Kolesterol yüksekliği nedir? Kolesterolün Düşürülmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Kolesterol yüksekliği nedir? Kolesterolün Düşürülmesi İçin Neler Yapmalıyız?
Kolesterol yüksekliği nedir? Kolesterolün Düşürülmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Kanda Kolesterol Yüksekliği;Genel anlamda bir yağ çeşidi olan kolesterolün, iyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol (LDL) olarak kabul edilen iki türü bulunuyor. Kolesterol vücudun ihtiyaç duyduğu ve birçok hormonun üretilmesini sağlayarak, vücudun bağışıklık sistemine ve çalışma mekanizmasına katkı sağlayan önemli yağlardandır. Bu yağların bir kısmını vücut kendisi oluştururken bir kısmı da hayvansal yağlardan vücuda nüfuz eder. Vücudun bütün damarlarında ve beyinde bile çok miktarda kolesterol bulunur. Kolesterol ayrıca, vücutta mikroplarla savaşır, kandaki alyuvarların daha güçlü olmasını sağlar, sinir dokularını sağlamlaştırır ve birçok dokunun su dengesini olması gereken seviyeye getirir.

Kolesterol yüksekliği nedir?

Kandaki LDL'nin 130 mg/dl’den yüksek olduğu durumlar, kolesterol yüksekliği olarak kabul edilir. Yüksek kolesterol en çok kalbe giden damarlara zarar verir, bu damarlarda biriken kolesterol damarın daralmasına ve ileri safhalarda tamamen tıkanmasına sebep olarak, kalbe gitmesi gereken kanı azaltarak, kalbin düzenli çalışmasını engeller. Bu yüzden kolesterol bir kalp damar hastalığı olarak da bilinir. Kolesterol ayrıca, kandaki yağ dengesinin bozularak artmasına, gece körlüğü de denen görme bozukluklarına, bazı bölgelerde yağ tümörlerinin oluşmasına, karaciğer ve dalağın şişerek büyümesine, siroza ve damar sertliği ile cinsellikle ilgili birçok probleme neden olabilir. Kolesterol kan dolaşımına direkt olarak etki ettiğinden, böbrek ve beyin rahatsızlıklarının da sebepleri arasındadır.

Yüksek Kolesterolün Sebebi Nedir?

Kandaki kolesterolün yükselmesine sebep olan konular halen bilim adamları tarafından tartışılmakta ve bir çok sebep üzerinde mutabakat sağlanamamıştır. Buna rağmen genel olarak; doymuş ve hayvansal yağların fazla tüketilmesi, aşırı sıkıntılı ve stresli yaşam tarzı, nikotinin kolesterolü damara yapıştırmasından dolayı sigara kullanımı, alkol bağımlılığı, hareketsizlik ve bundan dolayı oluşan aşırı ve ani kilo alımları, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve tiroid bezinin istenilen seviyede çalışmaması, kandaki kolesterolün yükselmesine sebep olduğu konusunda, büyük oranda bilim adamları arasında fikir birliği bulunuyor. Kolesterol çoğunlukla karaciğer tarafından üretilmekte olduğundan, karaciğerde oluşan problemler bu yükselmeye direkt etken olarak gösteriliyor.

Kan yağlarının yükselmesine neden olan faktörler nelerdir?

 • Yaş ve cinsiyet
 • Sigara içilmesi
 • Yüksek lipoprotein varlığı (kandaki yağ türü)
 • Genetik faktörler (aile geçmişi)
 • Yüksek tansiyon
 • Düzensiz beslenme
 • Hareketsiz yaşam
 • Obezite
 • Doymuş yağ ve trans yağ içeriği yüksek gıdaların tüketimi
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Tip 2 diyabet
 • Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidizm)
 • Kronik böbrek hastalığı

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?

Yüksek kolesterol hastalığının belirtileri; gözün alt kısmında siyah lekelerin oluşması, ağızda sürekli bir acı tat hissedilmesi, vücutta sarı lekelerin oluşması ve giderek artması, gözün beyaz kısmında sarılıklar oluşması (benekler şeklinde), hastanın kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesi, ter ve nefesin kötü ve ağır kokulu olması, görme problemlerinin oluşması, sürekli olarak tekrarlanan baş ağrılar ve baş dönmeleri, iştahsızlık ve sindirim bozuklukları, uykusuzluk, ruhsal çöküntü ve göğüs ağrıları olarak sıralanabilir.

Kolesterolden Korunma Yolları Nelerdir?

Yüksek kolesterolden korunma yollarının başında, sağlıklı ve dengeli beslenme geliyor. Hayvansal yağların yerine zeytinyağının kullanılması ve yemeklerde kızartma türlerinden uzak durularak vücuda girecek zararlı yağların azaltılması, alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulması ve spor yapılması kolesterolün dengede tutulmasını sağlıyor.

Kolesterol Yüksekliğinin Tedavisi Nedir?

Kolesterolü normal seviyenin üstünde olan hastaların beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve kandaki yağ oranını düşüren haplarla beslenmenin takviye edilmesi, yüksek kolesterolün en yaygın tedavi yollarındandır. Bu tip hastaların, beslenme uzmanlarına sevk edilerek, verilen diyet programına uyması sağlanır.

Kolesterol Yüksekliği Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kolesterolü yüksek olan hastalar uygulayacakları diyete takviye olarak düzenli egzersizler yapmalı ve uzun süreli hareketsiz kalmaktan uzaklaşmalıdır. Yemek seçme konusunda titiz davranmalı, özellikle hazır yemek alışkanlıklarından vazgeçmelidir. Yemeklerde haşlama ve fırın yemekleri yenmeli, sebze, tahıl ve meyve ağırlıklı beslenmeye önem vermelidir. Ayrıca doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı ve rutin sağlık kontrollerini aksatmamalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Yüksek kolesterolün çoğunlukla bilinçsiz beslenmenin sonucu olduğu unutulmamalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica