Otomobil Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?

Otomobil Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?
Otomobil Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?

Araba Arızaları Nelerdir? Sıfır ya da ikinci el otomobillerde zamanla aşınma, eskime, yıpranma, kaza ya da yanlış kullanım şekli otomobillerde sık sık arızalara sebep olmaktadır. Çok sık rastlanan motor arızaları arasında motorun geç çalışması önemli bir arızadır. Subap ayarı, distribütör soğutması, tıkalı hava filtresi ve kanalı, buji sorunlarıyla ilgili olabilmektedir. Motordan kötü ses gelmesi ise araç sahiplerini oldukça endişelendirmektedir. Çıkan ses gerçekten önemli bir sorunun habercisi olmaktadır. Bunun nedenleri vantilatör kayışı gevşemesi ve motorun yoğun derecede ısınma sorunu kaynaklı olabilmektedir.

Otomobil çalıştığında kötü kokuların gelmesi ise bir şeylerin kötü gittiğine dair işaret vermektedir. Bunun nedenleri ise lpg bulunan araçlarda lpg sızdırması, egzozun çiğ gaz sızdırması, radyatörün su kaçırması, motorun hararet yapması olabilmektedir. Bir diğer arıza ise marşın basmama sorunudur. Bu soruna neden olan ise genellikle akü kaynaklı sorunlara işaret etmektedir. Marş basmama sorunu genelde akünün bitmesi veya akü kutuplarının gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Bu ve bu gibi sorunların çözümü için en yakın araç servisine ya da otomobil sanayisine gidilmesi gerekmektedir. Bu makale otomobil arızaları ve çözümleri nelerdir? sorusunu cevaplandırmaktadır.

Dizel Araç Arızaları

Dizel motor dört zamanlı olarak çalışmaktadır. Bu dört zaman emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz olarak adlandırılmaktadır. Motorda çalışma, yanma zamanında patlayarak yanan mazot-hava karışımının oluşturduğu basıncın, pistonu aşağı doğru itmesi ve biyel kolunun krank milini döndürmesinden elde edilir. Dizel araçların arızaları ise; motorda ve performansta güç düşüklüğü, motor yağında eksilme, düşük yağ basıncı, hararet yükselmesi, motorun güçlükle ve geç çalışması, motordan gelen farklı sesler ve mekanik sesler, egzozdan çıkan koyu siyah ve beyaz duman, yakıt sarfiyatının artması, yakıt pompası arızaları, enjektör arızaları gibi problemlerdir.

Araba Elektrik Arızaları

Hayatımızda olduğu gibi araçlarda da elektriğin önemi çok büyüktür. Araçların elektrik gereksinimini aküler karşılamaktadır. Elektrik arızaları ise; akünün bitmesi en sık rastlanan arızalardandır. Akünün ortalama ömrü 3-4 yıldır. Bir akü 4 yıldan önce arıza veriyorsa şarjı tam dolmamıştır veya aracın elektrik donanımında bir arıza olabilmektedir. Diğer arıza ise seyir halinde akü göstergesinin yanmasıdır. Bu problem akü besleme ünitelerinin çalışmadığı anlamına gelmektedir. Bir diğer arıza ise şarj dinamosu arızasıdır. Bu arızada akü bitebilir, elektrikli camlar yavaş çalışabilmektedir.

Araba Arıza Göstergeleri

Araba ikaz göstergeleri işler yolunda gitmediği zaman, çeşitli arızalarda yanan, sorunların önlenmesinde etkili olan ikaz ışıklarıdır. Araçlarda bulunan problemi ya da arızayı direksiyonun alt kısmında olan ekran yardımı ile çeşitli arıza şekilleriyle ve ikaz lambalarının yanmasıyla gösteren yardımcı ışıklardır. Sürücüler arıza göstergelerini trafikte sıkıntı yaşamamak için çok iyi bilmek zorundadırlar.

Akülü Araba Arıza Ve Çözümleri

Akülü arabalarda gerçekleşen sorunların en fazla meydana geleni ise akünün bitmesi sorunudur. Fazla kullanımdan dolayı akünün ömrünün dolması veya akü kutup başlarının gevşemesi en büyük nedenlerinden birkaçıdır. Bir diğer arıza ise devre kaynaklı arızalardır. Devrelerde meydana gelen hatalardan dolayı akülü arabalarda arıza meydana gelmektedir. Akülü araba arızalarının çözümleri ise akünün kutup başlarını kontrol edip sağlamlığından emin olmak ya da yeni bir akü alıp araca monte etmektir.

Benzinli Testere Arızaları

Benzinli testere arızalarının başlıcaları yağ kaçırma, motordan gelen aşırı sesler, krank mili kama arızası, dişlilerde meydana gelen problemler, kasnak bağlantı yeri arızası, kasnak bağlantı somunu gevşemesi, motorun belirli bir süre çalışıp durma arızası, kalitesiz benzin kullanımının yol açtığı arızalar, çeşitli buji arızaları, piston arızaları, hava filtresi tıkanıkları gibi arızalardır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica