Mavi Park Lambası Muayeneden Geçer Mi?

Mavi Park Lambası Muayeneden Geçer Mi?
Mavi Park Lambası Muayeneden Geçer Mi?

Türkiye'de motorlu kara taşıtlarının trafiğe çıkmasında uygulanacak usul ve esasları düzenlemekle yetkili kurum olan TÜVTÜRK, tüm otomobil sürücülerinin yerine getirmekle sorumlu oldukları yönetmelik çıkarmaktadır. Bu yönetmelik hem AB müzakereleri sürecine bağlı olarak uluslararası standartların yakalanması hem de trafik kazalarının tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik olarak getirilmiş standartlar olarak bilinir.

Araçların aydınlatma aksamları arasında yer alan park lambaları, park halindeki bir aracın hareket halindeki araçlar tarafından rahatlıkla görünmesini sağlayan bir aksamdır. Bu bakımdan her aracın bulundurmakla zorunlu olduğu araç donanımlarından birisidir. Ancak bazı otomobil kullanıcıları standart renk ötesinde farklı bir renkte park lambası kullanmayı tercih etmekte ve mavi park lambası muayeneden geçer mi? sorusunu yöneltmektedir. TÜVTÜRK tarafından hiçbir şekilde soru işareti kalmayacak biçimde park lambası hakkında yaptığı tanım şu şekildedir: Duran bir aracın diğer araçlar tarafından fark edilmesi için yer alır. Bu şekilde ön ve arka far sistemlerinin yerini alır ibaresine yer verilerek park lambasının fonksiyonu net olarak tanımlanmıştır.

TÜVTÜRK Park Lambası Tanımı

Burada dikkat çekecek olduğu üzere herhangi bir renk standardından bahsedilmemektedir. Fakat yine de Karayolları Trafik Yönetmeliğinde park lambası renk standardı sarı olarak düzenlenmektedir.

Standart Renk Ve Mavi Park Lambası       

Standart rengin sarı olarak yer aldığı yönetmelikten de yola çıkılarak sarı renk park lambasının olmasının bir zorunluluk olduğu varsayılabilir. Fakat TÜVTÜRK yönetmeliğinde herhangi bir şekilde bu renk tipinin tercih edilmesine ilişkin zorunlu bir yasal düzenlemeye yer verilmediği de sürücüleri çelişkiye götürmektedir. Nihayetinde araçların muayenesini TÜVTÜRK araç muayene istasyonları yürütmekte olduğundan ötürü konuyla ilgili olarak son hüküm de elbette TÜVTÜRK kurumunundur. Bu anlamda mavi renk kullanan aracın muayeneden geçip geçmeyeceğine o karar verecektir. Burada mavi renk park lambası kullanıcılarının deneyimine de yer vermek gerekir. Hafif kusurlu olarak sınıflandırıldığı ve bu nedenle de sarı renk dışındaki park lambasının TÜVTÜRK muayene istasyonlarında da kusurlu kabul edildikleri görülmüştür. Bu da renk standardının dışına çıkılmaması gerekliliğini ve her yönüyle sarı renk standardında park lambasının uygulanması gerekliliği gerekmektedir. Zaten gün ışığına en uygun renk de sarı renktir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica