Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?
Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomatik vites olan araçlarda bilinenin tam tersine arıza yaşama ihtimali oldukça düşük olmaktadır. Manuel vites olan araçlar kadar dayanıklı, sağlam ve sorunsuzdur. Kullanım açısından genelde halk arasında manuel vites daha zor kabul edilmektedir. Fakat durum bilindiği gibi değildir. Otomatik vites araç kullanımı dikkat ve önem açısından manuel vitese göre daha zordur. Otomatik şanzıman arıza yapabilir peki, Şanzıman arızası nasıl anlaşılır? Kullanıcı tarafından yapılan hatalar, vites değiştirme tuşuna basmadan vites değiştirmek, el freninden önce vitesi P'ye almak ve seyir halindeyken vitesi birden P'ye almak şanzıman arızasına adeta davetiye çıkarmaktadır. Araç D konumundayken ayak frenden çekildiğinde ileri gitmiyorsa, D konumunda rampa yukarı ayak frenden çekildiğinde olduğu yerde kalacak kadar dayanım göstermiyorsa, Vites mandalı sağlıklı çalışmıyorsa şanzıman arıza yapmış demektir.

Otomatik Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomatik Şanzıman Neden Bozulur? Araçlarda gelişen teknoloji ile birlikte mekaniksel ve mekatronik sistemler kullanılmaktadır. Araçların konforlu, güvenli ve hızlı olmasının sebebi şanzımanlardır. Araç ve insan ilişkisinde çok önemli bir yeri olan şanzıman zaman zaman bazı arızalar vermekte ve araç kullanılmaz hale gelebilmektedir. Otomatik vitesli araçlar genel olarak mekanik ve hidroliğin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu iki sisteminin birbiri ile ilişkisi ve bu sistemin bir arada çalışması çok önemlidir. Otomatik şanzımanların bozulmasında etken en önemli sebep sensörlerden kaynaklanan sorunlardır. Bu sorun genelde hidrolik beyinde meydana gelmektedir. Ayrıca ilk kalkışta araçla sert kalkış yapmak, şanzıman yağının değişim zamanının geçmesi, vites geçişlerinin yanlış yada hatalı yapılması, tork konvertörü arızası, şanzıman muhafazası arızası, hidrolik valf gövdesi, vites kavrama grupları, güneş dişli grupları otomatik şanzımanın bozulmasına neden olmaktadır.

Otomatik Şanzıman Tork Konvertörü Arızası

Tork motorun dönme kuvvetini veya gücünü, konvertör ise dönüştürme anlamına gelmektedir. İkisi birlikte döndürme kuvveti değiştiricisi anlamına gelmektedir. Tork konvertörü şanzıman ile motorun arasında bulunan motorun gücünü şanzımana aktaran parçadır. Zamanla aşınan ve yanan balatalar tork konvertörüne ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Tork konvertöründe sıklıkla arıza yapan diğer bir aksam sprag'dır. Tek yönlü kavrama olan sprag parçasının bozulması tek yönlü kavramanın her iki yöne doğru dönmesi sonrasında yağın çalışması gerçekleşmez ve araçta güç, performans kaybına neden olur. Kimi zaman sprag bozulması geri vites kullanarak rampa tırmanışlarında ve rampalarda kaydırmaya neden olmaktadır. Ayrıca konvertörün içinde bulunan ufak parçaların zamanla aşınması, yıpranması sebebiyle arıza yapabilmektedir. Bu gibi arızalar meydana geldiğinde mutlaka servise ya da sanayi ustalarına gösterilmelidir. Aksi takdirde çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Şanzıman Arızası Ne Kadar Tutar?

Şanzıman arıza fiyatları, problemin hangi parçada bulunduğuna, malzeme kalitesine ve ne derece işçilik gerektiğine göre değişim göstermektedir. Şanzıman arızası fiyatları ucuzluk, pahalılık açısından da bir servisten diğer bir servise göre farklılık göstermektedir. Birkaç farklı yere sorarak fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Otomatik şanzıman arızası konusunda herhangi bir ustaya gittiğinizde, tamamen revizyona gidilmesi gerektiğini söylemesi beklenmektedir. Bu yüzden araştırma yapılarak en iyi fiyatı alarak işlem yaptırmak gerekmektedir. Fakat piyasada ortalama fiyatlar az çok bellidir. Revizyon istenilen şanzıman 3000 ile 6000 TL arası, genel şanzıman tamiri 700 ile 1200 TL arası, şanzıman yağı 200 ile 350 TL arası, valf değişimi 100 ile 250 TL arası, balata işçiliği 100 ile 300 TL arası, basın selenoid takımı 250 ile 400 TL arası, diğer selenoid takımları 500 ile 900 TL arası fiyatlandırılmaktadır. Her servise göre değişiklik göstermektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica