Kolera Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kolera Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kolera Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kolera en tehlikeli enfeksiyon hastalıklardan biridir. Çok kısa bir sürede bulaşabilme özelliği olduğundan ve 50 % durumlarda tedavi olunmazsa ölümle sonuçlanan bir hastalık olduğu için biyoloji silah olarak tanımlanıyor.

Kolera Nedir?

Kolera hastalığı hijyen sorunu ve nüfus kalabalığı olan ülkelerde daha çok yaygındır. Hastalığın ilk yayıldığı ülkelerden biri Hindistan’dır. Kolera hastalığının bulaşma sebebi Vibrio Cholerae adlı virüstür. Virgül işaretine benzer olan bu virüs hızlı hareket edebilme özelliğine sahiptir. Bu mikro organizma ilk olarak 1883 senesinde alman bilim adamı Robert Koh tarafından öğrenilmiştir. Aşırı sıcak havaya dayanıklı olan bu virüs genelde kuraklık olan bölgelerde daha hızla yaygınlaşır. Sıcak ülkelerde bu hastalıktan her sene on binlerle insan ölüyor.

Koleranın Nedenleri Nelerdir?

Kolera hastalığının nedenlerinden biri kirliliktir. Hijensizlik bu virüsün yayılma sebeplerinden bir diğeridir. İnsan dışkısının suya karışması ile beraber yayılmakta. Eskiden sadece sıcak ülkelerde görülen bir hastalık olsa da, dünyada 90 ülkede bu hastalığa bulaşanlar vardır. İnsan organizmasına giren bu virüs mideden bağırsaklara doğru yönelir. Organizmaya giren virüs 2-3 gün içinde çoğalmağa başlar. Yaydıkları toksin - kolerogen, bağırsaklarda sıvı akıntılarına neden olur. Bu hastalık şimdiye kadar yalnız insanlarda görülmüştür.

Koleranın Belirtileri Nelerdir?

Organizmadaki virüsün bağırsaklara yaydığı toksin kısa sürede ishale neden olur. İnsan vücudu hızlı şekilde sıvı kaybına uğrar. Mide bulantısı artar. Hastalık kendini aşırı belli ettiği kadar, sadece ağrısız şekilde de gösterebilir. Hasta kişi gün içerisinde 20 litreye kadar sıvı kaybeder. İshal sayısı 20 üzerinde olur. Bu durum hastalığa yakalanmış kişide halsizliğe yol açar. Kulaklarda ve dudaklarda morartı oluşur. Vücut ısısı düşer ve deri solmağa başlar. Göz kapakları aşağı düşer.

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir?

Kolera hastalığı genellikle suyolu ile bulaştığı için ondan korunmak için mutlaka temiz su tüketilmelidir. Peki, musluk suyu hastalığa neden olabilir mi? Yapılan araştırmalar musluk suyundan içme amaçlı kullanmağı sakıncalı buluyor. Özellikle küçük yaşlı bebeklere kesinlikle musluk suyu verilmemelidir. Sık sık ellerinizi temiz suyla sabunlayarak kendinizi bu hastalıktan koruyabilirsiniz. Aldığınız meyve ve sebzeleri mutlaka yıkayarak tüketmeli, yiyeceklere veya içeceklere ise işlem görmüş ve filtreden geçmiş su kullanmalısınız. Steril ve hijyen olmayan ortamlardan kesinlikle balık ve balık ürünleri almayınız. Ortak kullanılan havuzlardan, tuvaletlerden mümkün kadar uzak durunuz.

Koleranın Tedavisi Nedir?

Kolera bulaşıcı bir hastalık olduğundan onun tedavisi doktor gözetimi altında hastanelerde yapılmalıdır. Zamanında tedavi olunan hastaların 90% iyileşebilir. Tedavinin önemli kısmı vücudun sıvı dengesini kontrol altına alabilmektir. Yardım amaçlı antibiyotik tedavi uygulanabilir. Hastanın yakın çevresi de risk gurubuna ait edildiğinden hastalığı önlemek için testler yaptırmalıdır. Hastanın bulunduğu oda, kullandığı eşyalar mutlaka özel ilaçlarla dezenfekte edilmelidir.

Kolera Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kendisi kolera hastası olan veya yakınında kolera hastası bulunan kişiler hastalığın bulaşmasını önlemek için tecrit olunmalıdır. Kesinlikle hasta biri ile ortak eşyalar kullanılmamalıdır. Mutlaka ellerinizi sabunla yıkayınız. Hasta kişi tedavi süresi boyunca evde kalmamalıdır. Bu hastalığın daha da keskinleşmesine neden olabilir. Hastalığın salgın hale dönüştüğü dönemlerde özel olarak hastalıktan korunma aşıları yapılıyor. İshal rahatsızlığı 2 günden fazla süren kişilerin mutlaka doktora gitmeleri gerekir.

İçtiğiniz veya yemeklerde kullandığınız suyun temiz olmasına emin misiniz? Aldığınız balık, midye gibi deniz ürünleri taze mi? Aniden aralıksız ishal sorununuz mu başladı? Bu gibi durumlar kolera hastalığına yol açabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica