Katarakt Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Katarakt Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Katarakt Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Katarakt; Göz bebeğinin arka tarafında olan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybedip matlaşarak görme kaybına neden olan hastalığa katarakt denir. Hastalar genellikle görüşlerini buğulanmış ya da buzlu camın arkasından bakıyormuş gibi olduğundan şikâyetçidirler. Katarakt genellikle orta yaş üstü bireylerde görülürken yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında ve kortizon tedavisi görmüş hastalarda da görülebilen bir hastalıktır.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

İlerleyen yaşın etkisiyle ortaya çıkan bu hastalık, gözdeki görme kaybının artmasıyla sonuçlanır. Doktorların gerekliği gördüğü zaman müdahale edilip düzeltilmesi gereken bu hastalığın esas nedenleri gözlerin zamanla yıpranması, merceğin işlevini yitireceği darbelere maruz kalması ve teknolojinin gözleri harap etmesidir. Elli beş altmış yaşından sonra hemen hemen herkes katarakt hastası olmaktadır. Fizyolojik bir süreç olan kataraktın ameliyat edilmesi için, günlük yaşantıyı zorlaştırmasını ve etkilemesini beklememiz lazım. Her katarakt tespit edildiğinde ameliyat edilmesi gerekmemektedir.

 • Güneş ışığından ve diğer kaynaklardan gelen ultraviyole ışınlar
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan statin ilaçları
 • Göz yaralanması veya iltihabı
 • Göz ameliyatları
 • Hormon değişim terapisi
 • Alkol tüketimi
 • Yüksek seviye miyop ve kalıtsal özelliklerdir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Gözdeki görme fonksiyonundan günden güne yavaş yavaş bir azalma yaşanması, ışığa karşı hassasiyet duyarlılık, nesneleri çift görme, okumada güçlük çekme, gece görüşünde bozukluklar, renklerin soluklaşması ve gözlük numaralarının çok sık değişmesi katarakt hastalığının belirtileridir.

 • Görmede yavaş yavaş azalma
 • Işığa hassasiyet (göz kamaşması)
 • Çift görme
 • Okuma zorluğu
 • Gece görüşünde bozulma
 • Renklerde soluklaşma veya sararma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi

Kaç Çeşit Katarakt Vardır?

Katarakt altı çeşide ayrılmaktadır. Gözün en içindeki çekirdeğin nokta biçiminde kesifleşmesine nükleer katarakt ismi verilmektedir. Gözdeki lensin dış kısmının kesifleşmesine kotikal, hem içteki hem dıştaki lensin kesifleşmesine kortiknoükleer, arka kapsüldeki kısmın kesifleşmesine arka kapsül kataraktı, lensin tamamının kesifleşmesine matür, kataraktın en sert haline de nigra katarakt denmektedir.

Kataraktın Tedavisi Nedir?

Katarakt rahatsızlığı miyop ya da hipermetrop gibi gözlükle tedavi edilebilecek ya da ilaç takviyesiyle üstesinden gelinebilecek türde bir hastalık değildir. Katarakt hastalığının tek tedavisi ameliyattır. Artık katarakt ameliyatları, iğne kullanılmadan, hastaya narkoz verilmeden ve ağrısız şekilde hasta rahatsız edilmeden yapılmaktadır. Operasyonun akabinde aynı gün hastalar evlerine dönebilmektedir. Katarakt ameliyatında ise dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar da vardır. Kalitesiz mercekler ile yapılmış bir ameliyat sonrasında göz iyileşeceğine daha da kötüye gidebilir.

Katarakt Ameliyatı Zor Mudur?

Damla ile göz uyuşturulduğu için hasta açısında yorucu bir ameliyat değildir. Katarakt ameliyatları genellikle yarım saati geçmemektedir, fakat ameliyatın basit olduğu anlamına gelmemektedir. Deneyimli doktorlar tarafından titizce yapılan katarakt ameliyatları ancak başarıya ulaşabilir, aksi halde kataraktın kendisini tekrar etmesine neden olunabilir. Ameliyatlar, göz ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Gözün içindeki bulanmış materyali çıkartmak ana amaçtır. Kalınlaşan bu eski doğal merceğin yerine ise yapay bir mercek yerleştirilmezse hasta çok kalın camlı gözlüklere mahkum olur.

Fako Yöntem Nedir?

Bugün kullanılan en iyi ve başarılı yöntem olan fako yönteminin en büyük artısı kısa sürede uygulanması ve küçük bir delikten çalışılmasını sağlar. Ameliyattan sonra görme çok büyük bir hızla geri kazanılır ve hastaya bayıltıcı hiçbir madde kullanmadan sadece göze dökülecek birkaç damla uyuşturucu damla ile ameliyat tamamlanır. Hastanın ameliyattan çıktıktan sonra evine gitmesini sağlayan yöntem olarak da bilinmektedir.

Katarakt Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Katarakt operasyonu öncesinde ve sonrasında hastaların uyması gereken kurallar vardır. Operasyondan üç gün önce aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Operasyonun olacağı sabah hastalar kahvaltı edebilir fakat kahvaltının çok ağır olmaması gerekmektedir. Yüz iyice yıkanmalı, makyaj yapılmamalıdır. Ameliyattan sonra doktorların yazacağı ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Damlaları damlatmadan önce el hijyeni sağlanmalıdır. Doktorunuz aksini söylemedikçe on beş gün boyunca verdiği damlaları gözünüzü korumak amacıyla kullanmanız gerekecektir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica