Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bahar aylarında bitkiler üreme dönemine girerler, yeşillenip çiçekler açarlar. Bu süreçte erkek üreme hücresi polenler, rüzgar, hayvanlar gibi dış etkenlerden etkilenerek hareket etmeye bir nevi havada uçuşmaya başlar. Özellikle kuru ve güneşli havalarda o kadar çok uçuşurlar ki etraf sis kaplanmış gibi görülür. Bu polenler insanların bronşları, burun ve gözlerini etkileyerek alerjik tepkilere sebep olabilir. Doğal olarak bu kişilerin polene alerjisi var denir. Atopi denilen alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık rastlanır. Asıl olay polene alerjisi olan kişinin bu dönemler yaşadığı çeşitli hastalıklardadır. Mesela burunda biriken polenler alerjik rinit denilen saman nezlesi olarak bilinen hastalığa neden olur. Broşlarda alerjik astım oluşturur. Gözlerde ise halk arasında göz nezlesi olarak bilinen hastalık oluşur. Bu hastalıkla insan sürekli ağlıyormuş gibi görünür. Gözlerinde batmalar ve ateşlenmeler olur.

Alerji, bağışıklık sisteminiz yabancı bir maddeye (polen, arı zehiri veya hayvan tüyleri gibi) tepki verdiğinde veya çoğu insanda reaksiyona girmeyen bir yiyecek olduğunda ortaya çıkar.

Bağışıklık sisteminiz antikorlar olarak bilinen maddeleri üretir. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sistemi belirli bir alerjeni tanımlayan antikorları zararlı olarak yapar. Allerjene temas ettiğinizde, bağışıklık sisteminizin reaksiyonu cildinizi, sinüslerinizi, hava yollarınızı veya sindirim sisteminizi kızartabilir.

Alerjilerin şiddeti kişiden kişiye değişir ve hafif tahrişten anaflaksiye kadar uzayabilir. Çoğu alerji iyileştirilemese de, tedaviler alerji semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Polen Alerjisi Nedir?

Bahar aylarının başlangıcı ile doğada birçok değişim meydana gelmektedir. Bu dönemlerde aynı tür bitkilerin döllenmesi amacıyla havada taşınan çiçek tozlarına polen denir. Bu polenlerin, özellikle Mart ve Nisan aylarında artış göstermesi bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Peki, polen alerjisi nedir?

Halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılan polen alerjisi kişinin polen içerisindeki belli protein çeşitlerine reaksiyon göstermesi olarak adlandırılabilir. Polen alerjisinin tıp dili ve bilimindeki karşılığı ise 'alerjik rinittir.

Polen alerjisi, ölümcül vakalara sebebiyet verecek kadar ciddi bir rahatsızlık olmasa dahi kişinin hayat standardını fazlasıyla düşürmektedir. Hitap ettiği yaş aralığı oldukça geniş olup özellikle 5 ile 45 yaş aralığındaki kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.

Polen alerjisinin belirtileri nelerdir?

 • Burunda akma ve kaşınma.
 • Yorgunluk ve Halsizlik hissi
 • Hapşırma
 • Gözlerde sulanma ve kaşıntı hissi.
 • Konsantrasyon kaybı.
 • Göz ve burunda iltihaplanma.

Polen alerjisinin teşhisi ve tedavisinde farklı yöntemler mevcuttur. Öncelikle alerjik reaksiyonun sağlıklı ve çabuk teşhisi oldukça önemlidir. Doktorlar mevcut alerjiyi belirlemek adına hastaya iğne yapmak suretiyle, teşhisi somutlaştırır. İğne ile açılan boşluğa damlatılan polen özlü kimyasalın cilt üzerinde sebebiyet vereceği renk ve doku değişimi, hastanın polene alerjisi olup olmadığını anlama noktasında belirleyicidir. Polen alerjisinin teşhisi konusunda bir diğer seçenek de, kan testi yapılmasıdır.

Polen alerjisi olduğu anlaşılan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar ise şunlardır:

 • Yoğun polenli günlerde çamaşır kurutmamak, evin kapı ve pencerelerini kapalı tutmaya çalışmak.
 • Kıyafetlerin sıklıkla değiştirilmesi ve özenle yıkanıp, dikkatle kurutulması.
 • Dışarıda güneş gözlüğü ve mümkünse şapka kullanılması.
 • Polen filtreli klimaların tercih edilmesi.
 • Evin havalandırmasının, polenlerin yoğun olmadığı zamanlarda yapılması.
 • Olası bir alerjik reaksiyonunun etkisini artırmamak adına sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanımından uzak durulması.

Özetle polen alerjisi, her yaş grubundan her insanda görülebilmektedir. Teşhis ve tedavisine özen gösterildiği müddetçe ise hayat kalitesine etkisi azaltılabilen bir alerjik reaksiyondur.

Polen Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisi tedavisi için ilk olarak hasta kişiler önlemler almalı, polenlerin yoğunlaşacağı belli saatler dışarıda bulunmamalıdır. Kedi tüyüne alerjisi olan kişiler kediden uzaklaşarak alerjisini kontrol altına alabilir ama havada devamlı uçuşan polenleri durdurmak mümkün değildir. Sırf bu nedenle evlerinden taşınan kişiler vardır. Faydasız bir değişikliktir. Eğer vücutta polene alerji varsa en ufak polenleşmede hastalık tetiklenecektir. Şikayetlerde artış olursa bir hekime danışılmalıdır. Günümüz doktorları bazı yan etkilerden dolayı anti alerjik ilaç tedavisine başlamamaya çalışır. Şiddetli süreçlerden dolayı minimum miktarda ilaç kullanılır. Şikayetler azalmıyorsa aşı tedavisi uygulanır. Bu tedavide alerjen ilk olarak az miktarlarda daha sonra arttırılarak vücuda enjekte edilir. Yaklaşık dört ila beş sene süren bir aşılama dönemi geçiren hastada yüzde yüz tedavi sağlanmayabilir.

Polenlerin arttığı mevsimlerde toz, sigara, boya ve parfüm kokusu gibi zararlı etkilerden uzak durulması, polen alerjisinin tetiklenmemesine katkı sağlar.

Uyarılar Lütfen Dikkatli Olun

 • İlaç kullanırken alkol almaktan kaçının.
 • İlaç kullanırken hala araç kullanıp kullanamayacağınızı belirlemek için üreticinin etiketine ve doktorunuza danışın.
 • Hamileyseniz veya çocuklara ilaç vermeden önce ilaç almadan önce doktorunuzla konuşın.
 • Başka ilaç kullanıyorsanız, etkileşim gösterip göstermediğini doktorunuza sorun. Bitkisel ilaçlar ve takviyeler de etkileşime neden olabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica