Motor Açma Teknikleri Nelerdir?

Motor Açma Teknikleri Nelerdir?
Motor Açma Teknikleri Nelerdir?

Motor açma yani diğer adıyla rodaj, sıfır araba motorları ya da sıfırlanmış araç motorları silindir ve pistonların uyum içerisinde çalışmaları için belirli bir kilometreye kadar çok fazla zorlamadan ve ısıtmadan çalıştırılmaları gerekmektedir. Bu işleme rodaj denmektedir. Yeni araba alındığında segmanlar silindir duvarlarını hızlı aşındırmaktadır. Rodaj süreci yapılması gereken uygulamadır. Rodaj sürecinde parçaların aşınması düzgün yapılmalıdır. Düzgün yapılmadığı taktirde motor ömrü kısalmaktadır. Rodaj, sakin gaz hareketleri ve olması gereken devirde kullanarak ilk 1000 km içerisinde değişken hızla gidilmesi gerekir. Sonra 500 km içerisinde yüksek devirlerde kullanılması gerekmektedir. 1500 km atlatıldıktan sonra yüksek devirde kullanılması gerekmektedir.

Motor açma teknikleri nelerdir? sorusuna cevap alt kısımda bulunan makalede cevaplandırılmaktadır.

Motor Açma Rodaj, Yeni Araçlarda Motor Açma

Yeni araçlarda motor açma, rodaj süresince ilk 5000 km içerisinde devir saatinin 5'te 3'ü geçilmemelidir. Ani hızlanma veya ani fren gibi hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Aracın devir saati 6000 gösteriyorsa 3600 devir saatini geçmemeniz gerekmektedir. Rodaj, motorun tam performansını bulmak ve daha uzun ömürlü kılmak adına yapılmaktadır. İlk 5000 km 3000-3500 devirde kullandıktan sonra yavaş yavaş devir yükseltmeye başlanmaktadır.

Sağır Motor Nasıl Açılır?

Araç motorlarının sürekli yüksek devirde kullanılması, hava, yağ, polen filtrelerinin zamanında değiştirilmemesi, araç bakımının zamanında yapılmaması ve geciktirilmesi, aracın sürekli sabit bir hızda kullanılması, ani fren ve hızlanma yapılması gibi hatalar araç motorlarının sağır olmasına neden olmaktadır. Sağır motorun açılması ise gerekli bakımların yapılması, baskı balata kontrolünün yapılması, uzun yolda yüksek devir yapılması ve motoru açmak için gerekli olan malzeme ile servislerde açtırmak mümkün olmaktadır.

Sıfır Motor Nasıl Kullanılmalı?

Sıfır motor alındığı gibi zorlanmamalıdır. Zorlamak bazı arızalara davetiye çıkarmaktadır. İlk 3000 ile 5000 km mesafeye kadar motor devrinde kullanılmalıdır. Bu km tamamlandıktan sonra yavaş yavaş yüksek devirlere geçiş yapılması gerekmektedir. Bu sayede motor kendini bulacaktır. Motor sıfır olduğundan motoru aşırı yormamak için sert kullanmamak gerekmektedir. İlk 3000 km içerisinde sakin, düzgün kullanılması gerekmektedir. 2000 km sonrasında yağ, hava filtreleri değiştirilmelidir.

Sıfır Arabanın Motoru Nasıl Açılır?

Sıfır arabanın motorunun aşınma işlemi düzgün ve dikkatli yapılmalıdır. Araba sıfır alındığında 2000-3000 km mesafeye ulaşılana kadar düzgün ve dikkatli kullanılmalıdır. Bu km mesafesine kadar yüksek devirlere kesinlikle çıkılmamalıdır. İlk 1000 km değişken hızlarla kullanılmalıdır. 2000 ya da 3000 km mesafesine ulaşıldığında motor açma işlemi tamamlanmış olup normal kullanıma geçebilirsiniz.

Sıfır Motosiklet Nasıl Açılır?

Sıfır motosikletin performansını bulmak adına açma işlemi yapılmalıdır. Motosiklet açma işlemi ise ilk 500 km yol yapılır ve bu yol yapıldıktan sonra motor yağı değiştirilmektedir. Motor yağı değiştirmeden önce motosikletin 6000 devirlerde kullanılması gerekmektedir. Motosiklet 1000 km mesafeye ulaştığında tekrar yağı değiştirilmektedir. Yağ değişiminden sonra yüksek devirlerde kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde sıfır motor açılmaktadır.

Sağır Motoru Açmak

Sağır motor açılmak isteniyorsa uzun yol içerisinde yüksek devirde kullanım yapmak, bakımlarını zamanında gerçekleştirmek, servise götürüp bg clean gibi temizleyiciler kullanmak, yüksek devirde vites geçişi yapmak sağır motoru açmada faydalı olabilmektedir. Ayrıca araçta baskı, balata kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Yeni Yapılan Motor Nasıl Kullanılır?

Yapımı yeni gerçekleşen motor 2000 ya da 4000 km mesafeye kadar zorlanmamalı ve yorulmamalıdır. Olması gereken devirde kullanılmalı ve önerilen devirlerde vites değişimi gerçekleştirilmelidir. 2000 ya da 400 km mesafeye ulaştıktan sonra yüksek devirlerde araç kullanımı gerçekleştirilebilir. Normal kullanıma geçebilirsiniz ve istediğiniz devirde yeni yapılan motoru kullanabilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica