Kör Çıban Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kör Çıban Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kör Çıban Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kör çıban hem erkek, hem de kadınlarda görülen içi iltihaplı, sivilceye benzer yaradır. Derinin enfeksiyon kapması sonucu veya mevsimsel değişiklik zamanı ortaya çıkabilir. Her iltihaplı yara kör çıban mı? Kör çıban ne kadar tehlikeli? Bulaşıcı mıdır? Kör çıbanla ilgili bilinmesi gerekenleri sizlere aktaracağız.

Kör Çıban Nedir?

Derinin yüzeysel bölgesinde, tüy kökleri etrafında biriken iltihap kör çıban sorununa neden olur. Sivilceye benzer olsa da, kör çıban daha enfeksiyon bir sorundur. Enfeksiyona sebep stafilokok bakterisidir. Deriye giren stafilokok bakterisi kıl köklerine yapışarak yağ bezlerine yayılır. İltihaplanma derinin yüzey bölgesinde oluşur. Kör çıban yetişkin yaşlarda daha sık görülür. Vücudun en çok burun, dudak, yüz, kol, bel ve bacak bölgesinde olur. Önlem alınmazsa ve zamanında tedavi olunmazsa derinin diğer bölgelerine de yayılabilir.

Kör Çıban Nedenleri Nelerdir?

Kör çıban hastalığına sebep enfeksiyon stafilokok bakterisidir. Araştırmalar her insanın yüz derisinde az sayıda da olsa stafilokok bakterisinin bulunduğunu gösteriyor. Bunların yaklaşık 10% tehlikeli olabilir. Fakat bu her zaman kör çıban sorununa dönüşmez. Stafilokok bakterisinin deri altına girmesi ve yağ bezlerinde iltihapların yaranmasına neden olması için gerekli ortam lazım. Örneğin, yüz temizliğine dikkat etmemek, başka kişilerin makyaj malzemelerini, havlularını kullanmak stafilokok bakterisinin çoğalmasına neden olabilir. Vücudun direnci aşağı düşerse, bağışıklık sistemi güçlü olmazsa bu bakterilerin enfeksiyona çevrilmesi hızlanabilir. Bazı hastalıklar (hepotit, bronşit, onkoloji hastalıklar, şekerli diyabet) da kör çıban yaranmasına neden olabilir. Dermatoloji hastalıklar, aşırı terleme sorunu, deride görülen çizik, yaralar da stafilokok bakterisinin deri altına girmesine sebep olabilir.

Kör Çıbannın Belirtileri Nelerdir?

Kör çıban yukarıda da belirtildiği gibi vücudun farklı bölgesinde görülebilir. Kör çıban yaklaşık 10 gün içinde oluşur, büyür, iltihabı dışarı atar ve kapanır. İlk belirtisi kıl kökünden derinin yüzey kısmına kadar oluşan kızarıklıktır. İki güne kadar bu bölge büyür ve sertleşir. Kızaran bölgedeki şişkinlik ağrıya neden olur. Dudak, yanak ve kaş çevresinde oluşan kör çıban daha büyük ebatlarda görülür. 3 - 4 gün içinde iltihapla dolmağa başlar. Sarı renkli iltihap üzeri ince tabaka ile kaplı olur. Yüksek ateş, uykusuzluk ve keskin baş ağrıları kör çıban belirtilerindendir.

Kör Çıbandan Korunma Yolları Nelerdir?

Kör çıbana neden olan stafilokok bakterisi insandan insana kolay geçebilir. Özellikle ortak kullanılan yüz havluları kör çıban ve başka enfeksiyon deri hastalıklarına neden olur. Aşırı yağlı ve terleyen deriniz varsa mutlaka gerekli önlemleri alınız. Doğru beslenerek, özellikle mevsim değişikliği zamanı bol vitaminli yiyecekler tüketerek vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirin. Makyaj yaptıysanız mutlaka derinizi iyice temizleyiniz. Yüzünüzü yıkamak için özel sabun kullanın. Vücut havlusu ile yüzünüzü kurulamayın. Diğer kişilerin kişisel temizlik ürünlerini kullanmayın.

Kör Çıbannın Tedavisi Nedir?

Kör çıban tedavi edilebilir. Fakat tedavi dermotolog tarafından yapılmalıdır. Evde kendiniz kör çıbanı sıkmağa ve iltihabı çıkarmağa çalışmayın. Bu iltihabın yayılmasına ve büyümesine sebep olabilir. Doğru yapılmayan tedavi sonrası kör çıban deride iz bırakabilir. Kör çıban tedavisinde antibiyotik içeren merhemler, özel kremler, lazer tedavisi uygulanabilir.

Kör Çıban Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Derinizde her geçen gün büyüyen ve ağrı veren yara var mı? Çıbana neyin neden olduğunu biliyor musunuz? Bu gibi durumlarda doktora görünmelisiniz. Kör çıban önlem alındığında kısa sürede tedavi olunabilen bir durumdur. Eğer kör çıban sorununuz varsa ve onun yayılmasını istemiyorsanız, o zaman deri temizliğine özen gösteriniz. Kullandığınız makyaj ve temizlik süngerlerini sık sık yenileyin.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica