Şirpençe Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Şirpençe Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Şirpençe Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Başlangıçta basit bir çıban olarak görülen şirpençe, derinin iç kısımlarında oluşarak ölüme kadar giden bir hastalıktır. Stâfilolok isimli bakterinin yol açması sonucu oluşur. Ateş, titreme ve sürekli devam eden halsizlik belirtileri ile dikkat çeker. Koyu kırmızı renkli olarak oluşur. İlerleyen şirpençede ise derialtına ilerleyen iltihap, sarıya yakın bir renk alarak delinir ve deri dışına irin akar. Derideki delinen noktalardan akan irin miktarı kadar da deri içerisinde gelişen irinli bölge bulunur. Şirpençenin erken teşhis ve tedavisi oldukça önem taşır. Aksi taktirde kana karışan mikroplar sürekli titreme ve terleme belirtileri gösterir ve kan yoluyla bütün vücuda yayılarak ölüme neden olur. Özellikle böbrek ve şeker hastalarında ve yaşlılarda septisemi sonucu ölüm riski oldukça fazladır.

Şirpençe Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Dünya üzerinde pek çok yerde görülen şarbon sporları, doğal ortamda toprakta yaşayan bakteriler tarafından üretilir. Bakteriler tarafından üretilen bu sporlar hayvanlar veya bitkiler aracılığı ile taşınırlar. Kendisine bir taşıyıcı bulana kadar pasif halde bekleyen bu sporlar, yıllarca toprakta bir taşıyıcı bekleyebilirler. Gelişmiş ülkelerdeki betonlaşma nedeni ile pek görülmeyen bu hastalık özellikle Afrika gibi gelişmemiş ülkelerde pek sık görülürler.

Toprakta kendisine bir taşıyıcı bulan şarbon sporları hayvanlar aracılığı ile insanlara doğrudan bulaştıkları gibi etleri aracılığı ile de bulaşırlar. Bilinen en büyük olaylar ise Amerika Birleşik Devletleri’nde hayvan derilerinden davul yapan kişilerin şarbon nedeniyle ölümü ve 2001 yılında şarbonlu posta ile 21 kişiye gönderilen şarbon sporlarından 5 kişinin ölmesidir.

Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde giysiler ve fiziksel yıpranmaların neden olmasının yanı sıra akne ve anemi gibi nedenlerle de oluşabilmektedir.

Şirpençe Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle vücudun çeşitli bölgelerinde, deri üzerinde çıbanlar oluşana kadar pek belirtiye rastlamak mümkün değildir. Deri üzerinde oluşan çıbanlar ağrılı ve kaşınma durumları ile can yakıcıdır. Yapılan incelemelere göre erkeklerde bayanlara oranla daha fazla yatkınlık söz konusudur. Bağışıklık sistemi ve vücudun dayanma mekanizmasının zayıf olduğu kişilerde ve yaşlılarda çok daha fazla görülür.

Bilinen en önemli ve sık karşılaşılan belirtileri ateş, titreme, terleme ve sürekli halsizliktir.

İlk başlarda sadece kızarıklık, hafif ağrı ve şişkinlik görülen şirpençe bölgesinde daha sonra ağrı giderek yerini daha da büyüyen çıbana bırakır. Şirpençe, çıplak gözle bakıldığında tek bir parça olarak görülse de aslında yan yana çoğalmakta olan birçok bakteriden meydana geldiği için sıkarak patlatmak daha da çoğalmasına sebep olur.

Şirpençe Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Temizlik, her türlü hastalığın önlenmesinde etkili olduğu gibi şirpençede de en önemli korunma yoludur. Şirpençe hastalığına neden olan bir bakteridir ve bakteriler genellikle toplu kullanılan alanlar da ve hayvansal gıdalarda çok fazla görülür. Toplu kullanılan yaşam alanlarında ve hayvansal gıdalarda temizlik ve hijyen çok önemlidir. Öyle ki bu durum şirpençe başta olmak üzere birçok hastalığa bağlı ölümü de engellemektedir. Özellikle yemeklerden önce ve sonra olmak koşuluyla her fırsatta eller bol sabun ve su ile yıkanmalıdır.

Şirpençe hastalığına neden olan Stâfilolok bakterisinin en çok sevdiği ve en hızlı ürediği deri türü, terli derilerdir. Özellikle yaz aylarında sık sık ılık su ile duş almak bu bakterilerin üremesini yavaşlatacak ve tedavi süresini hızlandıracaktır.

Şirpençe Hastalığının Tedavisi Nedir?

Şirpençe bir çıban türüdür ve çıbanları patlatmak oldukça sakıncalıdır. Çıbanların bulundukları bölge temiz tutularak ve antibiyotik kremler uygulanarak 10 gün gibi kısa bir sürede kendiliğinden patladıkları görülmektedir.

Şirpençe gibi büyük ve iltihaplı bir çıban olduğundan ölüm riski taşıyabilmektedir. Şirpençe ile karşılaşıldığında derhal bir doktora başvurmak hayati önem taşır. Şirpençe hastalığında çıban içerisindeki irin deri dışına kendiliğinden boşalmaz ise cerrahi müdahale gereklidir. Cerrahi müdahale sırasında doktor çıbanlı bölgeyi iyice temizleyerek kendisi patlatır ve içerisindeki irinin tamamen boşalmasını sağlayarak kapatır. Daha sonra antibiyotik içeren kremler ile yaklaşık olarak 7 ile 10 gün arasında bir tedavi uygulanır.

Şeker ve böbrek hastalarında görülen şirpençe oldukça zor iyileşen bir çıbandır. Normal bir kişide oluşan şirpençeye göre daha büyük ve kapanması daha zor olur. Bazı şeker hastalarında ise şirpençe tedavisinin hastanede yapılması gerekmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica