Kemik Eklem Veremi Tüberkülozu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kemik Eklem Veremi Tüberkülozu Nedir?  Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kemik Eklem Veremi Tüberkülozu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kemik Veremi; Koch adlı bir mikrobun kemiklere, eklemlere yerleşmesi ve giderek çoğalması ile başlayan hastalık kemik veremidir. Yaşam koşulları kötü olan bölgelerde yaygın olarak rastlanan bu hastalık veremin en tehlikeli ve sıkıntılı bir türüdür. İnsan vücudunda eklemleri hedef alır ve burada yerleşir daha sonra kemik uçlarına doğru hızlı bir şekilde yayılarak ürer. Küçük bir çocukta dahi gelişebilen bu hastalığın yaş sınırlaması yoktur ve kemiklerde yeterli gelişimini sağladıktan sonra zamanla iç organlara kadar yayılır. Kemik vereminin en sık oluştuğu bölgeleri merak ediyor musunuz? Bu hastalık genellikle kalça, omurga, diz ve ayaklarda sıklıkla görüldüğü gibi ellerde ve diz eklemlerinde de görülmesi mümkün oluyor.

Kemik Veremi Nedir?

Kemik vereminin nasıl gelişen bir rahatsızlık olduğu hakkında bilginiz var mı? Yaşam şartlarının düzelmesi ile şimdilerde nadir olarak görülen kemik veremi hastalığı tüberküloz hastalığına sebep olan bakteriye bağlı olarak oluşan kemik hastalığıdır. Tedavi edilmediği takdirde zamanla kalıcı kemik hastalığına hatta iç organlara kadar metastas yaparak, ölümcül hale gelen bir hastalıktır. Çeşitli nedenlere bağlı bir şekilde gelişen bu rahatsızlığın taşıdığı ciddi riskleri nedeni ile erken müdahale edilmesi önemlidir. Her yaş gurubunda görülebileceği gibi genellikle çok ileri yaş gurubunda bağışıklık sisteminin zayıflaması ile kendini gösteren kemik veremi rahatsızlığı ciddi bir hastalık olduğundan ilk belirtileri ile birlikte mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kemik Vereminin Nedenleri Nelerdir?

Tıp dilinde insan vücudunda bulunan uzun kemiklerin son kısmında bulunan kemik yapıcı kıkırdakların işlevini kaybetmesi ile oluşan hastalık kemik veremidir. Her hastalıklarda olduğu gibi kemik veremi de sağlıksız yaşam koşulları, sağlıksız beslenme ve en önemlisi ise bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda gelişen bir hastalık türüdür. Kemik veremi rahatsızlığında beden savunmasını akyuvarlar yapar. Sonrasında ise akyuvarlar devreye girer ve değişerek monosit adı verilen akyuvarlara dönüşür. Monosit zararlı olan besinleri ortadan kaldırmaya çalışır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi yapılabilen bu hastalık gecikilmesi durumunda ciddi sonuçlar doğurur ve hatta ölümcül olabilir. Ancak günümüzde bu hastalıktan ölüm vakaları çok nadir olarak görülür. Ancak geri kalmış toplumlarda oluşan bir durumdur.

Kemik Vereminin Belirtileri Nelerdir?

Kemik vereminin kendini nasıl belli ettiği hakkında bilginiz var mı? Kendini hemen belli etmeyen kemik veremi daha sonraları yüksek ateş, kemik sızlamaları, iştahsızlık, halsizlik, aşırı yorgunluk hali gibi kendini göstermeye başlar. Hareket halinde ya da yük taşındığı zamanlarda kişiler zorlanır ve güç kaybını fark ederler. Ağrılar ise genellikle eklemlerde hissedilir. Ayrıca hastalığın en belirgin belirtilerinden biri de uyuşukluk durumu ve gece saatlerinde aşırı terleme, eklemlerde şişlik hemen kimse tarafından bilinmeyen bir belirtisi de kamburluk gelişmesidir. Eklem iltihabı olarak da kendini gösteren kemik veremi hastalığın meydana gelmesiyle eklemlerde iltihaplanma oluşur ve sonuçta ise kireçlenme ile kendini belli eder.

Kemik Vereminden Nasıl Korunmalıdır?

Kemik veremi hastalığına yakalanmamak için ne yapmanız gerektiğini hiç araştırdınız mı? Öncelikli olarak gelişme çağından itibaren sağlıklı beslenmek tüm hastalıklardan korunmak için olması gereken bir durumdur. Özellikle kemik sağlığı için kalsiyum açısından zengin olan besinler kemikleri güçlendirdiği gibi hastalıklara karşıda bireyleri korur. Eskiden tedavisi neredeyse yok denecek kadar az olan verem hastalığının her türü tıp alanında ki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte kolay tedavi edilebilir hale geldiği söylenebilir. duruma gelmiştir. Doğum sonrası bebeklere yapılan verem aşıları ve doktor önerisi ile bebeklere verilen vitamin takviyeleri ileri ki yaşlarda bu hastalığın gelişmesinin önüne geçer. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücut direncini arttıran besinler almak da önemlidir.

Kemik Vereminin Tedavisi

Çok eski yıllarda tedavisi olmayan kemik veremi şimdilerde teşhis konduğu andan itibaren hemen tedaviye başlanır. Uzmanlar hasta kişiye teknolojik tedavini yanı sıra beslenme konusunda bir reçete verir ve bu reçetede genel olarak kalsiyum değerleri açısından oldukça yüksek olan peynir, süt, yoğurt gibi besinler ve vitamin takviyesi olan haplar vardır. Haplar besinlere destekleyici olup asıl kalsiyum besinlerden alınır. Erken teşhis durumunda hasta ameliyat edilir ve bu ameliyat kesin çözümdür. Ameliyat acısız olduğu gibi hasta kısa sürede ayağa kalkar, eklemlerde bulunan mikrop temizlendikten sonra yeniden kaynar ve yeni ve sağlıklı bir oluşum gerçekleşir. Bazı hastalar ameliyatı kabul etmeyebilir bu durumda ilaç takviyesi ve ağrı dindirici ve rahatlatıcı kremler kullanılabilir.

Kemik Veremi Yakını Hastası Olan Ne Yapmalıdır?

Hastaların yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen kemik veremi bir yakınınıza nasıl yardımcı olacağınızı biliyor musunuz? Belirtilerin hissedilmesi ile beraber kemik ve eklemlerde çok ciddi ağrılar oluşturan kemik veremi bu açıdan da oldukça rahatsızlık verici bir hastalık olduğu gibi kişilerin etkili olduğu bu süreçten itibaren iş ve sosyal aktivitelerini olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle çevrenizde ya da yakınlarınızdan birinde kemik veremi belirtilerini hissedildiği zaman zaman kaybetmeden doktora götürülmeli ve tedavi aşamasında hem psikolojik açıdan hem fiziksel açıdan yardımcı olmak gerekir. İlaç ve gıda takviyesi dışında bu tür rahatsızlıklarda moral çok önemli bir etken olduğu için hasta mutlaka psikolojik açıdan rahatlatılmalı ve iyileşeceği yönünde telkinlerde bulunulması uzmanların önerileri arasındadır.

Kemik veremi her ne kadar günümüz koşullarında çok rastlanılmayan ya da tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık olsa da belirtiler hissedildiğinde zaman kaybetmemek önemlidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica