Kramp Neden Olur? Kramp Tedavisi Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kramp Neden Olur? Kramp Tedavisi Nedenleri, belirtileri ve tedavisi
Kramp Neden Olur? Kramp Tedavisi Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hemen hemen her gün yaşayabileceğimiz kramp ile ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? Özellikle Türk toplumunda belirli hastalıklar geçiştirilmekte. Onlara karşı önlem alınmamaktadır. Krampta bu hastalıkların arasına dahil edilebilir. İstem dışı kasılma olarak geçen kramp hemen hemen her üç kişiden birinde rastlanabiliyor. Özellikle bol spor yapan bireyler yeterli sıvı alımı gerçekleştirmediği ve akşamları uykudan önce yeterli önlemler alınmadığı için kramp ile sıkça karşı karşıya kalmaktayız. Sizler akşamları uyumadan önce yeterli önlemleri alıyor musunuz? Eğer bu önlemleri dikkate almıyorsanız kesinlikle krampın tedavi yöntemlerini öğrenmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sancılı günler yaşayabilirsiniz.

Kramp Nedenleri Nelerdir?

Kramp hastalığı hemen hemen ülkemizde her bireyde karşılaşılabilen bir durumdur. Özellikle D, B6, B5 ve B1 vitamini eksikliğiniz varsa kramp ile daha sık karşılaşırsınız. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum ihtiyacını karşılayamamakta krampa neden olabilmekte. Eğer vücudunuz çok terliyorsa ve sizde yeterli sıvı alımı yapmamaktaysanız krampa davet çıkarıyorsunuz demektir. Bunların yanı sıra sporla çok içli dışlı olan bireyler yetersiz ısınma veya fazla hareket sonucunda kramp ile karşı karşıya kalabilmekte. Ayrıca sinir sıkışması durumda da bu hastalığa yakalanabilirsiniz. Peki, siz hangi nedenlerden dolayı daha önce kramp geçirdiniz?

Krampların Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?

Hayatınızda sıkça kramp problemi yaşayan bir bireyseniz yaşamınıza spor içeren aktiviteleri eklemeniz gerekiyor. Özellikle az hareket eden bireyler kramp ile daha çok karşı karşıya kaldığı tıbben açıklandı. Ayrıca az sıvı tüketimi de krampa neden olduğu biliniyor. Bu yüzden bolca su tüketmelisiniz. Özellikle yatmadan önce yapılacak germe egzersizleri krampa karşı ciddi bir korunak sağlıyor. Bunların yanı sıra belirli aralıklarla vücudunuza masaj yapmanız da krampa karşı etkili bir önlem. Krampa yakalandığınız da eğer doğal yöntemlerle kurtulamıyorsanız hemen doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Çünkü kramp farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Peki ya siz krampa karşı hangi önlemleri alıyorsunuz?

Kramp Tedavisi Nedir?

Yazımızda belirttiğimiz gibi kramp hastalığı çok sık karşılaşabileceğiniz bir durum. Eğer tedavi yollarını bilmiyorsanız bir süre ağrısını çekmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer evde krampa yakalanmışsanız doğal çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Bunlardan ilki soğuk kompres. İşlem için ilk başta ağrıyan bölgeye sıcak su ile kompres uygulayın. Bölgedeki acı azaldıktan sonra işlemi soğuk su ile yineleyin. Bu işlemden yeteri kadar verim almak istiyorsanız her iki saatte bir tekrarlamalısınız. Karanfil yağı kullanarak da kramp ağrınıza son verebilirsiniz. İlk başta karanfil yağını ısıtın. Isıttığınız yağı ağrı yaşadığınız bölgeye hafifçe sürün. Daha sonra o bölgeye belirli aralıklar ile masaj yapın. Ayrıca kramp problemi yaşayan bir bireyseniz sarı hardalın asidik özelliğinden faydalanabilirsiniz. Peki, siz kramp yaşadığınız da nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz?

Kramplardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Kramp sizin bacak kaslarınızın yoğun bir şekilde belirli olaylara maruz kalması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. İlk başta dikkat etmeniz gereken husus sinir sıkışması. Bunu engelleyebilmek için uzun süre boyunca tek bir pozisyonda kalmamanız gerekiyor. Oturma sürecinizde bol bol pozisyon değişliğine gidin. Krampa yol açan bir diğer etkende yeteri kadar sıvı tüketmemek. Günlük en az iki litre kadar su tüketmelisiniz. Ayrıca fazla alkol kullanan bir bireyseniz alkolde de kısıtlamaya gitmeniz gerekiyor. Bunların yanı sıra doktorunuzun size verdiği bazı ilaçlarda krampa neden olabilmekte. Bu yüzden ilaçlarınızın özelliklerini okuyup doktorunuza durumunuzu anlatmalısınız. Peki ya siz krampa yakalanmamak için ne gibi önlemler alıyorsunuz?


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica