Kronik Böbrek İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kronik Böbrek İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kronik Böbrek İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kronik Böbrek İltihabı; Kanın içinde bulunan zararlı maddeleri süzen, sidik salınışını sağlayan, sağ ve sol tarafta birer tane olarak omurganın iki yanında var olan organlara böbrek adı verilir. Ortalama olarak boyu 9 cm ile 13 cm arasında değişmektedir. Sol böbrek az bir oranda olsa da sağ böbrekten daha büyüktür. İnsanda önemli bir organdır ve karın bölgesinin arka kısmında yer alır. Böbrekleri üst kısımda yer alan kaburgalar korumaktadır. Görünüş olarak böbrekler bir fasulye tanesine benzemektedir.

Kronik Böbrek İltihabı Nedir?

Kronik böbrek iltihabı hastalığı, kronik nefrit olarak da bilinen bir bakteriyel hastalıktır. Belli bir sebep dayanmadan hiç bir etken ortada olmadan vücudun savunma hücreleri tarafından işgal edilmesi halinde ortaya çıkar.

Kronik Böbrek İltihabının Nedenleri?

Kronik böbrek iltihabı hastalığı bir çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. En çok rastlanma sebebi alerjik reaksiyon sonucu olmaktadır. Tedavi edilebildiği gibi aynı zamanda da böbrekte tedavisi mümkün olmayan hasar da bırakabilmektedir. Aşırı ağrı kesici kullanımı böbrek yetmezliğine neden olduğu gibi kanser ve depresyon ilaçları da kronik böbrek iltihabına neden olduğu görülmektedir.

Kronik nefrit hastalığına neden olan bir başka durumda kanda kalsiyum oranının yüksek olmasından olur. Bunun yanında akut nefrit sorunu yaşayan kişi tedavi olmadığı takdirde kronik böbrek iltihabı sorunu başlar.

Enfeksiyon gelişmesi de kronik böbrek iltihabının nedenleri arasında yer alır. Henoch - Schönlein Purpura ile hemolitik üremik sendromlar da en yaygın olarak kronik böbrek iltihabı oluşumunu sağlamaktadır.

Kronik Böbrek İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Kronik böbrek iltihabı hastalığına yakalanan kişilerde en belirgin olan belirtiler;

 • İdrar yapılırken kanlı ve ağrılı yapılması
 • Kanda üre miktarının fazla olması
 • Kesilmeyen sürekli olarak devam eden bel ağrısı
 • Kan basıncının yüksek olması
 • İştah azalması
 • Kansızlık sorunu
 • Bacak bölgesinde su ve ödem oluşması
 • Kaslarda ağrı oluşumu
 • İdrarda iltihap hücresi oluşumu

Kronik Böbrek Hastalığından Korunma Yolları

Kronik böbrek iltihabından korunmak için kullanılan ilaçlara dikkat edilmeli, enfeksiyon kapma riski olan yerlerden uzak durulmalıdır. Düzenli olarak doktor kontrolünde olmak da önemlidir.

Kronik Böbrek İltihabı Hastalığının Tedavisi Nedir?

 • Kronik böbrek iltihabı hastalığının tedavi olması için birçok tedavi şekli bulunmaktadır. Bu yöntemler;
 • İmmünoterapi biyolojik bir tedavi şeklidir. İltihabın kontrol edilerek bağışıklık sistemini kullanmaya yardımcıdır. İlerlemeyi
 • Steroid tedavi yöntemi, yan etkileri olsa da en hızlı şekilde yapılan tedavi yöntemidir. Diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılması önerilir.
 • Diyet, kronik nefrit problemi yaşayan kişiler için diyet önemlidir. Bu hastaların düşük fosfor ve düşük protein alarak beslenmeleri gerekir.
 • Kronik Böbrek İltihabı Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kronik böbrek hastası olan kişilerin tedavilerini geciktirmemeleri gerekir. Tedavi sürecinde de beslenme programına özen göstermelidirler. Ayrıca doktorun tavsiyelerine ve verdiği tedavi şekline bire bir olarak uymaları gerekir.

Sonuç ve Okura Sorular

Vücudun en önemli organı olan ve bir çok işleve sahip olan böbreklerin iyi korunması önemlidir. Herhangi bir sorun yaşandığında uzman bir hekime mutlaka başvurmak gerekir. Aşağıda sorulan soruların bir kaçını yaşayan kişilerin özellik ile doktora gitmeleri gerekir. Ne kadar erken teşhis edilir ise tedavisi o kadar kolay olmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica