Kellik Nedir? Nasıl Önlenilir? Kelliğin Nedenleri Nelerdir?

Kellik Nedir? Nasıl Önlenilir? Kelliğin Nedenleri Nelerdir?
Kellik Nedir? Nasıl Önlenilir? Kelliğin Nedenleri Nelerdir?

Kellik Nedir? Kellik insanların kafa kısmında bulunan saçın yaşlandıkça çıkmamasıdır. Kellik genelde erkekler olmak üzere kafada saç çıkmama olayıdır. Kellik babadan oğla aktarılan bir genetik hastalıktır. Genelde İnsanlarda başlıca durumlar oluyor.

Kelliğin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Antibiyotikler

İnsanlar genelde grip olduğunda veya nezle gibi bulaşıcı hastalıklar sonunda hastaneden veya eczaneden antibiyotik alır. Bunun sonucunda antibiyotiğin yan etkisi sonucunda saçlar dökülür. Saçların antibiyotikle etkisi oldukça önemlidir. Antibiyotik almadan önce aile hekiminize başvurabilirsiniz. Genelde kelliğin antibiyotik yüzünden çok satılmaması önemli bir neden olarak görülmektedir. İnsanların günlük yaşantısında antibiyotik almaması ve antibiyotik yerine doğal yollarla hastalığını geçirmesi gerekmektedir.

Stres

Psikolojik olarak insanın kendisini bunalıma sokma olayına stres denir. Stres genelde erkekler ve bayanlarda ve genç yetişkinlerde görülmektedir. Ergenlik dönemine girmiş bireylerde baş gösteren stres kellik yapabilmektedir. İnsanlar bu bunalımda çok fazla durursa stres beyne vurur ve kellik oluşur. İnsan kel olduğunda bile strese girerse o daha kötüdür.

Saça Zararlı Makyaj Ürünleri Ve Şampuanlar

Genelde marketten ve aktarlardan alınan şampuanlar gibi veya bitkisel ürünler günümüzde kelliğe direk etkisi olan durumlardır. Alınan şampuanın markası, kafada kepek yapmaması olağanca durumlardan en önemlisidir. İnsanlar genelde şampuanını marketten veya aktardan alır bu gayet önemli bir durumdur, alacağı marka kepek yapmamalıdır. Erkeklerin kullandığı jöle ve saç spreylerinde kelliğin başlıca nedenlerindendir.

Demir Protein Eksiklikleri

İnsanların günlük yaşantıda kullandığı ve doğal yollarla hazır olarak aldığı demir ve çinko ıspanak ve yeşil olan sebzelerde bolca bulunur. İnsanların saç kaybetmesi sonucunda bu vitamin ve minerali bolca alması önemlidir. Protein tavuk, balık vb. et ürünlerde bulunduğu için et ürünlerini insanın tüketmesi önemlidir. İnsan yediği çok acı yüzünden de kellik yaşayabilir. Ama acı yemek için oldukça fazla acı yemesi gerekmektedir. Acıyı yediğinde, acı başa vurur ve ensesinden aşağı terlemeye başlar ve saç dökülmesi yaşanır.

Genetik

İnsanların annesi ve babasının kel olması durumunda kişinin kendiside kel olması muhtemeldir. İnsanın genetik olarak kel ise bunun kişinin kendisine bir tedavisi yoktur. İnsan genetik olarak bu kellikte sadece peruk takabilir veya saça ektirebilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

İnsan genelde saç dökülmemesini kellik olarak algılayabilir. Fakat bu durum her zaman kel olacağınız anlamına gelmez. Genelde saçlar bir yaş sürecinde dökülmeye daha çok başlar. O yaş durumları genelde yaşlılık durumlarıdır. İnsan yaşlandığın da yukarıda da bahsettiğimiz gibi streste olduğu bunalımlı durumlardır. İnsan eğer saç dökülmesini yaşadıysa bir hastaneye gidip saç teli sayımı yaptırabilir. Bu sayede kel olma durumuna baktırabilir ve kel olmaması için tedavilerini araştırabilir. Özellikle saç dökülmesinde en önemli etken genetik aktarımdır. Bu neden saç dökülmesi bireyin babasının saçının dökülmesi zamanıyla aynı olmasıdır.

Kellikten nasıl korunuruz?

Kellikten korunmak isteyen bir öncelikli olarak bolca vitamin mineral almalıdır. Daha sonra şampuanı kellik sağlıyorsa şampuanını değişmesi önemli bir durumdur. İnsanın kendisi bunalıma veya strese sokmaması kişi için önemli bir durumdur. Stres insan için kel olma durumu olabilir. Kel olmak istemeyen bir insan özellikle saçına iyi bakmalıdır.

Kel Olan Bir Kişinin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar?

Özellikle kel olan bir kişi kendine bakımına saçına bakmaya özen göstermelidir. Her zaman tutumlu olmalıdır yani şampuanı falan fazla veya az kullanmamalıdır. Şampuanı az kullanırsa saç temizlenmez, çok kullanırsa da saçla kepeklenme olabilmektedir. Kepeklenen bir saç dökülmeye çok müsait bir durumdadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica