Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar
Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenler bankaya başvuru yapmadan önce gereken evrakları hazırlamalıdır. Konut kredisi için gerekli evraklar eksiksiz şekilde tamamlanırsa, kredi onay süreci de kısalır. Gayrimenkul fiyatlarının giderek yükselmesi ev alımında konut kredisine başvurularının artmasındaki en önemli etkendir. Ev alım sürecinin iyi yönetilmesi açsından konut kredisi başvurusundan önce gereken evrakların titizlikle tamamlanmasında yarar var.

Konut Kredisi İçin En Önemli Aşama Gelir Belgesi Sunmak

Tüm kredi başvuruları için önemli olan gelir belgesi, konut kredisi başvurusunda da aranan evraklar arasında ilk sırada yer alır. Beyan edilen gelirin yasal olarak geçerliliği bulunmalı. Söz ile yapılan beyan değil devlet tarafından kayıt altına alınmış gelir beyan edilmeli.

Emekli olanlar için bankadan alınacak emekli maaşını gösterir belge, çalışanlar için maaş bordrosu, mülkleri olan için kira kontratları gelir belgesi olarak sunulabilir. Gelir belgesi olmadan konut kredisi almak mümkün olmaz.

Konut Kredisi İçin Gereken Diğer Evraklar

Konut kredisi için gerekli evraklar arasında kişinin ödeme durumunu yansıtan evraklar dışında alınacak konutun durumunu gösteren bazı evraklarda bankaya sunulmalı. Proje halindeki yani yapımına henüz başlanmamış olan bir yapı için kat irtifakı ya da inşaat ruhsatı beyan edilmeli. Yapımına başlanan ancak henüz tamamlanmayan yapılar içinde kat irtifakı sunulmalı. Yapımı bitmiş olan yapılar içinde kat mülkiyeti ysunularak konut kredisi başvurusu yapılabilir. Kat mülkiyetinin sunulması için hem yapının bitmesi, hem de iskan izninin alınması gerekli.

Konut Kredisi Başvurusunda Ekspertiz Raporu Sunulmalı

Konut kredisi için gerekli evraklar arasında evin değerinin belirlendiği ekspertiz raporu da bankaya beyan edilmeli. Bu rapor kişinin kendisi tarafından ya da bankanın aracılığıyla bir bilirkişi ile anlaşarak hazırlanır. Ekspertiz raporu bilirkişi tarafından direkt olarak bankaya sunulur. Bu rapor krediyi kullanmak isteyene gösterilmez.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica