Migren Nedir? Migren Belirtileri, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Migrene Bitkisel Çözüm

Migren Nedir? Migren Belirtileri, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Migrene Bitkisel Çözüm
Migren Nedir? Migren Belirtileri, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Migrene Bitkisel Çözüm

Migren günümüzde yaygın olarak görülen bir baş ağrısı çeşididir. Sıradan bir baş ağrısı değildir ve tedavisi mümkündür. Kadınlarda daha fazla rastlanılan migren hastalığı ataklar halinde görülür. Kadınlarda daha fazla rastlanmasının sebebi ise hormonal değişikliklerdir. Migren genellikle beyin hastalığı olarak bilinir ancak tamamen bedenle alakalı bir rahatsızlıktır. Hayatı tehdit edici bir nitelikte olmayan migren hastalığı nörolojik (sinirsel) bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Migren, beyinde oluşan bir hastalık olarak düşünülse de yapılan araştırmalarda görülen, aslında tümüyle bedenden kaynaklanan bir hastalık olduğudur. Migrende, şiddetli baş ağrıları ilk olarak kendini gösterir. Bu sebeple migren, yalnızca baş ağrısı olarak algılanabilmektedir. Ancak bu halk arasındaki yaygın bilinen bir yanlışlığıdır. Migren, tüm bedeni etkisi altına alan; kusma, bulantı, terleme, ishal, yorgun düşme benzeri şikayetlere de sebep olabilmektedir.

Migren Nedir?

Migrenin en sık görülen belirtileri arasında: huzursuz hissetme, sinirlilik, ses, ışık, koku gibi uyaran dış etkilere karşı aşırı hassasiyet yer almaktadır. Bu belirtilerin yanında yarım ya da tam görememe, uyuşukluktan felce kadar değişebilen güçsüzlük hissi, konuşma güçlüğü, dengesizlik ve buna bağlı olarak baş dönmesi, nadiren de bayılma gibi nörolojik bulgular da görülebilmektedir. Yine de endişelenmeyin, esasen tüm migren belirtilerinin temel özelliği geçici olmalarıdır. Migren ve migrenin sebep olduğu sıkıntılar kalıcı hasar oluşturmazlar.

Migren ağrısı:

 • Genellikle gözlerin üstünde başlar
 • Tipik olarak başın bir tarafı etkilenir, ancak kafanın tamamında veya bir taraftan diğerine geçebilir. Alt yüzü ve boynu da etkileyebilir.
 • Zonklama hissi eğilimi gösterir
 • Fiziksel aktivite sırasında veya ileri doğru eğildiğiniz zaman kötüleşebilir
 • Hareket edersen daha da kötüleşir.

Migren Belirtileri Nelerdir? 

Migrende temel belirti baş ağrısıdır, bunun yanında ishal, kusma, terleme ve yorgunluk halleri görülür. Bu migren belirtilerinin ortak özelliği geçici nitelikte olmalarıdır. Diğer migren belirtilerini ise ışığa ve sese duyarlılık, aşırı ve gereksiz neşelenme, konuşurken takılma ve uyuma isteği olarak sıralayabiliriz.

 • Çeşitli şekilleri, parlak noktaları veya ışığın yanıp sönmesini görme gibi görsel olaylar
 • Görme kaybı
 • Bir kol ya da bacakta iğne ve iğneler hissi
 • Vücudun yüzünde veya bir tarafında zayıflık veya uyuşma
 • Konuşmada zorluk
 • İşitme sesleri veya müzik
 • Kontrol edilemez sarsıntı veya diğer hareketler

Migreni tetikleyen etmenler nelerdir?

Migreni tetikleyen faktörler; kafeinli yiyecekler, alkollü içecekler, katkı maddeleri, ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve duyusal-duygusal uyaranlardır. Migren hastalarının stres yapmaması, beyinlerini fazla yormaması, gürültülü ortamlardan uzak durması ve öfkelenmemeleri gerekmektedir. Migren hastaları yedikleri yiyeceklere de dikkat etmelidir. Özellikle çikolata, domuz eti ve sucuk gibi yiyecekler migren hastalığını tetiklemektedir.

Migren Ağrısı Nasıl Olur?

 Migren genellikle 15 ile 55 yaş arasında görülür

Migrenin nedeni tam olarak bulunamamıştır ancak anne ve babada varsa çocukta da görülebileceği bilinmektedir. Migren hastalığı psikolojik rahatsızlıklara da yol açmaktadır ve genellikle 15 ile 55 yaş arası insanlarda görülmektedir. Migrenin sıklığı ve şiddeti yaşlandıkça azalmaktadır.

Migren atağı aşamaları; uyarı dönemi, aura belirtisi, baş ağrısı başlangıç dönemi ve migreni atlatma dönemi olmak üzere 4 dönemden oluşur.

Migren basit ve klasik migren olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Bunun dışında seyrek olarak görülen migren çeşitleri de mevcuttur. Bunlar; Baş ağrısız auralı migren, baziler migren, hemiplejik migren, status migrenozus, retinal migren ve oftalmoplejik migrendir.

 • Migren hastası olduğunuzu düşünüyorsanız, teşhis için bir doktora görünün. Başka bir hastalık veya rahatsızlıktan ikincil baş ağrısı çekiyor olabilirsiniz.
 • Bu makale genel bir kılavuzdur ve profesyonel tıbbi tavsiyelerin yerini alması amaçlanmamıştır. Migrenden şüpheleniyorsanız veya doktorunuzun reçetesi olmadan reçeteli ilaç kullanmamanız durumunda migren hastalığınızdan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun.
 • Ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımı, tezgah üstü ilaçlar bile, ağrının giderek artan dozlarını almayı ve daha da fazla baş ağrısı çekmenizi sağlayacak baş dönmesi baş ağrısına neden olabilir.
 • Karanlık bir odada rahatlayın, sonraki çift pf saat boyunca okumayın. Ağrı birkaç saat uzaklaşıncaya kadar tüm ışıkları kapalı tutun.
 • Bunun için acı çeken lavanta yağı bölgeyi sakinleştiren kasları rahatlatmalıdır.

Migrene İyi Gelen Bitkiler

Hayatı kabusa çeviren migren günlük yaşamı büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Migren tedavisi güç olan ve zaman gerektiren bir hastalık olmakla beraber sabır gerektirmektedir. Migren hastası olan kişiler migren tutulması yaşamadan daha önce migrenin başlayacağını hissetmektedirler. Migrenin başlaması ile beraber ışığa ve seslere hassasiyette başlamaktadır. Kimi zaman ise migren ile beraber hastalarda mide bulantısı da görülmektedir. Migren ağrılarını dindirdiği bilinen en önemli element magnezyumdur.

Migren hastalığı için bitkisel yöntemler

Magnezyumdan zengin yiyecekler migren ağrıları çeken hastalar tarafından tüketildiği takdirde ağrı hafifleyecektir. Migren hastalığına sahip kişilerin vücutlarında magnezyum eksikliği olduğu zaman migrenin başlamasına daha çok ortam hazırladığı bilinmektedir. Migren hastalığı olan kişilerin magnezyumdan zengin besinleri aksatmadan tüketmeleri bu hastalığa sahip kişilerin yararına olacaktır. Migren için şifalı bitki grubunda olan mucizevi koyungözü bitkisi migren tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Koyungözü bitkisinin yaprakları migren ağrısını mucizevi bir şekilde yavaş yavaş dindirerek ağrıyı yok denecek kadar azaltmaktadır.

Migren ağrısını hafifletmek için zencefil ve limon kürü

Birçok migren hastasının sık sık kullandığı ve en çok tercih ettiği bitkisel yöntemlerden biri de zencefildir. Zencefil sağlığa yararları olan içerdiği vitaminler, mineraller, magnezyum, fosfor ve potasyum ile migren tedavisinde kullanılan önemli bir bitki grubuna girmektedir. Zencefil içerisinde bolca bulunan magnezyumun migrenin dindirilmesinde en etkili madde olduğu da bilinmekte olup migren ağrısı çeken kişilerde en çok ihtiyaç duyulan ve vücuda alınması gereken maddelerden biridir. Zencefil, bir miktar kaynamış suyun içerisine bir veya bir kaç parça halinde atılarak çıkan dumanın solunması yoluyla kullanılarak migren ağrısının dinmesine yardımcı olmaktadır. Zencefilin bir diğer türde kullanımı da zencefilin suda demlenerek ve bir kaç damla limon damlatılarak çay şeklinde tüketilmesidir.

Migren İçin Havuç Suyu

Şiddetli migren nöbetlerini hafifletecek öneri doğadan geldi, havuç suyu! Birçoğumuzun havuçla ilgili bildikleri içerdiği A Vitamininden dolayı gözlere iyi geldiğinden öteye gitmez. Ancak havucun migrene de iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Migren için havuç suyu kürünün başlangıç aşaması, her sabah ve akşam yemeklerden iki saat sonra bir bardak taze sıkılmış havuç suyu içmek. Bu başlangıç kürüne iki ay boyunca devam edildiğinde migrenin yol açtığı dayanılmaz baş ağrılarının hafiflediği belirtiliyor.

Migren İçin İlaç Niteliğindeki Doğal Kür: Havuç Suyu

Havuç suyu kürünü başlangıç aşamasından sonra, yalnızca akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak havuç suyu içerek devam edildiğinde ise bu doğal şifanın kalıcı etkisi görülmeye başlıyor. Ancak yine de kalıcı etkisinin tam anlamıyla korunması için, havuç suyu kürünün vücutta depolanması, zaman zaman (haftada 2-3) devam edilmesi önerilmekte.

Bir önemli püf noktası, havuç suyunun akşam yemeklerinden iki saat sonra alınmasının sebebi, uykudan önce alınması. Siz uyumadan önce içerseniz değişen hormon seviyenizle birlikte daha verimli sonuç alabilirsiniz. E ne diyelim o zaman, migren için havuç suyu için!


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica