Kaşıntı neden olur, Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Vücutta, Ciltte Deride Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı neden olur, Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Vücutta, Ciltte Deride Kaşıntı Nasıl Geçer?
Kaşıntı neden olur, Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Vücutta, Ciltte Deride Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı; Purirutus olarak tıp biliminde adlandırılan kaşıntı bölgesel ya da vücudun tamamında görülen rahatsızlıklardır. Bu kaşıntıların bazıları insanın psikolojisini olumsuz şekilde etkileyecek boyutta olabilmektedir. Kaşıntı ile başlayan bu rahatsızlıklar vücutta kızarıklıklar, kabarmalar ve kuru döküntüler olarak devamlılık arz eder. Kaşıntı alerjik, kimyasal deterjanlarla temas ya da daha ciddi hastalıkların belirleyicisi olabilir. Kaşıntıların uzun sürmesi durumunda doktora başvurulması gerekir. Siz hayatınızda uzun süreli kaşıntı yaşadınız mı? Yaşadıysanız deneyimleriniz neler oldu?

Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

Cildin bazı maddelere karşı gösterdiği hassasiyet temas edildiği anda alerjik reaksiyon olarak kendini gösterebilir ve bu kaşıntıya neden olur. Takılar, kimyasal bakım ürünleri ve plastikler alerji yapabilecek ürünler arasındadır. Kuru cilt, havanın nem oranının düşüklüğü, klimalı ortamda bulunmak, kloru fazla olan suları kullanmak ta kaşıntı nedenleri arasında sayılır. Güneşin yakıcı etkisi de özellikle göz çevresi, kol ve göğüs bölgesinde kaşıntı oluşumunu tetikler. Cilt hastalıkları ve enfeksiyonlar tedavisi uzun süre gerektiren cilt kaşıntılarına neden olmaktadır. Kurdeşen hastalığı olarak bilinen ve vücut tarafından alerjik ürünlere karşı üretilen histamin hormonunun oluşturduğu hastalıkta da kaşıntı ve kızarıklığa rastlanır. Menopoz, doğum sonrası geçen ve hamilelik süresince oluşan kaşıntılar, ağrı kesiciler, penisilin ve antibiyotik gibi ilaçlar da kaşıntı oluşturmaktadır. Tiroid bezi hastalığı, çölyak, karaciğer ve demir eksikliği olanlarda da kaşıntı görülmektedir. Siz bu nedenlerden hangileri ile karşılaştınız? Kaşıntının nedenlerini bu başlıklar altında toplamak mümkündür. cilt hastalıkları, böcek ısırıkları, alerjik nedenler, bağırsak parazitleri, iç hastalıklar, isilik ve hormonlarda oluşan değişimler.

Kaşıntı nelerin habercisi?

Kaşıntının belirtileri lokal yada tüm vücutta oluşan karıncalanma hissine müteakip önce rahatlatıcı bir kaşınma hissi daha sonrasında ise rahatsız edici ve sürekli bir kaşınma hissidir. Özellikle ayaklardaki mantar kaşıntısı çok can sıkıcı bir kaşıntı örneğidir.

Kaşıntıdan Korunma Yolları Nelerdir?

Cilt yada Bu arada soğuk suyla yıkanmak, cildi nemlendirmek, cildi kaşındıracak türde gi kaşınan bölge su ile temas ettirilmemeli şayet ettirildi ise güzelce kurulanmalıdır. Pamuk ve keten gibi giysiler kullanılmalı naylon gibi sentetik ürünlerden imal edilen giysilerden uzak durulmalıdır. Cilde zarar vermeyen organik parfümler ve kremler kullanılmalıdır. Kaşıntılara iyi gelen kalamin losyonu ile kaşıntılı bölge kremlenmeli, buz kompresi yapılması korunma yolları arasındadır. Alerjik nedenler araştırılmalı ve bu alerjik nedenlerden uzak durulmalıdır. Alerjik yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Güneşin yoğun olduğu saatlerde güneş altında uzun süre durulmamalıdır.

Kaşıntının Tedavisi Nedir?

Kaşıntı vakalarının altında yatan sorun kan ve idrar yolu ile teşhis edilip ve tedavi edildiğinde kaşıntı da bu tedavi ile doğru orantılı olarak son bulur. Cilt yüzeyindeki kaşıntılara antihistaminik ve steroid içerikli kremler doktor reçetesine uygun dozda sürülmelidir. Cilde zarar veren kortizonlu kremler tedaviden çok zarar verir. Cildinizdeki kaşıntının sebebini doktora giderek mi çözdünüz?

Kaşıntısı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaşıntıya sebebiyet verecek ürünlerden uzak durulmalıdır. Geçmeyen uzun süreli kaşıntılarda muhakkak doktor desteği alınmalıdır. Kaşıntı esnasında kaşınan bölgeyi kaşımamak için çaba gösterilmesi kaşıntının mantar yada egzama gibi cilt hastalıklarında yayılmasını engeller. Kaşıntı olan bölgeyi su temasından uzak tutmak gerekir. Kaşınan bölge eller ile kaşınmış ise eller sabun ile yıkanmalıdır. Kaşınan kişilerin banyo malzemeleri ortak kullanılmamalıdır. Kaşıntı bu bilgilere dayanılarak bir hastalık türü müdür?

Kaşıntı çok rahatsızlık vermektedir. Kaşıntısı olan kişiler toplum içerisinde de nahoş karşılanırlar. Özellikle saç ve ayak kaşıntıları toplum içerisinde rahatsızlık vericidir. Kaşıntı sebebi ne olursa olsun tıbbi destek alınmalıdır. Kaşıntı sonrası muhakkak eller yıkanmalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica