Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi
Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Pankreas kanseri nedir? Nedenleri nelerdir konusunda bilim dünyasında sürekli araştırma yapılmaktadır. Pankreas kanseri, pankreastaki hücreler kontrol dışı kalınca başlamaktadır. Pankreas midenin arkasında duran bir organdır. Pankreas kanseri tipik olarak pankreasa yakın organlara hızla yayılmaktadır. Pankreas kanseri erken dönemlerinde nadiren tespit edilebilmektedir. Ancak pankreas kistleri veya ailede pankreas kanseri öyküsü bulunan kişiler için bazı tarama adımları bu sorunun erken tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Pankreas Kanseri Ne Demek?

Risk faktörlerinden bazıları pankreastaki hücrelerin DNA'sını etkiler ve bu da anormal hücre büyümesine ve tümörlerin oluşmasına neden olur. Pankreas kanseri olmasına yol açan çeşitli risk faktörleri aşağıdaki gibidir. Pankreas kanserinden korunma yolları ve tedavisi hususunda ilgi sahibi olarak bu hastalığa karşı dikkatli olabilirsiniz.

Pankreas Kanseri Neden Olur?

Çoğu pankreas kanseri türünün nedeninin tam olarak ne olduğun bugün hala net değildir ancak bir kişinin bu hastalığa yakalanma olasılığını arttıran çeşitli risk faktörleri mevcuttur.

Tütün kullanımı: Sigara pankreas kanseri için en önemli risk faktörlerinden biridir. Sigara içenlerin pankreas kanserine yakalanma riski, hiç sigara içmeyenlere kıyasla iki kat daha yüksektir. Pankreas kanserlerinin yaklaşık %20 ile %30'una sigara içilmesinin neden olduğu düşünülmektedir. Sigara ve tütün kullanmanın yanı sıra dumansız tütün ürünlerinin kullanımı da pankreas kanseri riskini artırır.

Aşırı kilo ve obezite: Aşırı kilolu olmak pankreas kanseri için bir risk faktörüdür. Aşırı kilolu (obez) insanlarda pankreas kanseri gelişimi yaklaşık %20 daha fazladır. Bel çevresinde yağlanma ve bu ekstra ağırlığın taşınması, fazla kilolu olmayan insanlarda bile pankreas kanseri oluşumunda bir risk faktörüdür.

Kimyasala Maruz Kalma: Kuru temizleme ya da metal işlerinde kullanılan belli kimyasallarda pankreas kanserinin oluşumunu tetiklemektedir.

Yaş: İnsanlar yaşlandıkça pankreas kanseri gelişme riski artmaktadır. Pankreas kanserine yakalanan ve kayıt altına geçen hemen hemen tüm hastalar 45 yaşından büyüktür. Bu hastaların yaklaşık üçte ikisi en az 65 yaşındadır ve teşhis anındaki ortalama yaş 71'dir.

Cinsiyet: Erkeklerin pankreas kanserine yakalanma riskleri kadınlara oranla daha yüksektir.

Aile Geçmişi: Aile geçmişi bir risk faktörü olmasına rağmen, pankreas kanseri olan birçok kişinin aile geçmişinde bu kanser türü yoktur.

Diyabet: Diyabetli kişilerde pankreas kanseri daha sık görülür. Risklerin çoğu tip 2 diyabetlilerde bulunur. Bu tip şeker hastalığı, çoğu zaman yetişkinlikte başlar ve sıklıkla kilolu veya obez olmakla ilgilidir.

Kronik pankreatit: Pankreasta uzun süreli bir iltihaplanma olan kronik pankreatit, pankreas kanseri riski (özellikle sigara içenlerde) ile bağlantılıdır.

Karaciğer sirozu: Sirozlu hastalarda pankreas kanseri riski oldukça yüksektir.

Mide sorunları: Ülsere neden olan bakteri Helicobacter pylorinin pankreas kanserine yakalanma riskini arttırdığı da bilinmektedir.

Kalıtsal genetik sendromlar: Devralınan gen değişiklikleri (mutasyonlar) ebeveynden çocuğa geçebilmektedir. Bu gen değişiklikleri pankreas kanserlerinin 'una neden olmaktadır. Bu değişiklikler bazen diğer kanserlere (veya diğer sağlık sorunları) ilişkin sendromlara da neden olurlar. Pankreatik kansere neden olabilecek genetik sendrom belirtileri şu şekildedir:

 • Kalıtsal göğüs ve yumurtalık kanseri sendromu BRCA1 veya BRCA2 genlerinde mutasyonlara neden olur.
 • Ailesel atipik çok mol melanom (FAMMM) sendromu p16 / CDKN2A genindeki mutasyonlara neden olur.
 • Ailesel pankreatit, genellikle PRSS1 geninde mutasyonlara neden olur.
 • Genellikle kalıtsal polipsiz olmayan kolorektal kanser (HNPCC) olarak da bilinen Lynch sendromu, çoğunlukla MLH1 veya MSH2 genlerinde kusura sebep olan bir hastalıktır.
 • STK11 genindeki kusurlardan kaynaklanan Peutz-Jeghers sendromu sindirim sistemindeki polipler ve pankreas dışında birkaç başka kanser ile de bağlantılıdır.
 • VHL genindeki mutasyonların neden olduğu Von Hippel-Lindau sendromu pankreas kanseri ve karsinomu riskini arttırır.

 Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri belirtileri genellikle hastalığın evresi ilerleyene kadar görülmez. Bu belirtiler aşağıdakiler gibi görülebilir:

Pankreas Kanseri Belirtisi

 • Sırttan yayılan üst karındaki ağrı
 • İştah kaybı veya istenmeyen şekilde kilo verme
 • Depresyon
 • Yeni başlayan şeker hastalığı
 • Kanda pıhtılaşma
 • Aşırı yorgunluk
 • Ciltte sarılık ve gözlerde beyazlık

Açıklanamayan kilo kaybı yaşarsanız ya da sürekli yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya rahatsız eden diğer belirtilere sahipseniz doktorunuza danışın. Birçok koşul bu belirtilere neden olabilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanserinin türüne, evresine ve diğer faktörlere bağlı olarak pankreas kanseri olan kişiler için tedavi seçenekleri mevcuttur.

 • Ameliyat
 • Ablasyon veya embolizasyon tedavileri
 • Radyasyon tedavisi
 • Kemoterapi ve diğer ilaçlar ile yapılabilmektedir.

Pankreas kanserinden korunmak için sigarayı bırakmak, sağlıklı kiloya inmek, düzenli egzersiz yapmak, alkol kullanımını azaltmak gibi yollar denenebilir.

Pankreas Kanseri Evreleri

Evre 1: Bu evre kanserin boyutunun 4 cm'den fazla olmadığı anlamına gelir. 1A ve 1B olarak ikiye ayrılır. Evre 1A, kanserin tamamen pankreasın içinde olduğu ve 2 cm'den küçük olduğu anlamına gelir. Lenf düğümlerinde veya vücudun diğer bölgelerinde kanser yoktur. Evre 1B, kanserin tamamen pankreasın içinde olduğu ve 2 cm'den büyük, ancak 4 cm'den küçük olduğu anlamına gelir. Lenf düğümlerinde veya vücudun diğer bölgelerinde kanser yoktur.

Evre 2: Kanserin pankreasın ötesinde çevre dokulara veya yakınlardaki lenf nodlarına yayılmaya başladığı anlamına gelir.

Evre 3: Kanserin pankreasın dışında, yakınlardaki büyük kan damarlarına yayılmış olduğu anlamına gelir. Bu evrede tümör vücudun diğer alanlarına yayılmamıştır.

Pankreas Kanseri Son Evresi

Evrelendirme sayısı sisteminde 4. evre, kanserin karaciğer veya akciğerler gibi vücudun diğer alanlarına yayılmış olduğu anlamına gelir. Evre 4'teki pankreatik kanserlere metastatik de denir.

Pankreas Kanserinde Son Evre Belirtileri

Hastada halsizlik, güçsüzlük gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

Pankreas Kanseri Ameliyatı

Pankreas kanseri için iki genel cerrahi türü kullanılabilir:

Evreleme laparoskopisi: Hangi ameliyat türünün en iyi olabileceğini belirlemek için, kanserin evresini (kapsamı) bilmek önemlidir. Ancak görüntüleme testleri ile pankreas kanserini doğru bir şekilde belirlemek zor olabilmektedir. Bu nedenle bazen kanserin boyutunu belirlemeye yardımcı olmak için laparoskopi yapılmaktadır. Bu işlem için cerrah karında birkaç küçük kesik açar ve uzun, ince aletleri karına yerleştirir. Bunlardan birinin ucunda küçük bir video kamerası vardır, böylece cerrah karnın içinde görebilir. Cerrah, pankreasta ve diğer organlarda tümörlere bakar ve kanserin ne kadar yayılmış olduğunu öğrenmek için anormal bölgelerden biyopsi örnekleri alır.

Potansiyel küratif cerrahi: Çalışmalar, bir pankreas kanserinde pankreasın yalnızca bir hastalıklı bölümünün alınmasının hastaların daha uzun yaşaması için yardım etmediğini göstermiştir; bu nedenle, potansiyel küratif cerrahi, cerrah kanserin tümünün ortadan kaldırılabileceğini düşünürse yapılmaktadır. Bu çok kompleks bir ameliyattır ve hastalar için de zor bir süreç olabilmektedir. Bu yöntem çeşitli komplikasyonlara neden olabilmekte ve iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Potansiyel küratif cerrahi de pankreas tümörlerini ortadan kaldırmak için üç prosedür kullanılabilir:

1-Whipple işlemi (pankreatikoduodenektomi): Pankreastaki tümörleri ortadan kaldırmak için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Ayrıca bazen Pankreas Kaynaklı Nöroendokrin Tümörler tedavi etmek için de kullanılır. Çoğu zaman, bu ameliyat karnın ortasından büyük bir kesi yoluyla yapılır. Büyük kanser merkezlerindeki bazı doktorlar bu ameliyatı laparoskopik olarak da gerçekleştirirler ve bu işlem bazen anahtar deliği ameliyatı olarak da bilinir.

2-Distal pankreatektomi: Bu ameliyat, pankreasın kuyruk ve gövdesinde bulunan Pankreas Kaynaklı Nöroendokrin Tümörler tedavisinde daha sık kullanılır. Ekzokrin pankreas kanserlerini tedavi etmek için ise bu yöntem nadiren kullanılmaktadır, çünkü bu tümörler genellikle bulunana kadar geniş bir alana yayılmaktadır.

3-Total pankreatektomi: Bu işlem de tüm pankreasın çıkarılmasının yanı sıra safra kesesi, mide, ince bağırsağın bir parçası ve dalak da çıkarılabilir. Bu cerrahi, kanser pankreasın her tarafına yayılmışsa bir seçenek olabilir. Ancak, bu tür ameliyat diğer ameliyatlardan daha az kullanılır çünkü tüm pankreasın çıkarılması hastada önemli yan etkiler oluşturabilir. Pankreas olmadan yaşamak mümkündür. Ancak pankreasın tamamı alındığında, insanlar insülin ve diğer kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı diğer hormonları salgılayan hücreleri de olmadan yaşamak zorunda kalırlar. Bu nedenle vücut diyabet direnci geliştirebilir. Bu ameliyat olmuş olan hastaların belirli gıdaları sindirmede yardımcı olan pankreatik enzim haplarından kullanmaları gerekir.

4-Palyatif ameliyat: Kanser yok edilemeyecek kadar büyük bir alana yayıldıysa bu durumda, cerrah hastalığın semptomları önlemeye ya da hafifletmeye yardımcı olmak yerine baypas ameliyatı olarak bilinen daha az kapsamlı ve hafifletici bir işlem yapabilir.

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas kanserinde yaşam süresi oldukça kısadır. Hastaların %75'i teşhisten sonra 1 yıl içerisinde %25'i ise 5 yıl içinde hayatını kaybetmektedir.

Pankreas Kanseri Öldürür mü?

Sessiz katil olarak da bilinen pankreas kanseri karnın ortasında ve hayati organlara yakın olan konumu nedeniyle ölümcül bir hastalıktır.

Pankreas Kanserinde Ölüm Belirtileri

Yorgunluk, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorulma hissidir. Kanserle ilgili yorgunluk genellikle dinlenme ile daha iyi hale gelmeyen olağan dışı ve sürekli olarak devam eden aşırı yorgunluk duygusu olarak da tanımlanır. Gelişmiş kanserli hemen hemen herkes bu belirtiye sahiptir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica