Nasır Neden Olur Nasıl Geçer? Nasırın Sebepleri ve Tedavisi

Nasır Neden Olur Nasıl Geçer? Nasırın Sebepleri ve Tedavisi
Nasır Neden Olur Nasıl Geçer? Nasırın Sebepleri ve Tedavisi

Günümüzde hemen her insanda olan nasır hastalığı ellerde ve ayaklarda görülen deri tabakasının kalınlaşması ve kötü görüntüsü ve değişik şekilleri olan bir hastalık türüdür. Nasır hastalığı en çok ayak, altı ayaküstü veya ellerde görülmektedir. Ayrıca çok ağrılı bir hastalık türüdür, ayakaltı nasırları kişilerin yürümesine engel olmaktadır. Uzun tedavi süreci olan hastalık kişilerde yeni çıkma aşamasında iken nasır olduğu anlaşılmayabilir. Nasır hastaları öncelikle bir genel cerrah doktoruna giderek emin olmalıdır. Doktorun yapacağı muayene hastadaki nasır boyutunu tespit etmektedir. Genel olarak nasır oluşan bölgede ayak içinden başlayıp dışarı vuran bir ağrılı ve kalınlaşmış bir deri göstergesi ile görünmektedir.

Nasırın Sebepleri Nedir?

Anne ve babada olan nasır aile içinde çocuğunda da olmaktadır, Genetik olarak irsi bir durumdur veya özellikle bayanlarda görsel amaçlı şık görünme etkisi ile giyinen dar ayakkabıdan oluşmaktadır. Ayak sağlığı son derece ciddiye alınan bir durumdur. Çalışan her bayan önce şık değil rahat ayakkabı tercihi yapmalıdır. Gün içinde en az 8 sat ve daha fazla ayakların dar ayakkabı içinde olması şekil bozukluğu ve nasır oluşumuna sebep olmaktadır. İlaç tedavisi olan nasır hastalığında ilaç etkisi çok fayda etmemektedir. Geçici olarak rahatlatmaktadır, fakat ciddi boyutlu nasır hastalığında çözüm ameliyat olmaktadır. Bu duruma öncelikle doktor karar vermektedir, ameliyat olan nasır hastalarında parça tahlile gönderilmekte ve sonuç doğurgan olup olmadığına bakılmaktadır.

Nasırın Belirtileri Nelerdir?

Ellerde ve ayakta çıkan nasırlar şiddetli bir kaşıntı ve ağrı ile belirti göstermektedir. Özellikle nasır oluşan bölgede kuruluk ve sertleşme olmaktadır. Bu durumlarda nasır hastaları şiddetli ağrı ile nasır bölgesini çok hareket ettiremez iken yanma hissi ile huzursuzluk göstermektedir. Nasır olan bölge ayakaltında ise yürüme zorluğu son derece zorlaşmaktadır. Ellerde ise ellerin deterjana girmemesi ve korunması gerekmektedir.

Nasırdan Korunma Yolları Nelerdir?

Nasır hastalarının Önce ayakaltı ve üstünde oluşan nasırlar için rahat ve ortopedi ayakkabı giymesi gerekmektedir. Bu şekilde rahat yürümesi sağlanarak nasır ilerlememiş olmaktadır. Silikon ayak makaraları ile nasır bölgeleri olan ayaklar desteklenmelidir. Doktor tarafından verilen ilaçlar uygulanmalı ve kullanılmalıdır. Ellerde oluşan nasırlar suyla çok temas etmemeli ve nasır hastaları dinlenmelidir.

Nasırın Tedavisi Nedir?

İlaç tedavileri ve silikon makaralar ile düzenli kullanım şekli ayrıca nasır hastaları öncelikle genel cerrah doktoru ile muayene sonrası gerek görülürse cerrahi işlemle nasır bölgesi alınmalıdır. Nasır alınan parça tahlile gönderilerek nasırın boynuzlu olup olmadığına bakılmalıdır. Hastanın tahlil sonucu temiz değil ise nasır kendisini yenileyerek tekrar aynı bölgede çıkmaktadır. Bu işlem olarak yapılan ameliyat bir yıl koruması ardından kendini tekrarlamaktadır. Fakat temiz sonuç ise hastanın nasır tahlili tekrar çıkmadan hasta nasırlarından kurtulmuş olacaktır.

Nasır Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayak nasır hastası olan kişiler çok ayakta kalmamalı ve kendisini yormamalıdır. Ağır taşımamalı ve yüksek topuk giymemelidir. Erken oluşan bir nasır hemen tedavi edilmeli ihmal etmemelidir. Ellerde oluşan nasırlar suya çok girmemeli ve çalışan insanların makas ve kalemi belli aralıklarda bırakması gerekmektedir. Çok uzun süre ellerde tutulan kalem ve makas nasır oluşumuna sebep olmaktadır. Düzenli doktor kontrol ve muayenesi yaptırmalıdır, ilaç desteği gerekiyor ise uygulanarak içilmelidir.

Nasır Hastası Olan Kişilerde Bulaşıcı Olur mu? Evet, nasır hastalarının ayakkabı ve terlikleri başkaları tarafından giyilmemelidir.

Nasır Hastalığı Ameliyat Sonrası Ne Zaman İyileşir? Ameliyat olan nasır hastaları en az ayak altı veya üstünden ameliyat olmuş ise iki hafta sonra iyileşir. Ayağa çok kalkmadan dinlenmeli ve dikişler alınmalıdır.

Nasır Hastaları Ne Tür Ayakkabı Seçimi Yapmalıdır? Özellikle bayanlar sivri burun ayakkabı giymemeli ve bu tarz modellerden uzak kalmalıdır. Küt burun ayakkabılar tercih edilmelidir.

Nasır Hastalığı Her Yaşta Görülebilir Mi? Her yaşta evet oluşan nasırlar erkeklerde ve kadınlarda hatta çocuklarda dahi görülmektedir.

Nasır Hastalığı Tekrarı Çok Ağrılı Mı Olmaktadır? Her nasır hastasında oluşan ikinci birçok nasır şiddetli ağrı ve batma hissi ile oluşturmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica