Lithops Bitkisi Hakkında Bilgi

Lithops Bitkisi Hakkında Bilgi
Lithops Bitkisi Hakkında Bilgi

Taşa benzerliği sebebiyle ''yaşayan taş'' olarakta bilinen Lithops, mezemgiller familyasındandır ve kökeni Afrika'nın kurak, taşlık, kayalık ve yarı çöl alanlarıdır. Lithops bitkisi iki yuvarlak yapraktan meydana gelir ve yaprakların arasından yeni yapraklar büyüyerek çiçek açar. Orta kısımdan yeni yaprak çıktıkça eski yapraklar ölür. Gövdesi yok gibi gözüken Lithopslar'ın gövdesi aslında toprak altındadır. Gövdelerinin toprak altında olmasının sebebi ise kendilerini kuru ve sıcak havaya karşı korumaya çalışmalarıdır.

Kumlu ve iri topraklarda yaşayıp, derin ve geniş saksıları sever. Derinliği 10-15 cm'yi bulan saksılarda kökler rahatça gelişir. Yetişkin bir Lithops'un köklerinin oldukça uzun olabilmesinden dolayı, ona uygun ölçüde bir saksı seçmek oldukça önemlidir.

Lithops Nasıl Sulanır?

Lithops, sonbaharda büyümeye başlayıp, kış ve ilkbahar mevsimlerinde bu büyümeyi devam ettirir. Yaz mevsiminin başından ise uyku dönemine geçip, aşırı sıcak zamanlarda dinlenmek ister. Yazın bitimine kadar ise büyüme döneminde kendi gövdesinde depoladığı suyu kullanır. Uyurken hiç su istemeyen bu bitkiyi eğer çok sık sularsanız bu bitkinin çürümesine sebep olur. Fakat bitkinin büzüştüğünü görürseniz iki damla su vermenizde bir sakınca yok. Yaz aylarında az miktarda sulanması gereken bitki, özellikle dinlenme döneminde bol sulanmamalıdır. Sadece toprağın üst kısmının ıslanması yeterli olur. Sıcak günler ve dinlenme dönemi geçtikten sonra bitki tekrar büyümeye başlar.

Nasıl Toprak Sever?

Lithops bitkisi hızlı nemlenen ve çabuk kuruyan bir toprakta yetiştirilmelidir. Toprağın üstünü çakıllarla kaplarsanız, bitkinin kendisi de taşa benzediği için büyüdükten sonra taşlardan ayırt edilmesi zorlaşır ve ortaya ilginç bir görüntü çıkar. Aynı zamanda saksının dibinde delikler olması bitki için faydalıdır.

Lithopsun Işık İhtiyacı

Lithops'lar yeteri kadar ışık alamazsa rengi yeşile döner ve ışık alabileceği tarafa doğru yönelmeye başlar. Birdenbire ani bir şekilde gerçekleşen ısı ve ışık değişikleri bitkiye zarar verir. Bu yüzden bitkiyi ilk aldığınız zamanlarda oldukça iyi gözlemlemeniz gerekiyor.

Çiçek Dönemi

Kış mevsiminde çiçek açar. Genellikle 3-5 yaşlarına geldikten sonra çiçek açmaya başlarlar. Bir kökten 10 kadar bitki çıkabilir ve yeteri kadar ışık alıp fazla sulanmadıklarında ise daha hızlı gelişirler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica