Selülit Nedir ? Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit Nedir ? Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?
Selülit Nedir ? Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit, genellikle kollarda, bacaklarda ve kalçalarda görülen, deri altında oluşan düzensiz ve aşırı yağ birikmesi ile oluşan dolaşım bozukluğudur. Kilosu normal olan ve hatta normalin altında olan bireylerde de selülit oluşumu gözlenebilir. Bunun sebebi hormonsal yapı ve genetik ile yaşam tarzımızdan etkilenmesidir. Erkekler de östrojen seviyesinin kadınlardan daha düşük olması sebebiyle, selülit görülme olasılığı da daha azdır.

Selülit Nedir?

Selülit, pek çok kadının muzdarip olduğu, bağ dokularından meydana gelen bir deri altı iltihabıdır. Çeşitli sebeplerle, deri altında yağ ve sıvı birikimi olur, bu da selülit adı verilen ödemsi bir görünümü oluşturur.

Tıp dilinde hidrolipodistrofidir. Kısaca bağ dokusu iltihabı olarak bilinen, bir hastalık çeşididir. Özellikle kadınlarda görülme sebebi östrojen hormonu fazlalığıdır. Daha çok kalça ve üst bacaklarda portakal kabuğu görünümündeki doku bozuklukları 14 yaşından itibaren ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlar. Genetik faktörler başta olmak üzere düzensiz beslenme, uzun süre uykusuz kalma, hareketsiz bir yaşam biçimi, sigara kullanımı gibi birçok faktör bu oluşumunu hızlandırır.

Bu hastalık 3 evreden oluşmaktadır: evre 1;Dokuyu elimizle sıktığımızda görülebilen bozukluktur. Ayaktayken fark edilmez. Bu evre de doku bozukluğundan kurtulmak çok daha kolaydır. Çeşitli egzersiz ve diyetle önüne geçilebilir. Evre 2; Ayaktayken elimizle dokuyu sıkmadan bile fark edilebilir. Yatarken bu evrede bu durum fark edilmez. Evre 3: Hem ayakta hem yatarken bu doku bozukluğu görülür. Hastalar için bu evre ciddi sorunlar oluşturabilir. Özellikle kan dolaşımı bozukluğuna bağlı yangı gelişebilir. Varis gibi birçok kronik ağrılara sebep olacak hastalıklar görülebilir.

Birçok uzmana göre yağ dokusunun görülme sebebi bölgedeki kan dolaşımının azalmasıyla birlikte yağ dokusunun düzensiz dağılmasıdır. Masaj, egzersiz ve birçok yeni yöntemlerle o bölgedeki kan dolaşımı artırılabilir. Yurt dışında sıkça uygulanmaya başlanan, ülkemizde de birçok dermatolog ve güzellik uzmanlarının uygulamaya başladığı LPG, lenf drenaj, ozon terapi gibi bölgesel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Maliyetli bir uygulama olmakla birlikte hijyen ortamında uzman kişilerce yapılması gerekmektedir. Bu yöntemlerle dokunun altındaki yağ tabakasını yok etmek amaçlanmaktadır. Yanlış tedaviyi geciktirir. Tedavi sürecinde bol su tüketimi ve yağsız, şekersiz beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Evde uygulanabilecek temel basit egzersizler de portakal şeklindeki görünümünü azaltır ama tamamen kurtulmak imkansızdır. Bisiklet binmek, yüzmek, merdiven çıkmak, squat, yüksek tempoda yürüyüşler en etkili egzersiz yöntemlerindendir. Her gün düzenli olarak en az 20 dakika yapılmalıdır. Banyo yaparken o bölgeye uygulanan masaj, kese yöntemleri de o bölgedeki portakal görünümünden kurtulmada oldukça etkilidir.

Selülit Nasıl Oluşur?

Dolaşım bozukluğuyla başlayan selülit oluşumu, bu bölgeler de damardan doku sıvısı sızmasına neden olur. Bu sıvı bağ doku tarafından sarılmaya başlanır ve deri altında kesecikler oluşur. Bildiğimiz o portakal şeklindeki görünüm ise deri altındaki keseciklerin etrafında biriken yağ dokusu ile oluşur. Selülitin seviyelerini üç grupta inceleyebiliriz.

 • Birinci derece selülit; dışarıdan bakıldığında belli olmaz, elinizle sıktığınızda portakal görünümü oluşur.
 • İkinci derece selülit; belirgin değildir fakat dışarıdan bakıldığında görülür.
 • Üçüncü derece selülit; zaman zaman ağrı bile yapabilir ve dışarıdan bakıldığında görünürdür.

Selülit Oluşumu etkileyen faktörler

 • Cildin doğal yapısı, hormonal nedenler ve genetik en başta gelen faktörlerdir.
 • Sağlıkla ilgili birçok problem selülite neden olabilir; dolaşım bozukluğu, östrojen fazlalığı, sindirim sistemi bozuklukları.
 • Hızlı ve stresli bir hayat, düzensiz yaşam şekli, kaygı ve güvensizlik gibi ruhsal etkenler hepimizin zaman zaman yaşayabileceği ve selülite etken faktörlerdir.
 • Aşırı hızlı kilo kaybetmek ve almak, hareketsiz bir yaşam, yetersiz su tüketimi, dar giyinmek, topuklu ayakkabı kullanmak, yanlış beslenme ve toksik madde kullanımı iş yerlerinde karşımıza çok sık çıkmakta.

Bu faktörlerin neredeyse hepsi günlük hayatımızda yaşadığımız, her ne kadar birçoğu erkekleri de etkilese de çoğunlukla kadınlar da selülit oluşumuna sebep olan faktörlerdir. Tükettiğiniz besinler de dengeli olmak, tuz tüketimini azaltmak, kafein içeriği yüksek olan içeceklerden ve alkol, sigara tüketiminden uzak olmak bir nebze de olsun selüliti azaltmaya yardımcı olabilir.

Selülit Oluşumuna Sebebiyet Veren Faktörler

Selülit bazen genetik olarak geçebilir. Ailesinde selüliti olan kişilerin olduğu bir kişinin selülite yakalanma riski yüksektir. Hormonların da etkisi vardır. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarının da selülit oluşumuna katkısı büyüktür. Yağ ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar zararlıdır. Ayrıca uzak durulması gereken üç beyaz olan şeker, tuz ve un mahsulleri de selülit oluşumunu hızlandırır. Alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerin yanı sıra asitli içeceklerden de uzak durulması gerekir. Vücuttaki fazla yağlar da selülite sebebiyet verir. Ancak genel bilinenin aksine, selülit kilolu kişilerin yanı sıra zayıf kişilerde de sıklıkla görülebilir.

Selülitlerden Korunmak ve Kurtulmak İçin Öneriler

Selülitlerden korunma ya da var olan selülitlerin azalmasını sağlamak için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Öncelikle beslenme düzenini değiştirerek başlanmalı, sağlıklı bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Yağlı yiyeceklerden uzak durup, sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Etlerin yağsız olanları tercih edilmelidir. Gün içerisinde bol bol su içilmelidir, su metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına katkı sağlar ve dolayısıyla selülitlerin meydana gelmesine engel olur. Düzenli egzersiz yapmak, özellikle yürüyüş, selülit oluşumuna karşı çok etkilidir. Bunların yanı sıra, özellikle selülitin olduğu bölgeler olmak üzere, tüm vücuda kremlerle masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır. Bu da yağ yakmayı ve selülitlere karşı savaşmayı sağlar.

Selülit konusunda, yukarıda sayılan maddeleri dikkate alıp, alanında uzman bir doktordan yardım almak da gerekebilir. Radyofrekans verilmesi gibi bazı yöntemlerle selülitler giderilir. Fakat bu işlemler kalıcı değildir, kalıcı olması için hayat kalitesine ve vücuda alınan besinlere önem göstermek gerekir.

Selülit Giderici Bitki Çayı Tarifi

Bitkiler mucizevi canlılardır. Hastalıkların tedavisinde milattan önce bile kullanılan bitkiler şimdi ise ilaç firmaları tarafından yine hastalığa çözüm bulmak için kullanılıyor. Eski çağlarda insanlar sadece bitkileri kaynatarak bu hastalıklardan kurtuluyorlardı. Alternatif tıp bu yöndedir.

Araştırmalara göre zeytin yaprağı ve dereotu çayı kanserden korumakta hatta kansere yakalanma riskini azaltma. Bitki çayları çözümü bulunamayan kanseri bile önlerken selülitleri neden yok etmesin?

Selülitten Kurtulmak için Zencefil Çayı

Zencefil çayı özellikle solunum enfeksiyonu hastalıklarında kullanılır. Ama bilinmeyen bir yönü vardır ki selülitler iyi gelir. Zencefilin anti-enflamatuar etkisi şişlik ve iltihaplarla savaşmasını sağlar. Bu sayede selüliti giderir.

Selülitten Kurtulmak için Yeşil Çay

Yeşil çayın her şeye iyi geldiği biliniyor. Çünkü içerisinde bulunan bolca antioksidan vücudu serbest radikallere karşı koruyup bir kalkan görevi üstlenir. Bu sayede vücut daha sağlıklı olur. Yeşil çay incelmek, kiloyu kontrol etmek, selülitleri gidermek, kasları kuvvetlendirmek için içilebilir.

Selülitten Kurtulmak için Biberiye Çayı

Biberiyenin zayıflatma etkisi oldukça yüksektir ayrıca baş ağrılarına da iyi gelir. Selülitlerle savaşmada çok etkilidir. Vücutta selülit oluşmaya zemin hazırlayan maddelerin atılmasını sağlar.

Selülitten Kurtulmak için Maydonoz Çayı

Maydonoz günde 3-4 sap yenmelidir. Faydaları saymakla bitmez. Vücudun dinç olması, kendini yenilemesi için çok önemlidir. Selülitlerin yakılması gerekmektedir. Bu görevi de maydonoz çayı rahatlıkla yerine getirir.

Selülit Giderici Kür

Her biri tek başına selülitlerin giderilmesinde etkili fakat başarılı sonuç alınmazsa bir hepsinden biraz kullanarak bir kür hazırlanabilir.

 •  1 tatlı kaşığı biberiye
 •  1 tatlı kaşığı yeşil çay
 •  1 tatlı kaşığı toz zencefil
 •  1 tatlı kaşığı rezene
 •  

Bunları 1,5 litre kaynar suyla karıştırıp 5 dakika kaynatın. Sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Bardağa koyduğunuzda içine bol limon sıkarsanız daha başarılı bir sonuç elde edersiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica