Saç Derisinin Kaşınması

Saç Derisinin Kaşınması
Saç Derisinin Kaşınması

Saç derisinin kaşınması, çeşitli sebeplerden yaşanabilmektedir. Saçların aşırı kaşınması hem yaşam konforunu bozmaktadır hem de saçların zarar görmesine neden olabilmektedir. Sürekli kaşınan saçlar zamanla zedelenebilmektedirler. Bunun için saçta meydana gelen kaşınmanın önemsenmesi, nedenlerinin araştırılması, uygun tedavi yönteminin kesinlikle tatbik edilmesi gerekmektedir.

Saçlar Neden kaşınır?

 • Kepek
 • Bit
 • Kimyasallar
 • Psikolojik Nedenler

dolayısıyla saç derisinde kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Kepeklenme zaten saç derisini kaplayan yağlı bir tabaka anlamına gelmektedir. Kepek oluşumunda saç kökleri havasız kalabilmektedir. Dolayısıyla da saç hücrelerinde kan dolaşımı da azalabilmektedir. Bu da hücrelerin beslenmesini engelleyebilmektedir. Dengesizliklerin oluşması da kaşıntı şikâyetiyle kendini gösterebilmektedir.

Kimyasallar, hem saça uygulanmakta olan;

 • Röfle
 • Perma
 • Boya
 • Şampuan

gibi malzemeler olarak sıralanabilmektedir. Bu malzemeler saçta hassasiyet oluşturabilmektedir. Bu da kaşıntıya nede olabilmektedir. Saç dersinin kaşınmasına etki eden bu kimyasallar aslında saça ciddi ölçüde zarar da vermektedir. Geçici alerjik etki yaratıldığından, saçın kaşınmasının bir reaksiyon olduğunun bilinmesi ve bu tarz işlemlerden vazgeçilmesi önerilmektedir.

Bit Hala Var!

Saç derisinin kaşınmasında bitlenmekten de şüphelenmek doğru olacaktır. Bit, kafa derisinde yaşamakta olan asalak bir hayvandır. Kanla beslenmektedir. Saç köklerinden kan emerek ve de hızla çoğalarak yaşamlarını idame ettirmektedirler. Bitler kirli saçı sevmektedirler. Çok çabuk yayılmaktadırlar.  Bitlerin yumurtalarına sirke denmektedir. Bu sirkeler çok çabuk kırılarak yavru oluşumunu sağlamaktadırlar. Bitle mücadele için uygun ilaçlar bulunmaktadır. En doğru mücadele de saçların çok kısa hatta sıfır numara kesilmesidir. Bu şekilde bitlerden kurtulmak mümkün olmaktadır. İlaçlama yöntemi sağlığa zararlı olabilmektedir.

Psikolojik buhranlar da kafatasında kaşıntıların oluşmasına neden olabilmektedir. Vücutta gezinen kaşıntılar, hastaların şikâyetleri arasında yer almaktadır. Bu kaşıntılar en çok da saç derisinde yaşanmaktadır. Bu bölgenin özellikle kaşınıyor olması tıbbi olarak açıklanamamaktadır. Sadece kaşıntı vardır, tarifsizdir. Saç derisi incelendiğinde bu vakalarda bir soruna rastlanmamaktadır. Bu hallerde psikolojik ilaçlarla hastaya yardım edilebilmektedir. Aslında içinde bir tedavi bulunmayan jellerle saçların yıkanması, psikolojik olarak hastalara iyi gelmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica