Nörofibromatozis hastalığı nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nörofibromatozis hastalığı nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Nörofibromatozis hastalığı nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nörofibramatoz genetik olarak görülen hastalıklardan biridir. Hastalık hakkında gerekli bilgilere sahip misiniz? Hastalığın nedenleri, ortaya çıkma sebepleri ve tedavisi ile ilgili aşağıda size bilgileri aktaracağız.

Nörofibramatoz Hastalığı Nedir?

Nörofibramatoz sinir dokularının üzerinde tümörlerin oluşmasına sebep olan genetik hastalık olmaktadır. Bedenin farklı bölgelerinde görülen bu tümörler zamanla büyüyebilir. Bu nedenle deri ve kemiklerde çeşitli anormalliklere yol açabilir. Nörofibramatoz hastalığı hem erkek, hem de kadınlarda genellikle küçük yaşlarda veya ergenlik dönemimde daha sık rastlanan hastalıktır. İki tip Nörofibramatoz hastalığı vardır. Birinci tip Nörofibramatoz hastalığı yaklaşık her dört bin kişide bir görülür. Bu durumda hastalık kahve renkli lekelerle ortaya çıkar. Lekeler bir nevi çilleri hatırlatır. İkinci tip Nörofibramatoz hastalığı ise 40000 kişide bir görülmekte. Bu durumda küçük mercimek veya nohut büyüklüğünde şişler, bezeler ortaya çıkar. Her iki Nörofibramatoz hastalığının farklı ve ortak belirtileri vardır. Nörofibramatoz hastalığı Recklinghausen hastalığı olarak da tanımlanır.

Nörofibramatoz Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Nörofibramatoz farklı genlerin mutasyonu sonucu ortaya çıkar. Nörofibramatoz hastalığı olmadan mutasyona uğrayan genlerde oluşan tümörler insan hayatı için daha tehlikeli tümörlerin yaranmasına neden olabilir. Gelişmeye başlayan Nörofibramatoz hastalığı ilk başlarda sinir dokularının kenarlarına toplanan neröfibromalardan oluşur. Başlangıçlarda bu tümör birleşimleri tehlikeli değildir. Onların gelişimi ikinci on yıllıktan itibaren başlar. Çocuk yaşlarında görülmeye başlar. Hastalık genetik olsa da, anne ve babada görülmediği halde çocuklarında görülebilir. Spontan olarak yaranan bu hastalık genetik olduğundan ikinci veya üçüncü nesilde de ortaya çıkabilir.

Nörofibramatoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Erken yaşlarda oluşmaya başlayan Nörofibramatoz hastalığı ilk olarak deri üstü veya deri altı pigmentasyon lekelerinin oluşması ile başlar. Bu lekeleri neröfibromalar oluşturuyor. Kahve renginde olan bu lekeler pürüzsüz yüreğe sahip olur. Yuvarlak şekilde koltuk altı, boyun bölgelerinde daha sık görülmektedir. Yaş arttıkça bu lekeler de büyümeye ve gelişmeye başlar. Bazı durumlarda neröfibromalar deri altında şişkin kitlelerin oluşması ile kendini gösterir. Bu kitleler kemik ve sinir gelişimini engellemeğe, kemiklerin genişlemesine ve hatta kemik bozukluğuna yol açabilir. İlk yaşandığı zamanlarda bu küçük tümör kitleleri iyi huylu olur ve yağ bezelerini hatırlatır. Elle dokunulduğu zaman hasta ağrı hissetmez. Bazen tümör aşırı büyük ölçülerde görülebilir. Beyin sinirleri etrafında oluşan tümörler insanın zihinsel ve fiziksel gelişimini engelleme riski taşır. Tümör şeklinde olan ikinci tip Nörofibramatoz hastalığı genelde birinci dereceli yakın akrabalarında görülen kişilerde olur (Örneğin, anne veya baba).

Nörofibramatoz Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Nörofibramatoz hastalığı genetik bir hastalıktır. Yani bu hastalığa yakalanan biri ile temas zamanı size bulaşmaz. Birinci dereceli akrabanızda bu hastalık görüldüyse, muhtemelen sizde de meydana çıkacaktır. Hastalığın gelişimini kontrol altına almak bir nevi mümkün. Eğer bu durumla karşılaştıysanız mutlaka uzmana görünmelisiniz. Sizde olan bu hastalığın çocuklarınıza geçmesinden korkuyor musunuz? Çocuk yapmadan önce genetik testler yaptırarak hastalığın çocuğunuza geçme riskini öğrenebilirsiniz.

Nörofibramatoz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Radikal olarak Nörofibramatoz hastalığının tedavisi bulunmamakta. Sadece gerekli durumlarda gereken farklı tedavi uygulanabilir. Dış görünümü hoş olmadığından bazen ameliyatla lekeler ve bezeler alınabilir. Fakat bu oluşan tümörün ciddi kontrolünden sonra olabilir. Tümör huyuna göre farklı tedavi programı uygulanır. Sinirlerin çalışmasını engelleyen tümör kitleleri ameliyatla alınıyor.

Nörofibramatoz Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Nörobiramatoz hastası olan kişiler ilk başlarda hastalıktan habersiz olabilir. Ağrılı olmadığından tümör sizi rahatsız etmeyebilir. Fakat gözle görülen kitleleri mutlaka doktora göstermelisiniz. İyi huylu veya kötü huylu olabileceğini öğrenmeniz ve durumu kontrol altına almanız gerekir.

Nörofibramatoz hastalığı ile ilgili şüpheleriniz mi var? Bu durumda Neröloji, Dermatoloji ve Genetik uzmana danışmalısınız.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica