Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir?  Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kulak çınlaması kişilerin yaşam kalitelerine kötü yönde etki eden bir durumdur. Uğultu, cızırtı gibi sesler duyduklarını belirtmektedirler. Yapılan araştırmalar neticesinde kişilerin %10 u hayatlarının bir döneminde bu sorunla karşı karşıya kaldıklarını tespit etmişlerdir. Hastalık zaman zaman görülebilirken süreklilikte arz edebilmektedir. Sürekli çınlama olması durumunda kişiyi oldukça fazla bir şekilde rahatsız etmektedir. Tek kulakta sorun olabilirken, aynı anda iki kulakta da çınlama olabilmektedir. Sesin kalınlığı değişkenlik gösterebilmekte kalın ve ince seste çınlamalar meydana gelebilmektedir. Sizde kulak çınlaması hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? 

Tıpta tinnitus olarak adlandıran kulak çınlaması bireyin bir yâda her iki kulakta yâda kafatasında, zaman zaman yâda sürekli olarak duyduğu kuş sesi ıslık sesi metale vurulurmuş sesi ve zil sesi gibi tanımladığı bazen dışarıdan da duyulabilen bir ses duymasıdır. Her yaş grubunda görülebilmektedir. Çınlama sadece bir hastalık olarak değil, ses sistemlerindeki diğer sorunlarında habercisi olarak ta adlandırılmaktadır.

Kulak Çınlamasının Nedenleri Nelerdir?

Bu sorunun nedenlerini sadece bir neden ile adlandırılması yanlıştır. Basit nedenlerden kaynaklı olabilirken bazı durumlarda ciddi sorunlarda olabilmektedir. Kulak kiri, sinüzit, alerji, tansiyonun düşük yâda yüksek olması, kulak enfeksiyonları, kulak zarında oluşan sorunlar, işitme sinirlerinde oluşan hasarlar, orta kulakta kas sorunları, boyun kireçlenmesi- troid hastalıkları, şeker hastalığı, östaki tüpünün genişlemesi gibi birçok nedenden kaynaklı olarak kulak çınlaması hastalığı meydana gelebilmektedir. En çok karşılaşılma nedeni ise ileri yaşta gruplarında kulak işitme sinirlerinde hasarların meydana gelmesidir. Herhangi bir nedenden kaynaklı olabileceği gibi ciddi sorunlarında habercisi olabilir. Bu sorun ile karşı karşıya iseniz mutlaka bir uzman tarafından muayene olmalı ve nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Sizlerde bu hastalığının belirtilerini bilmek ister misiniz?

Kulak Çınlamasının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığa yakalanmış kişilerde tek bir ton algılaması yoktur. Saat üzerinde bulunan saniyenin çıkardığı ses gibi, yâda daha hızlı şekilde tuhaflar sesler hissedebilirler. Pat pat yâda çıtırtı şeklinde sesler duyabilirler. Sesler bazen kalın iken bazen ince tonda geliyormuş gibi hissedebilirler.

Kulak Çınlamasıdan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Gürültüden uzak durulması, yüksek tansiyon yâda düşük tansiyon hastası ise tedavi edilmesi, kan basınçlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeli, uzun süre telefonda konuşmamalı ve kullanılmış olan bir ilaçta bu tarz yan etkilerin olduğu belirtilmiş ise zorunluluk olmadığı sürece kullanılmamalıdır. Tüm bu yöntemleri uygulanması durumda çınlama sorunu ile karşı karşıya kalma riski de azalacaktır.

Kulak Çınlamasının Tedavisi Nedir?

Tek bir nedene bağlı bir hastalık olmaması nedeni ile özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Kulak çınlamasının esas nedeni yapılacak araştırmalar ile bulunarak engellenebilirken, bazı durumlarda ise hiç bir neden bulunamaya bilmektedir. Tedavi amaçlı bazı ilaçlar kullanılmasına rağmen bu ilaçlar tam tedavi etmemektedir. Hastanın rahatlaması amacı ile kullandırılmaktadır.

Kulak Çınlaması Olan Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kulak çınlaması kişilerin mutlaka doktor kontrolünde olması ve önerilere aksatmadan iştirak etmesi gerekir. Gürültüden uzak, uzun süreli telefon konuşmalarında bulunmamak gibi kulakları yorucu tüm etkenlerden uzak durmaları hastalığın önlenmesine ve daha ileri seviyeler erişmemesi içinde önlem olacaktır.

Sonuç olarak, kulak çınlaması hastalığı olan kişilerin gerekli olan testleri yapıldıktan sonra altında yatan neden tespit edilmesi durumunda uygulanacak tedavi yöntemi ile kurtulmak mümkündür. İhmal edilip, bir uzmandan destek almamak hastalığın daha ileri derece seviyelere ulaşmasına ve yaşam kalitesinin tamamen düşmesine sebep olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica