Karaciğer yetmezliği nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer yetmezliği nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Karaciğer yetmezliği nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer Yetersizliği; Karaciğer, vücutta bulunan en önemli organlardan bir tanesidir. Karaciğer metabolizmanın da merkezi konumundadır. Karaciğer yetersizliği, daha önceden hiç problem yaşamamış kişilerde de görülebilir. Karaciğer yetersizliği görülen hastalarda belirtiler son derece hızlı ilerler ve bir ay içerisinde en üst seviyeye ulaşabilir. Karaciğer yetersizliği iki türde görülebilir. Bunlar akut ve kronik olarak bilinmektedir. Akut olarak bilinen rahatsızlık hızlı seviyede ilerlerken, kronik olarak görülen rahatsızlık ise zaten karaciğerinde problem olan bir hastada görülmektedir. Kronik olarak görülen karaciğer rahatsızlığı, akut olarak görülen rahatsızlığa nazaran, daha yavaş ilerler ve tedavide başarı oranı daha yüksektir. Peki, böyle bir durumla karşılaşırsak ne yapmalısınız?

Karaciğer yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yetmezliğinin başlıca nedenlerinden birisi fazla derecede alkol tüketimidir. Aynı zamanda sigara kullanımı da karaciğerin en baş düşmanı olduğundan, çok büyük tehlike yaratmaktadır. Alkol tüketimi devam ederse ne olur? Alkol tüketimi devam ederse, alkol siroza neden olduğundan çok tehlikeli durum oluşturabilir. Hatta ölümle bile sonuçlanan vakalar görülmüştür. Bu nedenlerin yanı sıra, sıvı tüketmemek, bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketmemek, su içmemek de karaciğer yetmezliğinin başlıca nedenleri arasındadır. Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan karaciğer yetersizliği, kişinin alkol ve sigara kullanmasından kaynaklı olduğu için, artık tedavi olmak istese de pek fazla olumlu sonuç vermeyebilir. Ya da bu oldukça zorlaşabilir.

Karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir?

Karaciğer yetersizliğinin tek bir belirtisi olmamakla birlikte, birçok belirtiler bir anda görülebilir. Karaciğer yetersizliğinde belirti olarak bilinen en önemli şey sarılığın baş göstermesidir. Sarılığın olması da gözlerdeki ve yanak, alın, kulaklardaki rengin sararmasıyla anlaşılır. Peki, karaciğer yetersizliğinin diğer belirtileri nelerdir? Diğer belirtiler, iştahsızlık, iştahsızlığa bağlı olarak kilo kaybı, yorgunluk, yorgunluğa bağlı olarak da halsizlik, karında ve kasıklarda ağrılar, eklemlerde ağrılar, karında mide bulantısı, mide bulantısına bağlı olarak devamında görülebilen kusma, sarılıktan dolayı oluşan şişlik haricinde, diğer yerlerde oluşan ödemler de belirtiler arasında yer almaktadır. Hastalık ilerlediği taktirde, baygınlık, bilinç kaybı, koma gibi durumlar da görülebilir.

Karaciğer yetmezliğinin tedavisi nedir?

Karaciğer yetersizliği denilince 2 farklı problem görülebilir. Birisi akut, diğeri de kronik rahatsızlık. Akut karaciğer yetersizliği iki farklı şekilde tedavi edilebilir. Bu tedavinin ilkinde ilaçla tedavi başlar. Doktorun öngördüğü ilaçlar alınarak tedavi devam eder. Tedavi başında ilaçlı tedavi edilmesi iyidir. Hastalık daha ileriye sıçramadan ilaçlarla ve antibiyotiklerle rahatsızlığın önü kesilir. Kronik karaciğer yetmezliğinde ise, akraba evliliği sonucu doğan bebeklerde görülme olasılığı yüksektir. Ya da aileden her hangi birinde bu rahatsızlık var ise, bu ebeveynden çocuğa da geçmiş olabilir. Kronik karaciğer yetmezliği taşıyan kişilerin tedavisi ömür boyu sürebilmektedir. Bu yüzden bu hastaların, kendilerine çok iyi bakmaları gerekir.

Karaciğer yetmezliği Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Karaciğer yetersizliği olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar, öncelikle sürekli olarak doktor kontrolünde olmalıdırlar. Doktor kontrolü ihmal edildiğinde, hastalığın seyri olumlu yönde ilerlemiş olsa bile, doktor kontrolleri aksatıldığı taktirde, hastalık tekrardan nüksedecektir. Yiyecek ve içeceklerin özenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Karaciğer enzimlerini bozacak hiç bir gıda tüketilmemelidir. Özellikle sigara içilmemesine ve alkol tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Bol bol sıvı gıdalar tüketmek de oldukça önemlidir. Su her bireyin içmesi gereken bir sıvıdır. Dikkat edilmez ise neler olur? Dikkat edilmediği taktirde, karaciğer enzimleri yükselerek, karaciğer yetersizliği daha da fazla görülür ve hastanın yaşama şansı çok düşer.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica