Kronik Bronşit Nedir? Kronik Bronşitin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kronik Bronşit Nedir? Kronik Bronşitin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Kronik Bronşit Nedir? Kronik Bronşitin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kronik bronşit nedir? ve korkulması gerekir mi, akla gelen önemli bir soru olup, yazının ilerleyen bölümlerinde detaylıca cevaplandırılacaktır. Sağlık koşullarının kötü olması ve sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklar sonucu sessizce ilerleyen bir solunum hastalığıdır. Kronik bronşit, akut bronşite göre daha geç iyileşir ve yılların geçmesi ile birlikte solunum yetmezliğine kadar ilerleyen ciddi bir hastalıktır.

Kronik bronşitin en önemli belirtisi iki yıldan uzun süre ve bir aydan uzun süren öksürük şikayetidir. Kronik bronşit bu özelliğinden dolayı verem hastalığını çağrıştırsa da yapılan testler sonucuna göre, verem olup olmadığı anlaşılır.

Kronik Bronşitin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kronik bronşite neden olan etkenler tam olarak bilinmemekle birlikte; sigara ve dumanı, hava kirliliği ve solunum enfeksiyonları olarak kabul edilir. Bunların dışında nemli veya tozlu ortamlar, kötü hava koşulları ve solunum hastalıkları kronik bronşite neden olabilir.

Kronik bronşitin en temel belirtileri; şiddetli ve uzun süren öksürük ve yoğun olarak balgam çıkarmadır. Gece artan öksürükler nedeniyle hasta uykudan uyanır ve uyuma sorunu yaşar. Hasta çok çabuk yorulur ve nefesinde hırıltı mevcuttur. Bronşlar daraldığı için nefes alıp vermede hasta zorluk çeker. Ateş, bulantı gibi hastalık belirtileri görülmez.

Akut bronşit, kronik bronşiti tetikler mi? Tekrarlanan akut bronşit atakları, solunum yollarında hasara neden olarak, kronik bronşite dönüşür.

Kronik Bronşit Hastalığının Tedavisi Nedir?

‘’Kronik bronşit en çok hangi mevsimde görülür? ‘’ sorusuna cevap vermek gerekirse, hava şartlarının kötüleştiği ve buna bağlı olarak hava kirliliğinin arttığı sonbahar ve kış mevsimlerinde, kronik bronşit hastalığının görülme oranı daha fazladır.

 • Hastalığın en önemli tedavisi, kronik bronşit olmadan önce hastalıktan korunmaktır. Yani başta sigara olmak üzere solunum yollarına zarar veren alışkanlıklardan uzak durulmalı, hava kirli olan ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır. Mevsim değişikliklerinde hastalığın ataklarının artmaması ve ilerlememsi için grip ve zatürre aşısı olunmalıdır.
 • Hava kirliliğin yoğun olduğu zamanlarda mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması, yaşanılan ortamın düzenli olarak havalandırılması Hastalığın tetiklemesi açısından önemlidir. Ayrıca mevsime göre giyinmek, düzenli ve dengeli beslenmek ve hareketli olmak birçok hastalığı engelleyeceği gibi, kronik bronşit hastalığının tedavisinde önemli korunma yollarıdır.
 • ‘’Nefes açıcılar, kronik bronşit hastalarına iyi gelir mi?’’ diye sorulursa, hiç düşünmeden nefes açıcıların sıcak suya karıştırılarak kullanılması kronik bronşit hastalarını rahatlatır. Çünkü akciğer kanallarının açılmasını sağlayarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Bu da akciğerin hasar görmesini engeller.
 • Kronik bronşit sırasında görülen öksürük ataklarını azaltmak için eşit miktarda portakal su ve sıcak su karıştırılmalı ve ataklar azalana kadar, iki saatte bir bu karışımdan içilmelidir.

Kronik Bronşit Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Kronik bronşit hastaları, doktor ile muayenesi sonucunda verilen ilaçları düzenli kullanarak; bronşite neden olan etkenlerden uzak durmalıdır. Özellikle grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için ekstra çaba harcamalıdır. Bunun dışında kronik bronşit olunduğunda bazı besinlerden uzak durulması gerekir.
 • Süt ve süt ürünleri; sağlık için çok faydalı bir besin olmakla birlikte, içerisinde doymuş yağ bulunmaktadır. Kronik bronşit ataklarında süt içilmesi doymuş yağ tüketmeye neden olduğu için; balgam artışına sebep olmaktadır. Bu da nefes alıp verirken rahatsızlığa sebep olur. Mutlaka süt ve süt ürünleri tüketmek isteniyorsa yağsız süt, az yağlı peynir ve yoğurt tercih edilmelidir.
 • Kızarmış Yağlı yiyecekler; doymuş yağ açısından zengin oldukları için bronşit hastalarının uzak durması gereken besinlerdendir. Kızarmış yiyecekler yerine buğulanmış, fırınlanmış ya da haşlanmış, ızgara yapılmış gıdalar tercih edilmelidir.
 • Şekerli yiyecek ve içecekler, gazlı içecekler, şeker ve çikolatalar; bağışıklık sisteminin dengesini bozarak kilo alımına sebep olurlar. Alınan kilo nedeniyle zaten nefes alıp vermede yaşanan zorluk artış gösterir.
 • Alkol ve alkollü içecekler, sinir sistemini etkiler ve bu da hava yollarının temizlenmesi için gerekli olan öksürük ve hapşırma refleksinin yavaşlamasına sebep olur. Vücuttaki sıvı ihtiyacının azalmasına neden olduğu için mukusu sertleştirir ve öksürükte zorlanmaya neden olur. Sigara kesinlikle içilmemeli ve hatta sigara içilen ortamda dahi bulunulmamalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica