Kızıl Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kızıl Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kızıl isimli hastalık, ateşli hastalıklar grubu içerisinde yer almaktadır. Vücut üzerinde döküntü ve kızarıklıklara sebep olur. Streptokok adlı bakterilerin üretmiş olduğu zehirler ile tetiklenir. Kızı hastalığı, tüm vücut derisi üzerinde döküntüler yaratan, ateş gibi oldukça önemli komplikasyonlara sebebiyet veren bulaşıcı ve akut hastalıklar arasında yer almaktadır. Halk arasında kızılcık hastalığı olarak bilinen bu hastalık, en fazla okul çağında olan çocuklarda görülmektedir. Sonbahar, kış ve ilkbaharın soğuk günlerinde rast gelinen kızıl hastalığına streptocossus adlı bakteri sebep olmaktadır. Öncelikle vücut içerisinde kuluçka periyotundan geçen bu bakteri, bulunduğu bireyin yapmış olduğu solunum ile havaya yayılarak başka bireylere de bulaşabilmektedir.

Kızıl Hastalığı Nedir?

Kızı hastalığını önceden duymadınız mı? Kızıl hastalığı çoğu çocuklar üzerinde görülen bir hastalık olması ile birlikte ateşi de beraberinde getirmektedir. Özellikle soğuk günler içerisinde ortaya çıkan bu hastalık, ateş ile kendini göstermektedir. Kızıl hastalığı bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Hava yolu ile de geçebilen bu hastalığa streptokok adlı bakterinin sebep olduğu kesindir. Kızılcık diye anılan bu hastalık kişinin vücudu üzerinde kızarıklıklara ve döküntülere neden olmaktadır.

Kızıl Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kızıl hastalığının nedenlerini soruyor musunuz? Kızıl hastalığına salgılanmış olan toksin, mukoza ve derilerde döküntülere sebep olan birden fazla streptokok çeşidi yok açar. Bununla beraber bademcik ve yutakta oluşan farklılıklar doğrudan bakterilerin tesiri sonucunda gelişmektedir. Hastalığa sebebiyet veren mikroorganizmalar, olguların büyük kısmında yutak mukozasında yüzeysel olarak yerleştiğinden sebep ile, kızıl vücutta belli bir bölgede meydana gelir. Mikropların yerleşmiş olduğu kısımda salgılamış olduğu toksinler, genel dolaşım yolu ile yayılma göstererek mukoza ve deride döküntü gibi umumi belirtilere sebep olur. Seyrek olan streptokoklar, cerrahi yaralardan, yanık yaralarından ya da doğuma bağlı olarak gelişen yaralardan vücuda girebilmektedir.

Kızıl Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kızıl hastalığının belirtileri nelerdir üzerinde inceleme mi yapıyorsunuz? Kızıl hastalığının kuluçka dönemi genelde 3 ila 7 gün arasında değişebilir. Bu süre, cerrahi kızılı veya loğusallık kızılı türünde çok kısa olabilir. Hastalığın en belirgin belirtileri; yorgunluk, baş ağrısı ve kendini kötü hissetme belirtileridir. Kızıl hastalığı, şiddetli ve ani bir tarzda başlar. Titreme, hız ile yüksek ateş, kusma, baş ağrısı, bulantı, karın derisi ve yüz üzerinde kızarıklık, solunumda zorluk, ağız ve çene etrafında solukluk belirtileri ise hastalıkta müdahildir. Yutma zorluğu, boğaz ağrısı, boğaz ve yutak mukozası içerisinde kırmızılık ve şişlik meydana gelir. Dilin ucu ve etrafı kırmızı bir görünüm alarak içi beyaz bir renk ile kaplanır. Boynun yan tarafları ve üst çenenin arka bölümündeki lenfler şişer.

Kızıl Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kızıl hastalığından korunma yollarını mı düşünüyorsunuz? Kızıl hastalığı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tesirli antibiyotik tedavisi ile beraber kızılın bulaşma ihtimali olan bütün eşyalar dikkat ile dezenfekte edilir. Ardından hastanın iyileşmesinden sonra odası da dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Hastalığın yayılmaması amacı ile hasta olan kişilerin yakınlarında yakalanma riski yüksek olan bireylere penisilin verilir.

Kızıl Hastalığının Tedavisi Nedir?

Kızıl hastalığının tedavisini mi sordunuz? Kızılın tedavisi, etkili antibiyotikler ile yapılmaktadır. Aynı zamanda doktorun uygun gördüğü dozda penisilin de yapılabilmektedir.

Kızıl Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızıl hastası olan kişiler nelere dikkat etmelidir diye kafanızda soru mu oluştu? Kızıl geçiren hastalar, uzanarak dinlenme, hafif ve uyumlu yiyecekler ile sıvı verilmesi gerekmektedir. Hasta bireyde boğaz kuruması var ise yattığı oda havalandırılmalıdır. Ağrılara yönelik aspirin kullanımı olabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica