Nefes Kokusu Nedir? Nefes Kokusunun Nedenleri, Belirtileri, ve Tedavisi

Nefes Kokusu Nedir? Nefes Kokusunun Nedenleri, Belirtileri, ve Tedavisi
Nefes Kokusu Nedir? Nefes Kokusunun Nedenleri, Belirtileri, ve Tedavisi

Kişilerin ağız yolundan dışarıya çıkardıkları hava vücudun belli organları ile etkileşim içinde olan bir hava olmaktadır. Bu etkileşime neden olan organlar mide, dişler, diş etleri veya bademcikler gibi bölgelerdir. Ağız kokusu yani nefesten dışarıya gelen kokunun kötü bir koku olarak dışarıya çıkması birçok kişinin mutlaka başına gelmiştir. Bu durum sosyal hayatı, yakın temas ilişkileri veya ikna etme gerekliğiyle iş yapan çalışanları doğrudan olumsuz olarak etkiler. Hafife alınmaması gereken nefes kokusunun önlemi alınmalı ve nedeni mutlaka tespit edilmelidir.

Nefes Kokusu Nedir?

Nefes kokusu hastalığı tam olarak nedir? Nefes alıp verdiğiniz sırada dışarı çıkan havanın kötü veya keskin koku ile çıkması durumudur. Bunun bir hastalık haline gelmesi için ya da hastalık gibi sayılması için kişinin her an ve her gün aynı kokularla bu sorunu yaşıyor olması gerekir.

Nefes Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Nefesiniz neden kötü kokuyor? Nefesin kötü koku haline gelmesi için birden fazla önemli sağlık problemi vardır. En etkili nedenlerden birisi diş çürükleri olmaktadır. Diş eti iltihapları ve diş eti kanamaları da bu kokuya neden olur. Ancak diş sağlığına özen gösteren ve dişlerinde bir sağlık sorunu olmayan kişiler için farklı nedenlerden bahsedilir. Mide sağlık sorunları ciddi oranda ağız kokusu yapar. Mideden gelen kötü koku nefes ile dışarı çıkar. Uzun süre aç kalmak veya bademcik enfeksiyonu döneminden geçmekte bu süreç bitene kadar nefes kokusuna yol açan nedenler olmaktadır.

Nefes Kokusunun Belirtileri Nelerdir?

Nefesim kokarken neler yaşarım? Nefes kokusu belirtileri nefesin kötü kokmasına neden olan etken ile ilişkili olur. Yani midesine bağlı olarak nefesi kokan bir kişi beraber mide ağrısı veya yanması da yaşayabilir. Diş çürükleri ile nefes kokusu kötü geliyorsa kişinin diş ağrısı yaşaması da bir tür belirti olur. Ayrıcalıklı olarak açlık hissi de nefes kokusu ile birlikte yaşanacak bir belirti olmaktadır.

Nefes Kokusudan Korunma Yolları Nelerdir?

Nefes kokusu sorununu en aza nasıl indirirsiniz? Nefes kokusunun kötü olarak dışarı çıkmasından en iyi korunma yolu nedenini tespit etmek ve tedaviye başlamaktadır. Tedavisi olan diş ya da mide hastalığı gibi sorunlar ortadan kalkınca koku problemi de ortadan kalkar. Yine de bu süreçten korunmanın en iyi yolları gün içinde sürekli ferah kokular veren ağız spreyleri, sakızlar ya da karanfil gibi besinleri çiğnemektir.

Nefes Kokusunun Tedavisi Nedir?

Nasıl tedavi olursunuz? Bu durumu tamamen ortadan kaldırmak için neden olan hastalığın ilgili alanında ki doktora başvurmak ve tedaviye başlamak gerekir. Böylece hastalık tedavi edilirken nefes kokusu sorunu da tedavi edilecektir.

Nefes Kokusu Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Nefes kokusu olan kişiler nelere özen göstermelidir? Yakın temas yaşayacağı iletişim esnalarında mutlaka ağız kokusu etkili besinler çiğnemelidir. Bunun mümkün olmadığı zamanlarda kişi kesinlikle çok yakın şekilde insanlarla karşılıklı konuşma yaşamamalıdır. Bu konuda en çok işi gereği karşılıklı iletişim yaşayan kişiler dikkat etmelidir.

Sonuç ve Okura Sorular

Nefes kokusu bir hastalık mıdır? Sonuç olarak nefes kokusuna neden olan bir hastalık illa ki vardır. Diş ve diş eti bakımı atlanmadan yapılmalıdır. Ağız temizliği her zaman sağlanmalıdır. Bu tür kötü koku yaşayan kişiler mutlaka karanfil ya da naneli besinleri çiğneyerek kötü kokuyu bastırmayı denemelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica