Kırık Nedir? Kırık Çeşitleri ve Kırık Belirtileri Nelerdir?

Kırık Nedir? Kırık Çeşitleri ve Kırık Belirtileri Nelerdir?
Kırık Nedir? Kırık Çeşitleri ve Kırık Belirtileri Nelerdir?

Kırıklar, tıbbi anlamda kemik bütünlüğünün bozulması anlamına gelir. Kırıklar genellikle darbeye bağlı veya kendiliğinden de oluşabilir. Yaşlıkla beraber artan kırıkların yaşlılardaki başlıca nedeni ise kemik sağlamlığının kaybedilmesidir.

Kırık Çeşitleri Nelerdir?

 • Kapalı kırık: Derinin sağlam olmasına rağmen kemik bütünlüğün bozulmasıdır.
 • Açık kırık: Derinin bütünlüğü bozulmuştur. Bu tip kırıklarda kırık uçları dışarıya doğru çıkabilir. Açık kırıklarda kırıktan başka bazı sorunlarda olabilir. Yaranın açık olması nedeni ile yara mikrop kapmaya elverişlidir. Bu yüzden açık kırıklar daha fazla bakım isteyebilir.
 • Parçalı kırık: Kemiğin birden fazla yerden aynı anda kırılması sonucunda görülür.

Kırıklar genellikle büyük basınçların etkisinde kemiğin kırılması sonucunda oluşur. Kırıklarda 3 farklı sınıflandırma görülebilir. Bunlar; yer değiştirebilen kapalı kırıklar, yer değiştirmeyen yalın kırıklar ve açık kırıklar.

Kırık Belirtileri Nelerdir?

Kırıklarda genel olarak hareket ile artan bir ağrı gözlenir. Kırılan kemik de ise şekil bozukluğu meydana gelir. Kırılan kemiklerde ortaya çıkan bir diğer sorun ise hareket kabiliyetindeki azalmalardır. Ödem ve kanamanın olduğu kırıklarda ise morarma ve çok şiddetli bir ağrı hissedilir. Genellikle kırıklar elle muayene edilerek tespit edilmeye çalışılır.

 • Hareket ile artan ağrı
 • Şekil bozukluğu
 • Hareket kaybı
 • Ödem ve kanama nedeniyle morarma Ağrılı bölgelerin tespiti için elle muayene gereklidir.
 • Ağrı
 • Şişme
 • Morarma
 • Etkilenen bölge etrafında renksiz cilt
 • Açılanma - etkilenen alan alışılmadık bir açıda bükülebilir
 • Hasta yaralı bölgeye ağırlık veremiyor
 • Hasta etkilenen bölgeyi taşıyamaz
 • Etkilenen kemik veya eklemin bir ızgara hissi olabilir
 • Açık bir kırık ise kanama olabilir
 • Kırıklardan korunmak için insanlar kaldırabileceğinden fazla ağırlık kaldırmayı denememelidirler. Ayrıca çok yapılan ani hareketlerden dolayı da kırıklar meydana gelebilir. Genellikle darbeye bağlı olarak meydana geldiği için dikkatli olmalıyız. Ayrıca tedavi sürecinde olduğu gibi günlük hayatta da süt ve süt ürünlerini bolca tüketmeliyiz. Ayrıca sigara içmek kırık tedavisinde olumsuz olarak etki ediyor.

Kırıklarda İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Kırıklar farklı bölgelerde yaşanabileceği için tedavi yöntemleri de kırılan bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak kırılmalarda tedaviye başlanmadan önce, kırıkların yaşandığı andaki ilk yardım daha etkili oluyor. Yanlış bir hareket uygulanırsa zarar görmüş kemik daha da kötü olabiliyor. Bu yüzden ilk yardımları da bu konuda bilgi sahibi olan kimselerin yapması daha iyi oluyor.

Kırklar şüphesi olan hastalarda hastanın hareket ettirilmemesi büyük bir önem taşıyor. Ayrıca kırık şüphesi olan bölgenin sıcak tutulması hasta için daha iyi oluyor. Kollarda meydana gelen kırıklarda ise hastanın yüzüğü ve saatinin çıkarılması gerekiyor. Çünkü eğer çıkarılmazsa ödem ve doku hasarı meydana gelebiliyor. Ayrıca kol kırıklarında parmaklar sargı dâhil dışarıda bırakılması gerekiyor. Çünkü parmaklar sorunların habercisi oluyor. Eğer parmaklarda herhangi bir morarma ve şişme meydana gelirse hekime başvurulması gerekiyor. Kırık şüphesinin olduğu bölgede ise ani hareketlerin yaşanması ise ağrıyı arttıracağı gibi olumsuz birçok etkiye yol açabiliyor. Açık kırıklarda ise yaranın temizlenmesi öncelikli bir durumdur. Yara temizlendikten sonra temiz bir bez yardımıyla kapatılmalıdır. Kol ve bacaklar ise kırık anında yukarıda tutulur. Kırık bölgelerden sık bir şekilde nabız ve derinin rengi kontrol edilir.

Kırk Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kırık tedavisinde kan dolaşımı oldukça önemlidir. Bu yüzden kişi olabildiğince dengeli beslenmelidir. Kırıklar oluştuğu andan itibaren vücut tarafından onarılmaya başlanır bu yüzden kişi olabildiğince dengeli beslenmelidir.

Kırık sonrası oluşan morluklar genellikle hastaları korkutur. Ancak morluklar iyileşmenin habercisidir aslında. Çünkü kırık tamiri için görevli olan hücreler kırık olan bölgeye toplanır. Bu yüzden de bu bölgede morluk gözlenir.

Kırıklardan sonra iyileşme süreci genellikle 2 ay kadar sürer. Çünkü yeni oluşan dokuların sertleşmesi ve yük taşıyabilecek duruma gelmesi bu kadar sürer.

Sigara içmek ise kırıkların iyileşmesini zorlaştırıyor. Bu yüzden sigara içmemek gerekiyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica