Şarbon Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Şarbon Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Şarbon Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Şarbon; Bu hastalık genel olarak, ot tüketen hayvanlar arasında görülen, bu hayvanlarla veya besinlerinin tüketilmesi sonucunda insana bulaşabilen, mikropların neden olduğu bir hastalık olarak bilinmektedir. Basil adlı bakterinin sebep olduğu bu hastalık, insandan insana bulaşmaz. Hastalığın ölüm ile sonuçlandığını söylemek mümkündür. Bunu engellemek için ise bir aşı çıkarılmıştır. Bu aşı oldukça koruyucudur. Şarbon bakterisi genel olarak sığır, keçi, koyun, deve gibi memeli hayvanlarda görülmektedir. Ancak bu hastalığın besin yolları ile insanlara geçtiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Şarbon Hastalığı Nedir?

Beslediğiniz hayvanlar mı var? Genellikle otçul hayvanlar içerisinde çıkan şarbon hastalığına sebep olan bir bakteri söz konusudur. Bu bakteri, hareketsiz olmakla beraber çomak şekline benzemektedir. Üremesi amacı ile oksijenli bir ortam gerekmektedir. Uyumlu üreme ısısı ise 37'dir. Bu yüzden insan vücuduna girer ise oraya uyum sağlaması oldukça kesindir. Şarbon hastalığının insana geçmesi için 3 neden bulunur. Hasta hayvanlara, hasta hayvanların dokusuna, hayvanların kirlenmiş olduğu yere temas edilmesi sonucunda deriden giren şarbona deri şarbonu adı verilir. Şarbonun bulaştığı etlerin yenmesi ile oluşan şarbon bağırsak şarbonu oluşmaktadır. Son şarbon ise, şarbon sporları ile bulaşık tozlarının hayvan kıllarında veya tüylerinde bulunan sporların nefes yolu ile çekilmesiyle akciğer şarbonu oluşur. İnsandan insana ise şarbon bulaşmaz.

Şarbon Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Şarbon hastalığının nedenlerini mi merak ediyorsunuz? Şarbon, spor içeren bakteri yüzünden oluşmaktadır. Oldukça ciddiyet içeren bu hastalık hayvanlar arasında bulaşıcı bir hastalıktır. Bilhassa av ve çiftlik hayvanlarında bulunan bu hastalık yaygındır. Hasta hayvanlar ile yakın temas kuran, hayvanların etlerini yiyen insanlara bulaşması kesin ve nettir. Normal olarak şarbon insandan insana bulaşmaz fakat nadir de olsa cilt lezyonları yolu ile geçmesi mümkün olarak belirtiliyor. Şarbonun ölümcül ve bulaşıcı hastalıklardan biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak bu hastalıktan korunmak için aşı yöntemleri bulunmaktadır. Şarbon hastalığının en büyük nedeni hasta hayvanlar ile yakın temasa girmek ve onların etini yemekten oluşuyor.

Şarbon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şarbonun belirtileri hakkında sorunuz mu var? Akciğer şarbonunda, bakteri vücuda girince, bir hafta içerisinde soğuk algınlığı durumu başlar. Ardından ateş yükselmesi görülür. Nefes almada zorluk ve lenf bezlerinde şişme görülmektedir. Hasta şok ve koma durumları ile karşı kaşıya kalabilir. Erken tedavi olmadığı zaman menenjit görülebilir. Deri şarbonunda ise, deri üzerinde yaralar görülür. Ateş yükselir ve kusma bulantı gibi belirtiler ortaya çıkar. Antibiyotik ile tedavi yapılabilir. Sindirim sistemi şarbonunda ise, kan kusma ve kanlı dışkı belirtileri söz konusudur. Burada etlerin çiğ ve iyi pişmemiş olmasından kaynaklanan bu şarbon türü en fazla ölüme sebebiyet veren türdür.

Şarbon Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Şarbondan korunmak için ne yapılmalı diye soruyor musunuz? Şarbondan korunmak için ilk önce hayvanlara aşı yapmak çok önemlidir. Şarbon, toprakta yıllarca canlı vaziyette kalabilir. Şarbonun aşısı insan üzerinde uygulanmamaktadır. Bu yüzden şarbonlu hayvanların yanına yaklaşmamak, onların etlerini tüketmemek oldukça doğru olacaktır. Şarbon hastalığı şüpheleri duyuluyor ise direkt olarak bir sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

Şarbon Hastalığının Tedavisi Nedir?

Şarbon hastalığının tedavisi nedir diye düşündünüz mü? Şarbon tedavisi genelde antibiyotik ile yapılmaktadır. Tesirli antibiyotikler şarbonun tedavisi olarak bilinir. Ancak tedavi sürecinin başarılı olarak bitmesi için erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Belirtilerin görülmesi halinde direkt doktora başvurmak gerekir.

Şarbon Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Şarbon hastası olan kişiler ne yapmalı diye soruyor musunuz? Yukarıda bahsedilen belirtilerin görülmesi halinde direkt olarak bir doktora başvurmak önemlidir. Ardından doktorun verdiği ilaç takviyelerini kullanmak ve doktorun dediklerini uygulamak gerekmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica