Ön Sis Farı Yanmıyor Muayeneden Geçer Mi?

Ön Sis Farı Yanmıyor Muayeneden Geçer Mi?
Ön Sis Farı Yanmıyor Muayeneden Geçer Mi?

Araç muayene trafiğe çıkan motorlu veya motorsuz taşıtların sorunsuz şekilde çalıştığının kontrol edilmesine yardımcı olan bir kontrol tekniktir. Aracın doğru ve güvenli çalışmasını engelleyecek her durum araç muayene de gösterilir. Araç muayeneleri araç muayene istasyonların da yapılır, aracın muayenesinin yapılmış olması araç sahipleri için önem teşkil etmektedir.

Araç muayenesinde dikkat edilen unsurlar nelerdir?

Araç muayenesinde belli başlı unsurlara dikkat edilmektedir bunlar; aracın tren sistemi, direksiyon, direksiyon simidi, lambalar, lastikler, süspansiyon, şasi, şasi bağları, zorunlu ekipmanlar şeklindedir. Bu unsurlardan herhangi birinin arızalı olması durumunda araca işlem uygulanmaktadır ve bu işlem sonrasın da araca kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ve emniyetsiz olmak üzere dört farklı değerlendirme sonucu ortaya koyulur.

Değerlendirme sonuçları ne anlama gelir?

Kusursuz veya hafif kusurlu araçlara bir işlem uygulanmadan aracın ön plakasına muayene geçerlilik süresi yapıştırılır. Bu sonucu almış araçların trafiğe çıkmasın da herhangi bir sakınca yoktur. Ağır kusurlu raporu almış araçlara ise geçici kusurlu araç etiketi yapıştırılır ve bir ay içinde bu araçların tekrar muayenesi yapılır. Bir ay içerisin de aynı istasyonda yapılan muayeneden ücret alınmaz fakat bir ay içerisin de muayene gidilmezse sonraki muayenede ücret alınır.

Aracın kusurlarının giderilmemesi halin de muayeneden geçilmiş sayılmaz. Emniyetsiz raporu almış araçlar muayene de onaylanmaz, herhangi bir kontrol esnasında aracın emniyetsiz olduğu anlaşıldığında zabıtaya haber verilerek araç hakkında işlem başlatılır. Bu araçların trafiğe çıkması engellenir. Muayene de onaylanmayan araca bir ay sonrası için tarih verilerek muayenesinin tekrar yapılması sağlanır. Araçta var olan eksik ve hatalar giderilmedikçe araç muayene tamamlanmış sayılmaz.

Ön sis farı yanmıyor muayeneden geçer mi? sorusu birçok araç sahibinin merak ettiği nokta. Araçta bulunan normal farların mutlaka yanması gerekmektedir, aracın park ederken veya sürüş halindeyken güvenli olmasını sağladığı için normal farların yanması önemlidir bu lambaların yanmaması durumunda araç muayeneden ağır kusurlu raporu alır. Ön sis lambalarının yanmaması ise araç muayene de ağır kusur olarak işlenmez. Ön veya arka sis farları yanmayan bir araç muayeneden hafif kusurlu olarak geçer.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica