Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir? Belirtileri, Korunma Yolları

Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir? Belirtileri, Korunma Yolları
Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir? Belirtileri, Korunma Yolları

Günümüz insanları arasında kemik iltihabı olarak isimlendirilen bir tür hastalıktır. Deri üstünden içeriye girmek isteyen mikropları engellemek için veya bakterilerin kemik üstünden içine yayılmasını ve çocukluk sonunda meydana gelen kemik iltihabı olarak isimlendirilen bir hastalıktır. Genelde kan yoluyla vücudun diğer kemik veya deri üzerine bulaşabilir ve yaşlılara daha fazla rastlandığı teknik olarak biliniyor. Bu hastalığın en yaygın sebebi Aureus adı verilen bir bakteri sonucunda iltihap oluştuğu biliniyor. Genelde bakteriler mikroplar insan kemiğinin kırığından girerek, delici yaralanmalar veya cerrahi müdahaleler sonucunda bulaşabiliyor.

Hemen hemen bütün yaşlanma dönemlerinde bu hastalık, önceleri daha fazla rastlanırken, teknoloji ilerledikçe daha az rastlanmaktadır. Son zamanlarda az görülmesinin bir önemli diğer nedeni ise antibiyotiklerin daha fazla kullanılmasıdır. En fazla görüldüğü dönem çocukluk ve 17-20 yaş arasıdır. Genelde küçük yaşlarda görüldüğü için çocuklarda görülme olasılığı daha fazla olduğu biliniyor. Kemik iltihabı olarak bilinen hastalık kısa bir sürede kan yoluyla kemiğe yayılması görülürken çocuk çağında olan insanlar için daha fazla rastlanmaktadır.

Kemik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateştir. Ama yeni doğmuş bebeklerde yüksek ateşe çok sıklıkla rastlanmayabilir. Yüksek ateşin yanı sıra kemiğin etrafında hassasiyet, deride kızarıklık, fazla ısı, yara olan bölgenin etrafında enfeksiyona bağlı olarak hareketlenmeler ve iltihaplanmalara rastlanabiliyor. Yaranın etrafından bir miktar sıvı akması ve hareketini zorlaşması hastalığın belirtilerinin yanında hareket kısıtlılığı gibi belirtiler göz önünde yapılabiliyor. Hastalığın belirtilerinin önemlileri birkaçı bölgede ağrı ve şişkinlik, yorgunluk ve halsizlik, iltihaplanan bölgede kızarıklık, aşırı terleme vb. gibi hareketler tespit ediliyor.

Kemik İltihabından Korunma Yolları Nelerdir?

Bu hastalığın tedavisinde birçok yöntem mevcuttur. Hastalığın tedavisi her doktordan doktora değişkenlik göstermektedir. Tedavi yöntemi genellikle hastalığın başlamasından ve tedavinin ne zaman başlayacağı süreye kadar, Tedavinin yöntemi değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle hastalık ihmal edilmemeli bir an önce tedavi süreci başlamalıdır. Bu vakaların mikropları aniden değişkenlik gösterir ve çoğunlukla çocuklarda görülür. Bu nedenle hastalık acil yardım gerektirir, bir an önce tedavi sürecine başlanması önerilir. Bu tip vakalarda cerrahi müdahale yapılması gerekiyor. Bu hastalığın tedavisinde hasta eğer küçük yaşta bir çocuk ise, hastanın besin alması kesilir ve daha sonra genel anestezi işlemi uygulanır.

Kemik İltihabı Olan Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler?

Hasta olan kişinin soğuk aylarda dışarı çıkmaması gerekiyor. Çok fazla hareket ve çok fazla yürüyüş yapması gerekiyor. Hasta olan kişi enfeksiyon riski büyük olduğu için kendine dikkat etmesi gerekiyor. Hastalık genelde soğuk aylarda kendisini gösterdiği için bilim adamlarının araştırmasına göre hasta olan kişinin çok fazla kalsiyum ve demir içerikli vitaminler alması gerekiyor.

Tedaviye başlamadan önce Vaka iyice bir gözden geçirilmeli, gerekli tetkikler yapılmalı ve daha sonra gerekli tedavi uygulanmalıdır. Hastalığın belirleyici faktörlerinden uzak durulmalı, elde edilen raporlara göre tedavi süreci başlanmalıdır. Kronik osteomyelit tedavisi en son tedavi olarak kullanılmalıdır. Bu tedaviye başlanmadan önce enfeksiyonlu bölgedeki iltihap akıntısının ve bu iltihap akıntısının yayılımı değerlendirilmelidir. Hastalığın ameliyatına geçildikten sonra, ameliyat sırasında tıpkı bir tümör ameliyatından olduğu kadar ölü kemik dokularının tamamı dışarıya çıkartılır. Daha sonra ise iki kemiğin arasında kalan eklem bölgesi external fiksatör yardımı ile düzenlenir. Bu sayede kemik iltihabı temizlenmiş olur ve hastalık zamanla kendisini bitirir. Çocuklarda uzun bir tedavi süreci olmasına karşın, tedavi yüksek oranda işe yarıyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica