Kulak İltihabı Belirtileri Nedenleri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kulak İltihabı Belirtileri Nedenleri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kulak İltihabı Belirtileri Nedenleri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kulak iltihabı yetişkinlerde çocuklarda olduğu kadar yaygın değildir, ancak daha ciddi olabilirler. Yetişkinlerde kulak enfeksiyonu semptomları, komplikasyonları önlemek için bir doktor tarafından yakından izlenmeli ve teşhis edilmelidir.

Kulağın üç ana kısmı iç, orta ve dış kulak olarak bilinir. Enfeksiyonlar orta kulak ve dış kulakta en yaygın olanıdır. İç kulak iltihabı daha az sıklıkla rastlanır ve bazen başka bir duruma işaret eder.

Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde kulak iltihabının belirtileri, yere bağlı olarak değişir ve içerebilir, bunlar; iltihaplanma ve ağrı, dokunuş hassasiyeti, işitme değişiklikleri, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, ateş, baş ağrısı, kulakta şişmedir.

Kulaktan gelen deşarj, daha ciddi bir hususun belirtisidir ve derhal bir doktor tarafından teşhis edilmelidir.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Orta kulak, kulak zarının hemen arkasındaki bölgedir. Orta kulak enfeksiyonları tipik olarak ağızdan, gözlerden ve burun kanallarından gelen bakteriler veya virüsler kulak zarının arkasında sıkıştığında ortaya çıkar. Bazı insanlar, işitme güçlüğüne sahip olabilirler, çünkü iltihaplı bir kulak zarının sesin duyulması gereken kadar hassas değildir. Ayrıca, kulak zarının arkasında, işitme güçlüğüne neden olabilecek bir sıvı veya kir birikimi de vardır. Etkilenen kulak su altında kalmış gibi hissettirebilir.

Enfeksiyonun oluşturduğu basınç nedeniyle kulak zarı yırtılır veya patlarsa, sıvı kulaktan akabilir. Ateş ve genel yorgunluk, orta kulak enfeksiyonuna da yol açabilir.Soğuk algınlığı, grip ve alerjiler orta kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Östaki tüpleri kulaktan burna ve boğaza bağlar ve kulaktaki basıncın kontrolünden sorumludur. Onların konumu mikroplar için kolay hedeftir.

Dış Kulak İltihabı Nedir?

Dış kulak, kulak zarının dışındaki kulak kanalından kulağın dış açıklığına kadar uzanır. Dış kulak iltihabı kulak dışındaki kaşıntılı bir döküntü ile başlayabilir. Sıcak, karanlık kulak yolu mikropların yayılması için mükemmel bir yer ve dış kulak enfeksiyonu sonucu olabilir. Dış kulak enfeksiyonları, pamuklu bez veya tırnak gibi yabancı cisimlerin kulak zarının tahriş veya yaralanmasından da kaynaklanabilir.

Kulak İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Kulak iltihabına virüs veya bakteri neden olabilir ve zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanlarda daha sık görülür. Yetişkinlerde görülen kulak enfeksiyonları tipik olarak virüsler, mantar veya bakteri gibi mikroplardan kaynaklanır. Bir kişinin bulaşma biçimi genellikle aldıkları iltihap türlerini belirler.

Diyabet, kulak enfeksiyonuna yakalanma olasılığının arttığı başka bir risk faktörüdür. Egzama veya sedef hastalığı da dahil olmak üzere kronik cilt koşulları olan insanlar, dış kulak enfeksiyonlarına da eğilimli olabilirler.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmelisiniz?

Kulak iltihabı çoğu vakada kendi kendine iyileşebilir, bu nedenle küçük bir kulak ağrısı size endişe vermeyebilir. Belirtiler 3 gün içinde düzelmediyse, genellikle bir doktora görünmelidir. Ateş veya denge kaybı gibi yeni belirtiler ortaya çıkarsa derhal bir doktora görünmelidir.

Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Sebeplerine bağlı olarak, bazı enfeksiyonlar tedavi edilmeden temizlenir. Belirtiler bu süre zarfında yönetilebilir ve bir doktor iyileşme sürecini hızlandırmak için diğer tedavileri önerebilir.

Kulak İltihabında Dikkat Edilmesi Gerenler Nelerdir?

Bazı basit günlük adımlar birçok kulak enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur. Bazı temel hijyen önerileri ve yaşam tarzı seçimleri önlemeyi de destekleyecektir. Sigarayı bırakmak üst solunum ve kulak enfeksiyonlarını önlemede önemli bir adımdır. Dış kulak, yüzme veya banyo yaptıktan sonra düzgün bir şekilde temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Uzmanlar, öncelikle kulaklara su kaçmasını önlemek için kulak tıkacı kullanmanızı önerir. Bir kişi, kulakları temizlemek için pamuklu bezleri veya başka nesneleri kullanmamalıdır; kulak kanalını ve kulak zarını inceltip bir enfeksiyona neden olabilir. Mevsimsel alerjileri ve cilt koşullarını tedavi etmek, kulak iltihabının önlenmesinde gerekli adımlardır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica