Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?
Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saçların kazıtarak dökülmesini önler gibi söylentiler tamamen asılsızdır. Saçları kazıtmak dökülmeyi önlemez. Saç telleri ölü hücrelerden oluşur ve kazıtmak farklı bir etki yaratmaz. Saçlarını kazıdıktan sonra daha gür hale geldiğini söyleyenler olsa da bununla ilgili kanıtlanmış hiçbir bilimsel bir araştırma sonucu yoktur. Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi? Saçları kazıtmak saç derisi üstünde bulunan cansız bölgeyi ortadan kaldırmaktır. Saç derisinin altında bulunan saç kökleri ve canlı hücreler bu durumdan etkilenmez. Kazınan saç normal uzama süresinde tekrar yerine gelir. Kazınan bölgede çıkan saçlar kesilen saçlardan kalın ve gür olduğu için gür çıktı yanılgısı yaşanabilir. Saçlar uzamaya başladığında saç uçları eskisi gibi incelecek ve gerçek o zaman ortaya çıkacaktır. Saçlarının hızlı uzadığını düşünenler de çıplak saç üzerindeki saçların çabuk fark edilmesinden kaynaklanır.

Saç Dökülmesi Genetik midir?

 • Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi? Saç dökülmesi yaşayan erkeklerin büyük çoğunluğunda kalıtsal olduğu bilinir. Birinci dereceden akrabalarınızda saç dökülmesi varsa yüksek olasılıkla sizinde saçlarınız dökülecektir.
 • Yetersiz beslenme, vitamin eksikliği düzensiz yaşam da genetik faktörler kadar etkilidir. Çevresel faktörlerin etkili olması sonucunda genetik saç dökülmesi daha erken meydana gelebilir.
 • Saç dökülmesini engellemek için düzenli saç bakımı yapabilirsiniz. Beslenme düzenine önem vermeli ve vitamin ve mineral takviyeleri sebze ve meyveler kadar yeterli protein almaya da özen göstermelisiniz.
 • Stresten uzak durarak hayatınızı pozitif hale getirerek stresin yarattığı saç dökülmelerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

 • Lavanta yağı saçın büyümesine yardımcı olur ve saç köklerini ve saç derisindeki kasları gevşetir ve rahatlatır ve dökülmesine de engel olur.
 • Saç dökülmesine karşı kullanılacak olan biberiye yağı sayesinde saçlarınız dökülmekten kurtulacak ve saç büyümesini de teşvik edecektir. Uyku sırasında saç köklerini de canlandırır.
 • Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi? diyenler kazıtmak yerine kekik yağı kullanabilirsiniz. Kekik yağı da saç dökülmesini önler. Önemli bir bitkisel yağdır. Saç derisinde meydan gelen hasarları onarır ve saç dökülmesine engel olması sayesinde bu tür problem yaşayanların kurtarıcısıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica