Kulak ağrısı neden olur? Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

Kulak ağrısı neden olur? Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kulak ağrısı nasıl geçer?
Kulak ağrısı neden olur? Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

Kulak Ağrısı; Kişilerin en çok korktuğu ağrılar arasında kulak ağrısı başta gelmektedir. Nedeni ise zonklama yapması, ağrının kesintisiz olarak devam edilmesi ve yanma reaksiyonu göstermesindendir. Kulak ağrısı bebeklerde ve yetişkinlerde yaygın olarak görülebilmektedir. Nedenine bağlı olarak her iki kulakta da ağrı meydana gelebilmektedir. Kulak ağrıları ciddi sonuçlar doğurabileceğinden dolayı mutlaka önem verilmelidir. Peki, bu ansızın gelen kulak ağrılarının nedenleri nelerdir?

Kulak ağrısı neden olur?

Kulak ağrısının en başta nedenleri bulunulan ortamdan dolayıdır. Gürültülü ortam da bulunmak kulak ağrılarını tetiklemektedir. Kulağın seslere olan hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Kulak ağrısının diğer nedenleri ise; orta kulakta meydana gelen iltihaplanmalarda toplumda yaygın kulak ağrısı nedenleri arasındadır. Kulak iç kısmında var olan östaki borusunun tıkanması sonucu oluşmaktadır. Soğuk algınlığı, sinüzit, sigara dumanı, alerjik gibi nedenlerden dolayı da östaki borusu tıkanabilmektedir.

Bilinçsiz kulak temizliği, yapılan uçak yolculukları ve hava şartlarından dolayı kulak ağrısı meydana gelebilmektedir. Soğuk zamanlarda kulaktaki hava çıkışı dengesizleştiği için kulakta ağrı oluşmaktadır.

Kulak ağrıları özellikle gece artmaktadır. Vücut gece hareketsiz kaldığı zaman ve yutkunma az olduğu için östaki borusu rahat boşaltım yapılamamaktadır.

Kulak Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

 

En belirgin belirtisi zonklamadır. Zonklamanın yanı sıra şişme, kızarıklık, kaşıntı, akıntı gibi belirtiler takip etmektedir. Kulakta olmayan sıkıntılar kulağı etkiler mi? Vücudumuzun işlevleri yerine getirebilmesi için tüm bölgelerin kusursuz çalışması gerekmektedir. Kulağı etkileyen bölgeler boğaz, diş ve sinüs bölgesidir. Burada ki ağrılar kulak ağrısına neden olabilir.

Bir diğer belirti ise işitme kaybının azalmasıdır. Soğuk algınlığı sonucu kulaktaki östaki borusunun tıkanması ve işitme kaynının azalması da ileri ki günlerde gelecek olan kulak ağrısının işaretidir.

Kulak Ağrısından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Geçirilen boğaz, diş ağrılarından sonra mutlaka kulak muayenesi de yapılmaktadır. Kulakta ağrı yokken muayene olmanın amacı nedir? Çünkü başta ağrı olmazken, daha sonra ağrı meydana gelmektedir. Gürültülü ortamlarda kulak pamuğu kullanılabilir. Gürültülü ortam kulak ağrısına neden olabileceği gibi kısmi işitme kaybına da yol açabilmektedir.

Kulak ağrısı meydana geldiğinde dik oturulması gerekir ve küçük hareketlerle masaj yapılmaktadır. Sakız çiğnemek ve esnemek de kulak ağrısını azaltmaya yönelik hareketler olarak uygulanabilmektedir.

Kulak Ağrısının Tedavisi Nedir?

Kulak ağrısı meydana geldiğinde hemen doktora gitmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kişi evde neler yapabilir sorusuna cevap vermek gerekir. Peki evde yapılabilecek bitkisel kürler var mıdır? Öncelikle yapılacak olan kürler az miktarda uygulanmalıdır. Kuru soğan suyu kulak ağrısına iyi gelmektedir. Kuru soğan rendelenerek çıkan suyunu kulağa damlatmak ya da kulak pamuğuyla kulak içine nazikçe sürülmelidir.

Kulak ağrısı olduğunda sıcak ütü ile ısıtıldıktan yarım saniye sonra kulağa koyulabilir. Kulak ağrısında bol sıvı tüketmenin olumlu olmasının yanı sıra ağır aktivilerden de uzak durması gerekmektedir.

Kulak Ağrısı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Mevsimsel durumlara dikkat edilmelidir. Soğuk havalarda kulak kapatılmalıdır. Eğer kişi de alerjik bir durum var ise de kulak ağrısına dikkat edilmelidir. Kulak ağrısı olduğunda kulağın içine kesinlikle bir materal sokulmamalıdır. Önceden kulak ağrısı ile ilgili bir hikayeye sahip olan kişiler vücudun verdiği sinyaller uyarı niteliği taşımalıdır.

Öneri ve Okura Sorular

Bilinçsizce müdahaleler hiçbir hastalık ve ağrı için uygun değildir. Eğer önceden kişi de denenmiş ve fayda alınmış ise uygulamaya geçilmelidir. Bilgi dışı ürünler kullanmak ağrıyı azaltmak yerine daha da fazla arttırabilmektedir. Kişi kendi başına kulak damlası kullanmamalıdır. Doktor önerisinde olan ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica