Sis Farı Kırık Muayeneden Geçer Mi?

Sis Farı Kırık Muayeneden Geçer Mi?
Sis Farı Kırık Muayeneden Geçer Mi?

Araç muayenelerinde hangi kusurların muayeneden geçebileceği sıklıkla sorulmaktadır. Bir araç muayenesinde aracın çalışır vaziyette olması ve büyük bir kusurunun olmaması gerekir. Ancak bazı hafif kusurlar bu kapsama dahil edilmiyor. Araç sahipleri tarafında sıkça yöneltilen sis farı kırık muayeneden geçer mi? sorusuna kapsamlı bir yanıt verebilmek için araç muayenesindeki hafif kusur olarak nitelendirilen kusurların neler oluğunu bilmek gerekli.

Hafif Kusur Nedir?

Araç muayenesindeki hafif kusur kavramının açıklaması, araçta bulunan eksikliğin daha sonradan tekrar muayeneye ihtiyaç duyulmayan bir eksiklik olmasıdır. Yani aracın çalışmasını büyük ölçüde etkilemeyen ve çok büyük bir hayati tehlike yaratmayan kusurlar, hafif kusur kapsamında değerlendirilmektedir. Hafif kusur saptanan araçlar muayeneden geçirildikten sonra, araç plakasına aracın muayeneden geçirildiğine dair bir etiket yerleştirilir. Bunun dışında araca dair bir muayene raporu verilir.

Verilen bu muayene raporunun saklanması ve araçtaki hafif kusur her ne ise bunun en kısa sürede giderilmesi istenir. Hafif kusur olarak adlandırılan sorunlar her ne kadar aracın genel durumunu etkilemese de yinede de ilerleyen zamanda sorun teşkil edebilir. Bu sebeple kısa sürede telafi edilmesi gerekecektir.

Sis Farının Kırık Olması Hangi Kusura Dahildir?

Araçların sis farları kapalı, sisli, yağmurlu ve karanlık havalarda yollarda bulunan çizgileri daha iyi görebilme amacını taşıyan parçalardır. Bu farların bozuk olması araç yönünden çok büyük bir sorun teşkil etmez. Fakat yine de kısa sürede tamir ettirilmesi daha güvenli araç kullanmak açısından önemlidir. Sis farının kırık olması araç muayenesinde hafif kusur olarak değerlendirilmektedir.

Sis Farının Kırık Olması Araç Muayenesinde Nasıl Değerlendirilir?

Araçların sis farlarının kırık olması halinde araç, muayeneden geçebilir. Sis farları aracın diğer farları gibi ağır kusur statüsünde değerlendirilmez. Aracın normal farları ve kısa ve uzun park lambaları sorunsuz bir şekilde yanmakta ise, yalnızca sis farının çalışmaması araç muayenesinde büyük bir sorun olarak kabul edilmemektedir. Bu tür araçlar hafif kusurlu olarak nitelendirilerek, kolaylıkla araç muayenesinden geçmektedir. Fakat sis farı ile diğer farlar da çalışmıyor ise, bu durumda ağır kusur raporu verilecek ve araç muayeneden geçmeyecektir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica