Karaciğer Şişmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer Şişmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Karaciğer Şişmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer, türlü nedenlere bağlı olarak görevlerini yapamaz hale geldiğinde bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Karaciğer şişmesi de bu hastalıklardan birisidir. Karaciğer Şişmesi; karaciğerde bulunan hücrelerin büyüyerek şişmesidir ve hastalık rutin kan testlerinde tespit edilir. Çoğu zaman karaciğer enzimleri geçici bir yükselme gösterebilir. Fakat karaciğer enzimlerindeki bu yükselme kronik olabilir ve önemli bir karaciğer hastalığı belirtisi değildir.

Karaciğer şişmesinden kurtulmak için internet üzerinden satışa sunulan ya da piyasada satılan çeşitli bitkisel karışımlar düşünüldüğü kadar masum değildir. Bu karışımlar, sağlıklı insanlarda dahi karaciğer hastalıklarına sebep olan bu karışımlar, kronik karaciğer yetmezliği olan hastalarda karaciğerin tamamıyla iflas etmesine de yol açabilmektedir.

Karaciğer Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer şişmesi, çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan önemli bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer şişmesinin en çok karşılaşılan nedenleri arasında; kalp hastalıkları, alkol tüketimi, kalp yetmezliği gibi hayati tehlikesi olan hastalıklar, ödem, ince bağırsak hastalıkları, karaciğer yağlanması, fazla kilolar, karaciğer iltihaplanmaları yer almaktadır. Ancak, tam teşekküllü tahliller ve doktor muayenesi olmadan hangisinin karaciğer şişmesine sebep olduğunu bilemeyiz.

Karaciğer Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer şişmesi belirtileri hastalığın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkmaya başlar. Birden bire ortaya çıkan cilt renginde sararma, gözün beyaz kısımlarının sararması, karaciğer şişmesinin en çok karşılaşılan belirtileridir. Bunların dışında; idrar renginin normalden koyu olması ve kaşıntı da bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Karaciğer Şişmesinden Korunma Yolları

Karaciğer şişmesinden korunmak için alkol kullanımından kaçınmak ve hepatit C ya da B oluşumunu önlemek, düzenli egzersiz yapmak, doktor tavsiyesi olmadan gelişigüzel antibiyotik veya diğer ilaçları kullanmamak, sağlıklı beslenme, kilo kontrolüne özen göstermek, yağlı ve karbonhidratlı besinleri fazla tüketmemek, sebze-meyve tüketimini artırmak ve hazır gıda tüketimini minimum düzeye indirmek gerekmektedir.

Karaciğer Şişmesi Tedavisi Nedir?

Karaciğer şişmesi, kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İlk olarak karaciğer şişmesi teşhisi koyulduktan sonra, çeşitli tahliller uygulanır. Ardından, uygun teknik kullanılarak tedaviye başlanır. Karaciğer şişmesine neden olan herhangi bir durum olmasa da; tedavisinin kesinlikle yapılması gerekir. . Aksi durumda, safra kesesi daha çok tıkanır, şişme devam eder ve hayati tehlike oluşur. Altta yatan hastalığın ehemmiyet derecesine göre tedavi uygulanır. Hastanın durumuna göre de kapalı ameliyat, açık ameliyat ya da farklı tedaviler uygulanır.

Karaciğer Şişmesi Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Karaciğer şişmesi hastalarının dikkat etmesi gerekenler arasında; gereksiz ağrı kesici ve antibiyotik kullanmamak ilk sıra gelmektedir. Çünkü antibiyotikler toksik etkileri nedeniyle karaciğer hücrelerini öldürebilmektedir. Buna benzer ilaçların gereksiz ve çok sık kullanıldığı durumlarda karaciğer yetmezliğine kadar varabilen hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Tıpkı antibiyotikler gibi psikiyatri ilaçları da buna benzer sonuçlara sebep olabileceği için doktor reçetesi olmadan gereksiz ilaç kullanımından uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra tarım ilaçları ya da böcek ilaçlarına uzun süre maruz kalmak da karaciğer şişmesini neden olacağı için bunlardan da uzak durulmalıdır.

Karaciğerde şişme olup olmadığını elimizle kontrol ederek de anlayabiliriz. Sadece fazla kilolu hastalarda bu yöntemle anlaşılması güç olduğu için tomografi ya da ultrason ile karaciğer şişmesi olup olmadığı incelenir. Karaciğer şişmesi problemi olan kişilerin tedavisini geciktirmemesi ve ilaçlarını düzenli kullanması gerekmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica