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

Kişilerin boyları ve kas oranlarına bağlantılı olarak bulunmaları gereken bir ağırlık ölçüsü vardır. Bu da ideal kilolarıdır. Kişinin aslında olması gereken kilodan yüzde on fazla kiloya sahipse; o kişi artık şişmandır.

Nasıl, Neden Kilo Alırız?

Elbette herkesin tahmin ettiği gibi kilo almanın başlıca sebepleri erişkinlerde; sürekli hareketsiz kalma durumu ve beslenmeye özen göstermemedir. Burada bahsedilen beslenme az veya çok beslenme değil; sağlıklı beslenme hususudur.

 • Kadınlarda kilo alımının artışı çoğunlukla gebelik, emzirme ve menapoz dönemlerinde meydana gelmektedir.
 • Bir diğer etken ise hipotiroididir. Yani tiroit bezi yetersizliği. Tiroit salgısı adrenalin hormonuyla ilintili olduğundan kişilerin kilo alıp vermelerinde rol oynayan bir salgıdır.
 • Her şeyin sebebi olduğu gibi bunun da sebeplerinden birisi strestir.
 • Araştırmalar, kişilerin genetik yapılarının müsaitliğinin de obeziteye sebep olabileceğini kanıtlar nitelikte. Yani aileniz size miras olarak kilolu bir genetik yapı bıraktıysa; bununla baş etmek zorundasınız.

Şişmanlık İle Nasıl Baş Edilir?

 • Kilo vermenin birincil ve kaçınılmaz şartı bir uzman eşliğinde düzenli ve dengeli, sağlıklı beslenme listesi hazırlanarak buna uyulması ve bunun düzenli ve vücut yapısına uygun spor ile desteklenmesidir.
 • Çok fazla ve televizyon başında tüketilen yiyecekler daha fazla kilo alımına sebebiyet veriyor. Buna da dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Yukarıda bahsedildiği üzere üzüntü, keder, stres gibi olumsuz duygulardan mümkün olduğunca uzak durulmalı; uzak durulması mümkün değilse bu duygularla baş etmeyi öğrenmek gerekmektedir.
 • Hipotiroidi veya böbrek üstü bezlerinin yeterli salgı üretmemesi gibi endokrinal bir sorunla karşı karşıyaysanız bir uzmana başvurarak bunun tedavisine başlamanız yerinde olacaktır.
 • Çok fazla işlenmiş gıda tüketimi de hızlı kilo alımına sebep olmaktadır.
 • Uyku düzeni de bu hususta üzerinde durulması gereken bir konudur. Düzensiz uyku, hormonlarda bozukluklara sebep olduğundan kilo artışını tetikler niteliktedir.

Her Şeyi Deneyip Yine De Kilo Veremiyorsanız Ne Yapmalısınız?

Tıbbi bir terim olarak farmakolojik tedavi -ilaç tedavisi- ile tedaviye devam edilmelidir. İlaçların bağımlılık yapmamasına, etkili olmasına ve kişi vücuduna orantılı dozda verilmesine özen gösterilmelidir. Doktorun önermediği hiçbir ilacın alınmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

İlaç tedavisi de etki etmediyse ne yazık ki cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır.

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

İnme riski elbette kişiden kişiye ve şartlara göre değişir ancak ufak da olsa herkes için ihtimal dahilindedir; felç, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, damar tıkanıklığı, iç organlarda yağlanma, koroner arter problemleri, dolaşım, solunum ve boşaltım sistemlerinde meydana gelen bozulmalar, endokrin sistemdeki sapmalar, depresyon, halsizlik, kronik yorgunluk, cinsel fonksiyon bozuklukları ve daha sayılabilecek birçok hastalık.

Kırk yaşlarında "şişman" kategorisinde bulunmak, ömrü üç yıla yakın süre kısaltmaktadır. Bilim insanları; fazla kilolu olmanın kişinin vücuduna sigara içmekle eşdeğer zarara sebep olduğunu belirtmektedir.

Tüm ölüm nedenleri arasında yedinci sırayı işgal eden obezite hastalığı; önlenebilir ölüm nedenler arasında ikinci sırada yer alıyor. Bu da; aslında söz konusu hastalığın öneminin ne derece olduğunun kanıtlar nitelikte.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica